Przetarg PPL w Radomiu znowu opóźniony

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
26 marca 2019 11:38
1 komentarz
Rozstrzygnięcie ponownego przetargu na wydłużenie drogi startowej na lotnisku Radom-Sadków zastało przesunięte na kwiecień br.
Reklama

13 marca br. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (PPL) ogłosiło po raz drugi przetarg na wydłużenie drogi startowej na lotnisku w Radomiu. Poprzednie postępowanie zostało unieważnione 31 stycznia br. z powodu zgłoszenia się tylko jednego oferenta, co uniemożliwiało przeprowadzenie aukcji elektronicznej. Ponadto konsorcjum, które chciało podjąć się realizacji zadania zaproponowało cenę o 200 mln zł wyższą niż przewidział to PPL.

Ogłoszony w połowie marca nowy przetarg uwzględnił wiele uwag zgłaszanych przez oferentów podczas pierwotnej, ostatecznie unieważnionej, procedury. M.in. wydłużono czas realizacji zamówienia do 64 tygodni, umożliwiono dokonywanie zmian w projekcie budowlanym oraz zrezygnowano z wymogu budowy systemu ILS kat. I. Dodatkowo zmniejszono wysokość kar umownych za niedotrzymanie terminów, a jedynym kryterium oceny ofert będzie teraz cena.


Pomimo tych wszystkich zmian wychodzących naprzeciw postulatom zleceniobiorców do dziś (26.03) firmy chcące wziąć udział w przetargu zgłosiły do procedury już kilkadziesiąt pytań. Głównym zarzutem potencjalnych budowniczych drogi startowej w Radomiu jest bardzo krótki, bo 16-dniowy okres na składanie ofert. Uczestnicy przetargu kwestionują też opublikowanie z opóźnieniem (18.03) Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), które są kluczowym dokumentem przy składaniu propozycji.

Jeden z oferentów zwrócił uwagę, że zastosowanie aukcji elektronicznej, może prowadzić do nieuczciwych praktyk i postulował wybór wykonawców jedynie na podstawie złożonych ofert. Firmy biorące udział w przetargu chcą również wiedzieć czy PPL posiada ważne zezwolenie na realizację inwestycji w zakresie lotniska użyteczności publicznej (ZRIL) oraz decyzję środowiskową dla radomskiego projektu.

Na te zastrzeżenia i uwagi oferentów PPL zareagował rezygnacją z aukcji elektronicznej i przełożeniem terminu otwarcia kopert na godz. 10:00 w poniedziałek 8 kwietnia br. Ponadto firmy będą mogły składać propozycje wariantowe. Na pytanie o ZRIL przedstawiciele PPL odpowiedzieli, że wiążące zezwolenie powinno zostać wydane z początkiem kwietnia br. Natomiast ostateczna decyzja środowiskowa, zdaniem PPL, ma zostać wydana przed 9 maja br.


Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia jest opracowanie projektu wykonawczego wraz z przedmiarem robót i sprawowanie nadzoru autorskiego dla projektu budowlanego z 2018 r., dokonywanie w nim zmian w razie konieczności oraz realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej (o 500 m) na lotnisku Radom-Sadków. Bez zakończenia tej inwestycji nowe lotnisko w Radomiu nie będzie mogło przyjmować zakładanej przez PPL ilości ruchu lotniczego.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_dc10f 2019-03-26 13:07   
gość_dc10f - Profil gość_dc10f
Jakos to mnie nie dziwi
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama