Ryanair na liście największych trucicieli powietrza w Europie

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
02 kwietnia 2019 13:30
16 komentarzy
Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Komisję Europejską irlandzkie linie lotnicze Ryanair stały się dziesiątym największym emitentem dwutlenku węgla do atmosfery w Europie.
Reklama

Co ciekawsze, Ryanair jest jedyną spółką na liście, która nie jest elektrownią węglową. Jak podaje Komisja Europejska dane dotyczą wszystkich lotów, które przewoźnik odbywa wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Irlandzka linia lotnicza, która w 2018 r. przewiozła niecałe 130 mln pasażerów, dostarczyła do atmosfery 9,9 megaton gazów cieplarnianych w ciągu ostatniego roku. Stanowi to wzrost o 6,9 proc. względem roku 2017 oraz 49 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat.

- Ryanair ma katastrofalny wpływ na środowisko w Europie. Tendencja wzrostowa emisji będzie się utrzymywać do czasu, gdy Europa zda sobie sprawę, że nieekologiczny sektor, jakim jest lotnictwo, musi zostać dostosowany - począwszy od podatku od zużywanego paliwa lotniczego po wprowadzenie wysokich mandatów, które zmuszą linie lotnicze do przejścia na paliwo odrzutowe o mniejszej emisji. Nie dotyczy się to jednak tylko Ryanaira. Lotnictwo to największą europejska porażka klimatyczna - skomentował raport KE Andrew Murphy, kierownik ds. Lotnictwa w Europejskiej Federacji Transportu i Środowiska.''


Michael O'Leary, prezes linii Ryanair, w wywiadzie udzielonym w kwietniu 2017 r. dla portalu independent.ie zdecydowanie odrzucił obawy związane ze zmianami klimatu, określając tę kwestię jako "kompletną bzdurę".

Wydaje się, że irlandzki przewoźnik powinien w najbliższych latach ograniczyć lub przynajmniej zahamować wzrost wydzielania trujących gazów do atmosfery, kiedy to będzie otrzymywać 135 zamówionych boeingów 737 MAX 200, które, według producenta, mają być do 20 proc. bardziej wydajne od poprzedniej generacji 737-800, a także zużywać 15 proc. mniej paliwa, emitować 20 proc. mniej dwutlenku węgla oraz aż 50 proc. mniej tlenków azotu.


Kolejną najbardziej zanieczyszczającą powietrze europejską linią był EasyJet, który zajął 31. miejsce na liście KE (11 proc. wzrost emisji w 2018 r.), a następne były Lufthansa, Norwegian i British Airways. Obecnie lotnictwo odpowiada za niecałe 3 proc. emisji gazów cieplarnianych do europejskiej atmosfery, ale prognozy sugerują, że wraz z rozwojem branży emisja może wzrosnąć nawet o 700 proc. do roku 2050.

Najgorszym pojedynczym emitentem trujących gazów do atmosfery w Europie pozostaje mieszcząca się w Polsce Elektrownia Bełchatów, która w 2018 r. wypuściła do atmosfery ok. 38 megaton gazów cieplarnianych, a więc niemal 4 razy więcej niż wszystkie loty Ryanaira. Kolejne miejsca tego niechlubnego notowania zajmuje 7 niemieckich elektrowni oraz jedna znajdująca się na terenie Bułgarii.

Fot.: materiały prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_9bf2b 2019-04-04 20:51   
gość_9bf2b - Profil gość_9bf2b
irkolo: nie ma to jak faHowiec od wody gazowanej, nie? Ale szacunek za to ile się o niej naczytałeś!
irkolo 2019-04-04 18:24   
irkolo - Profil irkolo
Sami "fachowcy" od CO2... douczcie się zanim zaczniecie pouczać innych.
gość_cf95f 2019-04-04 11:23   
gość_cf95f - Profil gość_cf95f
jak mozna tak naginac fakty… UE ogranicza i naklada represje za emisje - bo klimat - po czym USA, Chiny czy Indie emituja zupelnie niekontrolowane ilosci CO2. ilez sie mozna bawic w taka ciuciubabke?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama