PPL-Lagardere: Konflikt wokół przetargu przybiera na sile

28 marca 2019 13:00
2 komentarze
Wczorajsza (27.03) publikacja Business Insider Polska (BI) o kulisach przetargu na wynajem powierzchni handlowej na Okęciu spotkała się z ostrą reakcją Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL). Sprawa trafi do sądu.
Reklama
Spór Lagardere Retail Travel (LTR) z PPL trwa już ponad rok. Poza tymi dwoma antagonistami z konfliktem, luźniejszy lub ściślejszy, związek mają również Baltona, Flemingo i Skarb Państwa, a konkretnie Prokuratoria Generalna. Teraz do całej sprawy dochodzi jeszcze pozew, jaki PPL zamierza złożyć przeciwko dziennikarzowi BI.

Przypomnijmy, że chodzi o procedurę wynajmu części lokali sklepowych na Lotnisku Chopina. Po negocjacjach z LTR i Baltoną PPL podpisał z tą ostatnią dziewięcioletni kontrakt o wartości ponad 700 mln zł. LTR kwestionuje sposób, w jaki PPL przeprowadzał te negocjacje. Twierdzi, że złożona przez LTR oferta została ujawniona konkurentowi, czyli Baltonie. Innymi słowy zarzuca PPL nieuczciwość. PPL odrzuca wszystkie te oskarżenia podkreślając, że negocjacje zostały przeprowadzone zgodnie z regułami, a LTR złożył po prostu gorszą ofertę i nie może się z tym pogodzić.


Gdyby cała sprawa była tak prosta to już nikt by się nią nie interesował, jednak spór LTR-PPL ma drugie dno. Są nimi relacje pomiędzy Baltoną a PPL oraz Skarbem Państwa a Flemingo. Ten ostatni, który jest właścicielem Baltony, wygrał spór z polskim państwem w sądzie arbitrażowym w Hadze. Proces dotyczył nieuzasadnionego usunięcia sklepów Baltony z Terminalu 1 w 2012 r. Sąd arbitrażowy uznał, że nastąpiło bezprawne wywłaszczenie i przyznał Flemingo 20 mln euro odszkodowania od Skarbu Państwa. Jednocześnie od 2012 r trwał spór sądowy Baltony z PPL o bezzasadne wypowiedzenie umowy najmu. Trwający proces uniemożliwiał Baltonie przystępowania do przetargów ogłaszanych przez PPL, bo nie można być oferentem jednocześnie prowadząc spór sądowy z zamawiającym.

W tej sytuacji PPL, wobec braku innych firm z branży retail travel w Polsce, był skazany na przedłużenie umowy z Lagardere, która obejmowała ok. 90 proc. wszystkich powierzchni handlowych Lotniska Chopina. Z kolei Skarb Państwa stał przed koniecznością wypłacenia 20 mln euro spółce Flemingo. Skoro w interesie PPL była dywersyfikacja najemców, a w interesie państwa polskiego minimalizacja kosztów przegranego arbitrażu, to wśród decydentów mógł powstać pomysł porozumienia się z Baltoną i Flemingo.

Są to jednak tylko spekulacje i domniemania. Na twarde dowody, jeśli w ogóle istnieją, przyjdzie nam poczekać zapewne kilka lat, aż do rozstrzygnięć sądowych. Zapowiedziany proces PPL z BI może nas tylko szybciej przybliżyć do poznania prawdy.

Ostatnie komentarze

gość_03df9 2019-03-28 22:55   
gość_03df9 - Profil gość_03df9
Myśle, ze lepiej brzmiałoby „Są to jednak tylko spekulacje, domniemania, przypuszczenia i domysły”, artykuł wyglądałby znacznie lepiej!
usuniety 2019-03-28 17:12   
usuniety - Profil usuniety
I tak to właśnie powinno się odbywać- w sądzie, a nie w przestrzeni medialnej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy