XTRA Airways będzie "amerykańskim Ryanairem"?

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
05 kwietnia 2019 11:30
Latający po USA mogą wkrótce mieć do wyboru więcej opcji tańszego podróżowania, a to za sprawą XTRA Airways - lotniczego start-upu, który ma wkrótce wzbić się w niebo.
Reklama

Dyrektorem generalnym nowego przewoźnika ma zostać Andrew Levy, były dyrektor finansowy United Airlines. Był on również zaangażowany w tworzenie Allegiant Air, amerykańskiej taniej linii latającej głównie do wakacyjnych kurortów na południu kraju. Według doniesień Levy próbuje zebrać przynajmniej 100 mln dolarów, aby sfinansować start swojej linii lotniczej. Chciałby, aby pierwsze loty odbyły się już pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

XTRA Airways będzie miała swoją siedzibę w Houston w Teksasie i tak naprawdę nie będzie zupełnie nową marką lotniczą. Jak donosi portal Bloomberg.com - Andrew Levy w sierpniu 2018 r. kupił XTRA Airways, czarterowego przewoźnika założonego w 1987 r. z siedzibą w Coral Gables na Florydzie. Linia posiada tylko jeden samolot - boeinga 737-400, a ważniejszy jest jej certyfikat operacyjny, którego uzyskanie jest niezbędne do wykonywania operacji pasażerskich, a jego uzyskanie trwa w Stanach Zjednoczonych dość długo.


- W Stanach Zjednoczonych jest bardzo dużo miejsca na kolejnych przewoźników lotniczych. My będziemy robić to samo, co reszta, ale jednocześnie będziemy robili to lepiej. Zdecydowanie nie będziemy iść w stronę Spirit Airlines czy Allegiant Air. Postaramy się zrobić coś innego - powiedział Levy.

Prezes dodał, że linia ma działać w formule ULCC (ang. ultra low-cost carrier), a więc jako przewoźnik maksymalnie obniżający swoje koszty i oferujący najniższe ceny. Media za oceanem szybko okrzyknęły nowy projekt mianem "amerykańskiej wersji Ryanaira". XTRA ma zapewnić lepszą obsługę w porównaniu do innych tanich przewoźników operujących po Stanach Zjednoczonych, przy niższych kosztach. Ma to osiągnąć latając z mniejszych, drugorzędnych lotnisk. Jak twierdzi Levy, taki sposób latania to w Stanach Zjednoczonych wciąż niezapełniona nisza.

Model samolotu jaki ma być użytkowany przez XTRA Airways nie został jeszcze ustalony, jednak najprawdopodobniej będzie to boeing 737-800 skonfigurowany na dużą liczbę pasażerów. Początkowo flota ma składać się z ok. pięciu samolotów.Fot.: Wikimedia commons, Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama