Southwest wycofuje boeingi B737 MAX na dłużej

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
02 kwietnia 2019 10:30
Największy operator boeingów B737 MAX, amerykańska linia lotnicza Southwest, zawiesi wykorzystywanie tych samolotów na swoich rejsach aż do maja br.
Reklama

Southwest Airlines poinformowało swoich pasażerów, że muszą spodziewać się odwołań lotów aż do maja br. Jest to spowodowane uziemieniem wszystkich B737 MAX przez Federal Aviation Admininstration (FAA) po katastrofie lotu ET302 Ethiopian Airlines z 10 marca br.

Tania linia lotnicza z Teksasu, która posiada w swojej flocie najwięcej MAX-ów ze wszystkich amerykańskich przewoźników, postanowiła wycofać swoje 34 najnowsze maszyny z siatki połączeń przynajmniej do maja. Zgodnie z informacją Air Journal taka wiadomość została rozesłana do personelu lotniczego firmy w ostatni piątek wieczorem. Boeingi B737 MAX stanowią tylko nieznaczny ułamek floty Southwest składającej się z 750 statków powietrznych. Niemniej zrezygnowanie z 34 samolotów o pojemności 175 foteli, które wykonują kilka lotów dziennie tworzy znaczącą wyrwę w zaplanowanym rozkładzie przewoźnika.


Southwest potwierdził już, że ​​do 31 marca br. anulował 2,8 tys. lotów z powodu unieruchomienia MAX-ów. W ostatnich sześciu tygodniach tani przewoźnik zarejestrował, aż 9,4 tys. odwołań z czego 3,8 tys. było spowodowane złymi warunkami meteorologicznymi, 2,8 tys. sporem płacowym z mechanikami, a 2,8 tys. właśnie decyzją FAA z 13 marca br. Te problemy mogą mocno odbić się na wynikach Southwest w bieżącym kwartale. Od 19 lutego br. wartość akcji Southwest Airlines (LUV) na nowojorskiej giełdzie spadła o ponad 10 proc.

Southwest powstał w 1971 r. Ta linia lotnicza z główna bazą w Dallas, była pionierem modelu taniego latania (low cost carrier, LCC). To na niej wzorował się Michael O'Leary przy transformacji Ryanaira. Teksański gigant zatrudnia obecnie 58 tys. pracowników i przewozi rocznie 120 mln pasażerów. W 2003 r. Southwest stał się największym krajowym przewoźnikiem w Stanach Zjednoczonych i utrzymuje ten prymat do dziś. W szczycie sezonu przewoźnik z Dallas wykonuje ponad 4 tys. rejsów tygodniowo, oferując 100 kierunków w USA i 10 za granicą. Ostatnio Southwest zainaugurował loty na Hawaje.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama