Poradnik: Odprawa w Lufthansie

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
11 kwietnia 2019 10:04
2 komentarze
Lufthansa oferuje kilka rodzajów odprawy. Co ważne, jeśli chcemy dokonać jej na lotnisku - usługa ta jest bezpłatna. Warto jednak rozważyć odprawę on-line lub przez aplikację na telefonie. Są to rozwiązania proste. Tym bardziej, że wszystkie procedury dostępne są w polskiej wersji językowej.
Reklama

Odprawa na lotnisku

Krok po kroku
Jeśli Lufthansa operuje z danego lotniska kilka razy dziennie, to odprawa u agenta jest możliwa w dowolnym momencie na lot w danym dniu. Tak jest w przypadku większości polskich lotnisk, skąd przewoźnik oferuje rejsy do Frankfurtu i Monachium. Przeważnie przy stanowiskach check-in można dokonać formalności dla wszystkich rejsów, którym operatorem jest dowolna linia należąca do Lufthansa Group (Lufthansa, SWISS, Austrian Airlines i brussels airlines).

Pracownik dokonujący odprawy poprosi nas o dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty lub paszport), ewentualnie sprawdzi także wizę. W tym momencie możemy także dokonać wyboru miejsca i nadać bagaż. Usługa check-in na lotnisku jest bezpłatna.


Warto także wspomnieć, że w takich portach jak Frankfurt czy Monachium odprawa na lotnisku przeważnie jest całkowicie samoobsługowa. Jedna maszyna służy do wydania karty pokładowej, a przy specjalnie wydzielonych stanowiskach drukuje się zawieszki bagażowe a następnie nadaje bagaż. Na każdym kroku można poprosić o pomoc czuwających pracowników.


Co także ważne, to dla niektórych lotów Lufthansy odprawa dokonywana jest automatycznie na 23 godziny przed odlotem. Usługa ta dotyczy rejsów po Europie i Niemczech. Więcej szczegółów można znaleźć tutaj.

Komu polecamy
Odprawa na lotnisku to dobry wybór dla wszystkich, którzy muszą nadać bagaż. Wtedy i tak muszą stawić się na lotnisku odpowiednio wcześniej i dokonać wszystkich formalności przy wydzielonym stanowisku. To rozwiązanie dobre także dla podróżujących rzadko i obawiających się lub nieposiadających umiejętności korzystania z usług mobilnych. Warto je także rozważyć w przypadku dłużej przesiadki na lotnisku.

Odprawa on-line

Krok po kroku
Aby skorzystać z odprawy on-line wystarczy wejść na stronę www.lufthansa.com. Pod wyszukiwarką połączeń, w zakładce, jako pierwsza z lewej wyświetla się opcja: "Odprawa". Należy w nią kliknąć.


Rozwinie się wtedy osobne okienko, w którym można dokonać identyfikacji pasażera poprzez podanie jego imienia i nazwiska oraz numeru rezerwacji.


Można skorzystać także z dwóch innych opcji wyboru: "Zaloguj się do odprawy", po otwarciu którego będziemy mogli użyć do logowania swojego Lufthansa ID lub konta Miles&More. Druga opcja to "Dalsze opcje odprawy", gdzie oprócz wyżej wymienionych sposobów identyfikacji będziemy mogli skorzystać jeszcze z numeru biletu, karty Frequent Flyer lub Lufthansa Vollcharter.


Po przejściu procesu identyfikacji pasażera wyświetla się informacja o możliwości dokupienia bagażu rejestrowanego, o ile zakupiliśmy bilet w taryfie bez tej usługi.


Następnie wyświetla nam się rezerwacja. O ile odprawa nie jest dokonana trzeba kliknąć w "Odpraw". Jeśli zostaliśmy odprawieni automatycznie od razu wyświetla nam się strona podglądu naszej podróży: daty i numery rejsu, miejsca i kilka opcji dodatkowych. To na tym etapie możemy dodać numer karty Frequent Flyer, dodać kolejnego pasażera, skasować już dokonaną odprawę a także zmienić przydzielony fotel.


Jeśli klikniemy w "Zmień miejsce" wyświetli się nam plan samolotu. Na żółto podświetlony jest fotel, który system przedzielił nam automatycznie, lub który wybraliśmy podczas rezerwacji. O ile to możliwe - możemy dokonać jednak zmiany. Na zielono wyświetlają się miejsca wolne, na szaro - zajęte.


Po zatwierdzeniu zmian, a przed wyborem sposobu dostarczenia karty pokładowej, jesteśmy informowani o przedmiotach zakazanych w bagażu podręcznym.


Można wybrać kilka opcji dostarczenia karty pokładowej. Jeśli zdecydujemy się na e-mail musimy podać swój adres, na który zostanie ona wysłana. Druga możliwość to otrzymanie linka SMS-em na podany numery telefonu. Trzecia funkcja - to wydrukowanie na własnej drukarce. W tym kroku trzeba także odhaczyć okienko o zapoznaniu się z warunkami przewozu oraz "Odpowiedzialności i Ubezpieczenia".


Na koniec otrzymujemy potwierdzenie dokonania odprawy on-line.


Komu polecamy
Odprawa on-line to dobre rozwiązanie dla podróżujących niezbyt często, ale bez bagażu rejestrowanego - oszczędzamy w ten sposób czas. Dzięki temu możemy wydrukować karty pokładowe w domu lub dostać je na maila, z którego potem pobierzemy je na dowolne urządzenie mobilne.

Odprawa przez aplikację

Krok po kroku
Aplikację Lufthansy można pobrać na swój telefon. Jest ona darmowa, łatwa w obsłudze i dodatkowo dostępna w polskiej wersji językowej. Opcja odprawy to jeden z głównych przycisków na ekranie początkowym.


Po wybraniu opcji "Odprawa" zostajemy przekierowani do wyboru sposobu identyfikacji pasażera. Opcje są tożsame jak w przypadku odprawy na stronie przewoźnika. Po wpisaniu stosownych danych klikamy w "Potwierdź".


Następnie - o ile wybraliśmy stosowną taryfę - jesteśmy informowani o możliwości dokupienia bagażu rejestrowanego.


W kolejnym kroku zyskujemy wgląd w naszą rezerwację. Jeśli system odprawił nas automatycznie, wyświetla się informacja "Już odprawiony". Jeśli nie - musimy dokonać tego klikając w "Odpraw". Na tym etapie możemy także dokonać zmiany miejsca w samolocie lub pobrać kartę mobilną na telefon.


Jeśli się nie zdecydujemy na pobranie karty, zostajemy przekierowani do wyboru sposobu jej dostarczenia. Opcji jest kilka: powtórzona zostaje możliwość pobrania jej do aplikacji Lufthansy, przesłanie niezaszyfrowanym e-mailem lub wysłanie linka SMS-em na numer telefonu. W tym miejscu także potwierdzamy zapoznanie się z informacjami o odpowiedzialności, ubezpieczeniach oraz przedmiotach niebezpiecznych.


W kolejnym kroku - o ile to wskazaliśmy - aplikacja automatycznie pobiera nasze karty pokładowe. Zostajemy o tym poinformowani. Możemy także w tym miejscu pobrać e-Journals.


Do kart pokładowych dostaniemy się z poziomu ekranu startowego aplikacji. Należy kliknąć w lewym górnym roku na ikonkę trzech kresek. Wyświetli się lista. Trzeci przycisk od góry to "Karty pokładowe".Komu polecamy
To świetne rozwiązanie dla podróżujących Lufthansą często i bez bagażu rejestrowanego. Aplikację warto także posiadać z innych powodów. W przypadku jakichkolwiek zmian w planie podróży, wiadomości o tym są wysyłane właśnie na nią. W przypadku opóźnienia i przeniesienia na inny lot - także na nasz telefon zostanie wysłana informacja o tym fakcie wraz z nową kartą pokładową.

fot. mat. prasowe Lufthansy

Ostatnie komentarze

gość_03df9 2019-04-12 00:08   
gość_03df9 - Profil gość_03df9
A kto broni?
gość_9db74 2019-04-11 18:49   
gość_9db74 - Profil gość_9db74
Jakie to wszystko proste, nie pozostaje nic tylko płacić i latać!!!!!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy