BA: Przepraszam, ja chciałem do Dusseldorfu...

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
26 marca 2019 08:15
4 komentarze
Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj podczas lotu maszyny BAe 146-200, popularnie zwanej Jumbolino, która wykonywała dla British Airways połączenie z Londynu do Dusseldorfu. Po kilkudziesięciu minutach w powietrzu samolot dotarł do celu, ale okazał się nim Edynburg…
Reklama

Choć dystans dzielący Londyn i Dusseldorf jest podobny do tego, który trzeba pokonać między stolicami Anglii i Szkocji jest podobny (odpowiednio 480 i 534 km) to pierwsza trasa prowadzi na wschód, zaś druga na północ. Jednak to nie kierunek był przyczyną pomyłki, która na długo zapisze się w historii lotnictwa. Co ciekawe, błąd został zauważony przed lądowaniem w Edynburgu, gdy kapitan samolotu powiadomił pasażerów, że już za kilkanaście minut będą stąpać po szkockiej ziemi. Pasażerowie pomylonego lotu byli początkowo przekonani, że pilot zapowiadający rychłe lądowanie w Edynburgu żartuje. Gdy jednak okazało się to prawdą zwrócili personelowi pokładowemu uwagę, że to chyba pomyłka, bo chcieli dotrzeć do Dusseldorfu. Załoga nie dowierzając w rozgrywający się scenariusz poprosiła o podniesienie ręki tych pasażerów, którzy spodziewali się podróży do niemieckiego miasta. Jak łatwo się domyślić, ręce podnieśli wszyscy.


Linie lotnicze British Airways, które zorganizowały lot, przerzuciły odpowiedzialność za pomyłkę na WDL Aviation, niemiecką firmę, która realizowała tę operację w ramach usługi wet-lease dla BA CityFlyer, lokalnego przewoźnika w strukturze brytyjskiego giganta. Winne całego zamieszania okazały się dokumenty przygotowane na lot przez biuro WDL odpowiedzialne za planowanie operacji. Jego pracownicy złożyli plan lotu na inną trasę i taki przekazali pilotom, którzy przyzwyczajeni są do nieoczekiwanych zmian nawet na kilka chwil przed startem. Tutaj o pomyłkę było o tyle łatwiej, że lot wykonywać miała wyczarterowana załoga innego operatora, dla której standardem jest praca wedle zaaranżowanych przez firmowe biuro operacyjne warunków. Prawdopodobnie w ogóle nie musieli być wcześniej zainteresowani tym gdzie lecą, wychodząc z założenia, że za trasy które mieli wczoraj pokonywać zostały zaplanowane starannie.

- Pilot stwierdził, że nie ma pojęcia jak mogło do tego dojść - powiedziała Sophie Cook, jedna z pasażerek podróżująca co tydzień na trasie z Londynu do Dusseldorfu. - Dodał, że nigdy wcześniej coś takiego się nie przytrafiło, i że wraz z resztą załogi rozważają możliwe rozwiązania problemu.


Ostatecznie samolot wylądował w Edynburgu i oczekiwał tam dwie i pół godziny, podczas których uzupełniono między innymi zapas paliwa. Następnie maszyna odleciała do Dusseldorfu. Lot z Edynburga odbył się pod niezmienionym znakiem wywoławczym, tak jakby w stolicy Szkocji doszło tylko do międzylądowania. Cook dodała też, że po lądowaniu w Edynburgu toalety były zablokowane, a na pokładzie skończyły się przekąski, co wywołało nieco napiętą atmosferę. Inny z pasażerów, Son Tran, napisał na Twitterze do British Airways, że choć sama idea jest dość ciekawa, to jednak nie sądzi aby ktokolwiek z podróżujących na pokładzie planował i chciał brać udział w tego typu loterii.

- Przeprosiliśmy naszych pasażerów za zaistniałą sytuację, a z każdym z nich będziemy się jeszcze kontaktować indywidualnie - powiedział rzecznik British Airways.

Pasażerowie lotu z Londynu do Dusseldorfu przez Edynburg będą teraz mogli ubiegać się o rekompensatę wysokości 250 euro zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 261/2004 mówiącym o przyznawaniu odszkodowań za opóźnione loty. Samolot dotarł do celu po 5 godzinach i 20 minutach, podczas gdy normalnie czas podróży wynosi około godziny. Zarówno British Airways jak i WDL Aviation rozpoczęły wyjaśnianie przyczyn pomyłki.

- Pracujemy wspólnie z władzami, aby wyjaśnić jak mogło dojść do tak nieszczęśliwego pomylenia tras - ogłosił WDL. - Pragniemy podkreślić, że bezpieczeństwo pasażerów nie zostało narażone na żadnym etapie.

fot. wikimedia, flightradar24.com
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_f8630 2019-03-26 14:23   
gość_f8630 - Profil gość_f8630
@gość_a3047 Przecież widzisz, że to materiał prasowy a nie felieton, co sie czepiasz :)
gość_a3047 2019-03-26 10:46   
gość_a3047 - Profil gość_a3047
Gdyby to się przydarzyło LOTowi to forum by padło od "życzliwych" postów o polskiej organizacji, państwowych zarządcach z Wiadomej Opcji, ogólnym cebulactwie i januszach z podkarpacia. Ponieważ jest to jednak linia brytyjska (brytyjska, rozumiecie??) panuje pełne uszanowania milczenie gdyż Prawdziwych Europejczyków się nie krytykuje.
gość_a3047 2019-03-26 10:44   
gość_a3047 - Profil gość_a3047
Gdyby to się przydarzyło LOTowi to forum by padło od "życzliwych" postów o polskiej organizacji, państwowych zarządcach z Wiadomej Opcji, ogólnym cebulactwie i januszach z podkarpacia. Ponieważ jest to jednak linia brytyjska (brytyjska, rozumiecie??) panuje pełne uszanowania milczenie gdyż Prawdziwych Europejczyków się nie krytykuje.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama