×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rozbudowa gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy


Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy poinformował wczoraj (21.03), że jeszcze w marcu zamierza ogłosić przetarg na rozbudowę terminalu T2 o nowy pirs. To niepierwsza inwestycja lotniska w poprawę przepustowości i komfort pasażerów.


Informację o planowanym przetargu ujawniono podczas zwołanej w gdańskim hotelu Hilton konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 21 marca. Lotnisko zaplanowało nowy pirs jako przedłużenie terminalu T2 w kierunku zachodnim. Dzięki rozbudowie powiększą się strefy centralnej kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej, a także hala odbioru bagażu. Dodatkowo zwiększy się powierzchnia strefy Non-Schengen, powstaną dwa nowe gate'y autobusowe, a także nowe odcinki wewnętrznych dróg dojazdowych do lotniska. W sumie powierzchnia gdańskiego portu lotniczego wzrośnie o 16 tys. m. kw., a więc o ok. 30 proc. dzisiejszej powierzchni wynoszącej 53 tys. m. kw. Co warte podkreślenia, inwestycja będzie finansowana ze środków własnych lotniska oraz obligacji, które zostaną wyemitowane przy współpracy z bankiem PEKAO S.A.


Jak informuje gdański port lotniczy, rozbudowa terminalu T2 wiąże się z potrzebą nieustanego rozwoju, który napędza rosnące co roku natężenie ruchu lotniczego do i z Gdańska. Prognoza na 2019 rok mówi o obsłużenie ponad 5 mln pasażerów i ponad 6 ton ładunków towarowych i pocztowych. Długoterminowe przewidywania władz portu to ponad 6,6 mln podróżnych do 2025 roku i 9,5 mln do 2035.

- Stabilnie i konsekwentnie w Gdańsku rośnie poziom ruchu pasażerskiego. Bardzo nas to cieszy, ale stawia też przed nami nowe wyzwania - powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Pirs zachodni, na którego budowę zostanie ogłoszony przetarg, zaprojektowano jako budynek o dwóch i pół kondygnacjach i wymiarach 180m długości i 46m szerokości. Północno-zachodnia część hali będzie zawieszona nad autobusowym placem manewrowym, a od strony płyty powstaną cztery usytuowane na zewnątrz klatki schodowe, które pozwolą na dostęp do rękawów. Dzięki temu gdańskie lotnisko wreszcie będzie mogło w strefie Non-Schengen obsłużyć za pomocą rękawa przylatujące i odlatujące samoloty. Nieco powiększona hala odbioru bagażu zlokalizowana na parterze zostanie wzbogacona o 9 taśm bagażowych, a obok powstanie większa bagażownia do obsługi przylotów oraz strefa kontroli paszportowej. Również na najniższej kondygnacji zaplanowano ciągi komunikacyjne między gate'ami stref Schengen i Non-Schengen, a także tzw. Państw Trzecich i powierzchnie towarzyszące, czyli pomieszczenia służb, obsługi lotniska, techniczne i sanitariaty.

Dzięki rozbudowie Terminalu T2 lotnisko w Gdańsku dokona kolejnego dużego skoku jakościowego w obsłudze podróżnych. To dla nas najważniejszy cel tej inwestycji. Dokładając wszelkich starań do rozwoju oferty połączeń, nie zapominamy o rozbudowie infrastruktury dedykowanej naszym pasażerom - podsumował Kloskowski.

Według założeń władz lotniska, rozbudowa terminalu T2 o nowy pirs potrwa około dwóch lat. Planowane zakończenie inwestycji to jesień 2021 roku. Według słów Kloskowskiego, przewidywana w ramach przetargu wartość inwestycji to sto kilkadziesiąt milionów złotych.


Podstawowe zmiany parametrów przepustowości po zakończeniu budowy nowego pirsu: 
- centralny punkt kontroli bezpieczeństwa – zwiększenia liczby linii kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18 
- punkty odprawy paszportowej, odloty – zwiększenie z 6 do 10 przejść 
- gate’y odlotowe – zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30 
- punkty odprawy paszportowej, przyloty – zwiększenie z 8 do 12 przejść 
- odbiór bagażu – umożliwienie zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9 karuzel 

Planowany harmonogram prac: 
- etap projektowania wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę – już zakończony 
- ogłoszenie przetargu – marzec 2019 roku - wyłonienie wykonawcy – czerwiec 2019 roku 
- start robót budowlanych – jesień 2019 roku 
- czas realizacji robót budowlano-montażowych - 24 miesiące 
- odbiory i uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie – październik/ listopad 2021 roku 

fot. mat. prasowe Port Lotniczy Gdańsk gość_005ba - Profil
gość_005ba
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie