10 szprych dla lotniska. Program kolejowy CPK

25 marca 2019 07:30
12 komentarzy
Planowana łączna długość nowych linii kolejowych do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego to 1,6 tys. km. Przed otwarciem Portu Lotniczego "Solidarność" powstać musi m.in. odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z CPK i Łodzią, którym pociągi będą jeździć z prędkością do 250 km/godz.
Reklama
Integracja z transportem kolejowym to jeden z warunków prawidłowego funkcjonowania Portu Lotniczego Solidarność. Jak wynika z uzgodnień spółki CPK z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i Ministerstwem Infrastruktury, w ramach Programu CPK zostanie wybudowanych ok. 1,6 tys. km nowych linii. Z tego 140 km jako tzw. etap zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Lotniczy Solidarność zdolności operacyjnej.

Kolejowa części Programu CPK to pajęczyna nowych linii prowadzących z 10 kierunków do CPK i Warszawy. W efekcie jej powstania dojazd pociągiem do centralnego lotniska zajmie nie dłużej niż 2 godz. W zasięgu sieci znajdą się największe miasta w kraju (poza Szczecinem, do którego z racji odległości dojedziemy koleją wygodnie w czasie 3 godz. 15 minut). Dogodnym dojazdem do CPK objęte będą także przygraniczne obszary Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i obwodu kaliningradzkiego.

10 kolejowych „szprych” zbiega się w projektowanym węźle przesiadkowym w rejonie Baranowa i w Warszawie. Taki układ jest praktyczny i funkcjonalny w swojej prostocie. Docelowo umożliwi on skomunikowanie nawet odległych od CPK obszarów w atrakcyjnym czasie podróży przy zastosowaniu pociągów jeżdżący z prędkością do 250 km/godz. – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

Każda ze „szprych” składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki: CPK, odpowiedzialną za realizację zadań lotniskowych i kolejowych (budowę nowych linii), i PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarządcą infrastruktury kolejowej w Polsce i zajmuje się modernizacją linii istniejących.

Założonym standardem początkowym nowo budowanych linii dużych prędkości – w pierwszej kolejności między Warszawą i Łodzią, później m.in. do Wrocławia i Poznania – będzie ich przystosowanie do prędkości 250 km/godz., z parametrami technicznymi umożliwiającymi ewentualne późniejsze podniesienie tych prędkości.


Korzyści z inwestycji kolejowych w ramach Programu CPK są niezaprzeczalne. Ponad 100 polskich miast znajdzie się w strefie gwarantującej dojazd do CPK w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. To pozwoli na skomunikowanie za sprawą lotniskowo-kolejowego węzła CPK większości najważniejszych ośrodków miejskich w Polsce – podkreśla wiceminister Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

W ramach etapu zero powstanie nowa linia kolejowa Warszawa-CPK-Łódź Fabryczna, czyli pierwszy odcinek zarzuconego w 2012 r. projektu Kolei Dużych Prędkości (tzw. „igrek”). W rejonie Baranowa powstanie węzeł, którego częścią będą łączniki między CPK a istniejącymi liniami:
  • nr 1 i 4 (Warszawa – Grodzisk Maz. – Łódź z odbiciem CMK w stronę Katowic)
  • nr 3 (Warszawa – Kutno – Poznań) Docelowo na potrzeby Programu CPK zostanie zbudowana też linia CMK Północ, czyli przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej z rejonu Żyrardowa do CPK, a dalej w kierunku Płocka, Włocławka, Grudziądza i Trójmiasta.
Oto najważniejsze elementy inwestycji kolejowych Programu CPK w podziale na „szprychy”:
  • Szprycha nr 1 (Pomorze, Kujawy):
>CPK – Płock – Włocławek – Grudziądz – Tczew –Trójmiasto (CMK Północ) – Lębork – Słupsk;
>Włocławek – Toruń – Bydgoszcz – Piła – Szczecinek – Białogard – Kołobrzeg;
  • Szprycha nr 2 (Warmia): >CPK – Warszawa – Nasielsk – Ciechanów – Działdowo – Olsztyn;
  • Szprycha nr 3 (Podlaskie, Mazury):
>CPK – Warszawa – Zielonka – Tłuszcz – Czyżew – Białystok – Kuźnica – granica państwa >Białystok – Ełk – Suwałki – Trakiszki – granica państwa;
>Tłuszcz – Ostrołęka – Łomża – Pisz – Orzysz – Giżycko;
  • Szprycha nr 4 (Siedlce, Biała Podlaska, Terespol): >CPK – Warszawa – Siedlce – Łuków – Biała Podlaska – Terespol – granica państwa;
  • Szprycha nr 5 (Lubelskie):
>CPK – Warszawa – Otwock – Lublin – Trawniki – Chełm;
>Trawniki – Krasnystaw –– Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec – granica państwa;
  • Szprycha nr 6 (Radom, Podkarpackie):
>CPK – Grójec – Warka – Radom – Iłża – Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola – Łętownia – Rzeszów – Sanok;
>Rzeszów – Jasło – Krosno;
  • Szprycha nr 7 (Kielce i Tarnów):
> CPK – CMK – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Kraków – Podłęże – Nowy Sącz/Chabówka;
>WMŚ – Czechowicz-Dziedzice – Jastrzębie Zdrój – granica państwa;
>WMŚ – Katowice;
>CMK – Opoczno – Końskie –Kielce – Busko Zdrój – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna;
  • Szprycha nr 8 (Częstochowa, Opolszczyzna): >CPK – Skierniewice – Częstochowa – Opole – Nysa – Kłodzko;
  • Szprycha nr 9 (Wielkopolskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie):
>CPK – Łódź – Sieradz – Wieruszów – Wrocław – Świdnica – Wałbrzych – Lubawka – granica państwa;
>Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin – Szczecin Goleniów;
>Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów – Zielona Góra;
>Poznań – Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski;
  • Szprycha 10 (Kutno, Konin, Poznań): >CPK – Warszawa – Sochaczew – Kutno – Konin – Swarzędz – Poznań.

Łączna długość linii kolejowych w Polsce wynosi dziś ponad 19 tys. km, przy czym od początku lat 90. rozebranych zostało ponad 5 tys. km linii. Nowe inwestycje są potrzebne, ponieważ budowa szlaków kolejowych na dużą skalę nie odbywała się w Polsce od lat 80., kiedy zakończono budowę Linii Hutniczo-Siarkowej, a wcześniej Centralnej Magistrali Kolejowej. W ciągu ostatnich 30 lat w Polsce powstało tylko 50 km nowych torów kolejowych (37 km Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i kilka łączników do lotnisk, m.in. do Chopina i Lublina).

W naszym kraju istnieje ponad 100 miast powyżej 10 tys. mieszkańców bez dostępu do połączeń kolejowych. Dla porównania: w Czechach jest jedno takie miasto, na Słowacji osiem, na Węgrzech sześć, a w Austrii - pięć. Obecny kształt polskiej sieci kolejowej wciąż nosi w sobie ślady czasy zaborów, co widać m.in. w układzie linii i niższej gęstości torów w Polsce wschodniej.

Dzięki realizacji Programu CPK na kolejowej mapie Polski pojawią się miasta, do których dziś nie da się dojechać pociągiem, np. m.in. Jastrzębie-Zdrój, Tomaszów Lubelski, Końskie, Busko-Zdrój, Dąbrowa Tarnowska i Węgorzewo. Linie dużych prędkości i „szprychy” prowadzące do CPK pozwolą uzyskać większą spójność sieci i umożliwić jej pełne wykorzystanie. Jak zapowiada wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild, wiosną ma być gotowy Program Wieloletni CPK, który określi, jakie konkretnie inwestycje lotniskowe, kolejowe i drogowe będą realizowane w ramach obsługi CPK i jakie finansowanie będzie na to potrzebne.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_959c4 2019-03-25 20:29   
gość_959c4 - Profil gość_959c4
Nie wiem czy z tego planu się śmiać czy płakać? Czy ktoś kto jest odrobinę myślącym człowiekiem wierzy w to że to będzie działać? Ale polityków z Nowogrodzkiej to wszystko nie obchodzi byleby wypełnić kieszenie i mieć stanowiska dla swoich towarzyszy. Dlaczego?
Po pierwsze, koszty budowy tego planu.
Po drugie, koszty utrzymania takiej infrastruktury i ceny biletów za przjazdy na CPK.
Po trzecie, niech sypnie pół metra śniegu i zobaczymy jak te szprychy będą działać, LOL.
Po czwarte, niech Airbus zacznie produkować A321XLR lub Boeing B797 i zobaczycie ile będzie lotów P2P z większych regionów poza Europę, CPK jak będzie mieć 50% wypełnienia to będzie super.
Po piąte, co jeśli Hyperloop nie będzie tylko fantazją i w Europie ludzie zaczną się przemieszczać na lądzie z prędkością 500-1000 km/h zamiast 200 km/h, wyburzą KDP i zbudują Hyperloop?
gość_f22d9 2019-03-25 18:52   
gość_f22d9 - Profil gość_f22d9
Mimo, że uważam, że nowe lotnisko dla Warszawy jest jak najbardziej potrzebne, czy w Baranowie czy w innej lokalizacji, zupełnie nie rozumiem pomysłu budowania sieci linii kolejowych na lotnisko. Przecież nie tak działają linie hubowe - one transportują pasażerów na jedno centralne lotnisko, nawet ze stosunkowo blisko położonych lotnisk niehubowych - tak jak to jest w przypadku krótkich tras w Niemczech obsługiwanych przez Lufthanse typu Norymberga - Monachium czy Dusseldorf - Frankfurt. Takie rozwiązanie jest też korzystniejsze dla linii, bo wówczas sama decyduje o liczbie połączeń, sama odpowiada za ewentualne opóźnienia. Układ kolejowy opisany w artykule działał w pewnym stopniu w Holandii, gdy po wycofaniu się KLMu z wszystkich tras krajowych na początku tego wieku (np. Maastrich, Eindhoven, Groningen-Amsterdam), KLM zapewnił bezpłatny transport kolejowy na lotnisko dla swoich pasażerów - bilet lotniczy KLMu był też ważnym biletem kolejowym na lotnisko Schiphol. Później to rozwiązanie porzucono, ale pomysł był w ogóle możliwy do zrealizowania z względu na miniaturowy rozmiar Holandii i istniejącą już sieć szybkich kolei. Nie wiem w jaki sposób miałoby to działać w Polsce - przedstawiając takie pomysły ośmiesza się projekt budowy lotniska zastępczego dla Okęcia (w Baranowie czy gdzieś indziej), które jest potrzebne, bo Okęcie będzie trzeba w przyszłości zamknąć.
gość_a866c 2019-03-25 15:24   
gość_a866c - Profil gość_a866c
@gość_bd23f

Niesłusznie. Obecny rząd PiS buduje 300 - 500 km dróg ekspresowych rocznie i niewiele torów. Więc może budować po 200 - 300 km dróg i 200 - 300 km torów, większość maszyn, ludzi i surowców dla budowy torów i dróg jest wspólna.

Problemem tego projektu jest sprzeczna ze z zasadami planistycznymi koncentracja ruchu w jednym miejscu. I specjalne przekierowanie ruchu Szczecin/Poznań - Katowice/Kraków przez CPK, podczas gdy ten ruch powinien iść przez Częstochowę lub Łódź.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy