Poznań dokapitalizowany kwotą 47 mln zł

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
28 marca 2019 11:44
8 komentarzy
Zgromadzenie Wspólników Spółki Port Lotniczy Poznań-Ławica podjęło decyzję o jej dokapitalizowaniu kwotą 47 mln zł. W procesie
podwyższania kapitału zakładowego Spółki będzie uczestniczyło Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.
Reklama

Tym samym PPL kontynuuje aktywne wspieranie perspektywicznych Spółek, które wchodzą w skład jego Grupy Kapitałowej. Rynkowość transakcji, która umożliwi pozyskanie dodatkowego finansowania zewnętrznego, potwierdzona została Testem Prywatnego Inwestora przygotowanym przez wiodącą firmę ekspercką.

Decyzja o dokapitalizowaniu to efekt dobrej współpracy między udziałowcami na przestrzeni ostatnich trzech lat. Współpracy, dodajmy, opartej na koncentrowaniu się na zagadnieniach merytorycznych, która przełożyła się na dokonania portu – już w roku 2018 osiągnął on wyniki planowane na rok 2020, czyli obsłużył 2 476 304 pasażerów. Oznacza to, że Port Lotniczy Poznań-Ławica konsekwentnie poprawia swoją pozycję rynkową i finansową – w podsumowaniu 2018 roku, przygotowanym przez ACI, zajął 2 miejsce w klasyfikacji portów obsługujących do 5 mln pasażerów (za Kutaisi).

fot. Dominik Sipiński

Przekazane w ramach dokapitalizowania środki finansowe pozwolą zmodernizować terminal, drogę startową oraz drogi kołowania poznańskiego lotniska. Część funduszy zostanie przekazana na inwestycje mające poprawić bezpieczeństwo pasażerów. Marcowa transakcja wieńczy wielomiesięczny proces uzgodnień pomiędzy Przedsiębiorstwem a Wspólnikami Samorządowymi Spółki (Miasto Poznań i Województwo Wielkopolskie). Potwierdza, że przyjęty model biznesowy Spółki jest właściwy, a także umacnia jej rolę w rozwoju Poznania i całego regionu.

- Bardzo dziękuję udziałowcom za wspólną pracę w interesie portu, która przynosi mu wymierne korzyści – mówi Mariusz Szpikowski, prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. – Gratuluję również Zarządowi Spółki konsekwentnych i przynoszących biznesowe sukcesy trafnych decyzji oraz działań - dodaje.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_8c5b6 2019-03-30 08:37   
gość_8c5b6 - Profil gość_8c5b6
do gość_05cde: pol parkingu na SXF zajete przez samochody z Poznania??? W ktorym Twoim snie? Podczas jakiejs goraczki czy jak?
Pojedyncze owszem! Ale pojedyncze sa tez z Lipska, Cottbus, Szczecina, Frankfurtu nad Odra czy Wroclawia... nie demonizowalbym tez ilosci pasazerow polskich ( poznanskich ) lecacych z berlinskich lotnisk. Pracuje tu od ponad 10 lat i prawde mowiac czesciej slysze ukrainski podczas odwiedzin we Wroclawiu niz polski na berlinskich lotniskach, wiec chyba kogos ponioslo z tym komentarzem i to ostroooooooo!!!!!!
gość_05cde 2019-03-29 19:13   
gość_05cde - Profil gość_05cde
Poznan jeśli przynosi straty to z powodu kiepskiego zarządzania bo w Poznaniu jest zdecydowanie za mało lotów . Miejmy nadzieje na to ze w końcu ta sytuacja się zmieni bo aż przykro widzieć pół parkingu na Schönefeld zajętego przez samochody z Poznania ! Na szczęście Ryanair musi gdzieś generować wzrosty wiec jest szansa ze w końcu coś się ruszy oby...
gość_2d25c 2019-03-29 13:18   
gość_2d25c - Profil gość_2d25c
Ciekawe, że dla PPL nie jest problemem inwestowanie w przynoszące straty lotnisko w Poznaniu, ale podnoszą wielkie larum kiedy trzeba dofinansować lotnisko w Modlinie.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama