Rozbudowa gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy

22 marca 2019 11:59
26 komentarzy
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy poinformował wczoraj (21.03), że jeszcze w marcu zamierza ogłosić przetarg na rozbudowę terminalu T2 o nowy pirs. To niepierwsza inwestycja lotniska w poprawę przepustowości i komfort pasażerów.
Reklama
Informację o planowanym przetargu ujawniono podczas zwołanej w gdańskim hotelu Hilton konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek, 21 marca. Lotnisko zaplanowało nowy pirs jako przedłużenie terminalu T2 w kierunku zachodnim. Dzięki rozbudowie powiększą się strefy centralnej kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej, a także hala odbioru bagażu. Dodatkowo zwiększy się powierzchnia strefy Non-Schengen, powstaną dwa nowe gate'y autobusowe, a także nowe odcinki wewnętrznych dróg dojazdowych do lotniska. W sumie powierzchnia gdańskiego portu lotniczego wzrośnie o 16 tys. m. kw., a więc o ok. 30 proc. dzisiejszej powierzchni wynoszącej 53 tys. m. kw. Co warte podkreślenia, inwestycja będzie finansowana ze środków własnych lotniska oraz obligacji, które zostaną wyemitowane przy współpracy z bankiem PEKAO S.A.


Jak informuje gdański port lotniczy, rozbudowa terminalu T2 wiąże się z potrzebą nieustanego rozwoju, który napędza rosnące co roku natężenie ruchu lotniczego do i z Gdańska. Prognoza na 2019 rok mówi o obsłużenie ponad 5 mln pasażerów i ponad 6 ton ładunków towarowych i pocztowych. Długoterminowe przewidywania władz portu to ponad 6,6 mln podróżnych do 2025 roku i 9,5 mln do 2035.

- Stabilnie i konsekwentnie w Gdańsku rośnie poziom ruchu pasażerskiego. Bardzo nas to cieszy, ale stawia też przed nami nowe wyzwania - powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Pirs zachodni, na którego budowę zostanie ogłoszony przetarg, zaprojektowano jako budynek o dwóch i pół kondygnacjach i wymiarach 180m długości i 46m szerokości. Północno-zachodnia część hali będzie zawieszona nad autobusowym placem manewrowym, a od strony płyty powstaną cztery usytuowane na zewnątrz klatki schodowe, które pozwolą na dostęp do rękawów. Dzięki temu gdańskie lotnisko wreszcie będzie mogło w strefie Non-Schengen obsłużyć za pomocą rękawa przylatujące i odlatujące samoloty. Nieco powiększona hala odbioru bagażu zlokalizowana na parterze zostanie wzbogacona o 9 taśm bagażowych, a obok powstanie większa bagażownia do obsługi przylotów oraz strefa kontroli paszportowej. Również na najniższej kondygnacji zaplanowano ciągi komunikacyjne między gate'ami stref Schengen i Non-Schengen, a także tzw. Państw Trzecich i powierzchnie towarzyszące, czyli pomieszczenia służb, obsługi lotniska, techniczne i sanitariaty.

Dzięki rozbudowie Terminalu T2 lotnisko w Gdańsku dokona kolejnego dużego skoku jakościowego w obsłudze podróżnych. To dla nas najważniejszy cel tej inwestycji. Dokładając wszelkich starań do rozwoju oferty połączeń, nie zapominamy o rozbudowie infrastruktury dedykowanej naszym pasażerom - podsumował Kloskowski.

Według założeń władz lotniska, rozbudowa terminalu T2 o nowy pirs potrwa około dwóch lat. Planowane zakończenie inwestycji to jesień 2021 roku. Według słów Kloskowskiego, przewidywana w ramach przetargu wartość inwestycji to sto kilkadziesiąt milionów złotych.


Podstawowe zmiany parametrów przepustowości po zakończeniu budowy nowego pirsu:
- centralny punkt kontroli bezpieczeństwa – zwiększenia liczby linii kontroli bezpieczeństwa z 11 do 18
- punkty odprawy paszportowej, odloty – zwiększenie z 6 do 10 przejść
- gate’y odlotowe – zwiększenie liczby gate’ów z 20 do 30
- punkty odprawy paszportowej, przyloty – zwiększenie z 8 do 12 przejść
- odbiór bagażu – umożliwienie zwiększenie liczby karuzel z 5 do 9 karuzel

Planowany harmonogram prac:
- etap projektowania wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę – już zakończony
- ogłoszenie przetargu – marzec 2019 roku - wyłonienie wykonawcy – czerwiec 2019 roku
- start robót budowlanych – jesień 2019 roku
- czas realizacji robót budowlano-montażowych - 24 miesiące
- odbiory i uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie – październik/ listopad 2021 roku

fot. mat. prasowe Port Lotniczy Gdańsk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_02a73 2020-02-16 20:23   
gość_02a73 - Profil gość_02a73
Kelo
Mieszkam w regionie pomorskim i zauważyłem że lotnisko jest mocno ostrożny w swoich kalkulacja co do paxów. Ma duży potencjał ale do bardziej odległych kierunków np. wakacyjnych (ciepłych rejonów) - gdzie tego mocno brakuje - widać to choćby po opiniach moich znajomych i nie tylko... - problem chyba z położeniem geograficznym lotniska i odważnosci lini lotniczych
gość_03df9 2019-03-26 00:29   
gość_03df9 - Profil gość_03df9
Kraków niestety cały czas z rozwojem ma pod górkę. Z jednej strony wygodnie jest się tłumaczyć wojskowym lotniskiem, choć nikt jakoś nie wspomina, ze w Warszawie wojsko korzysta z tego samego Okęcia co linie cywilne i jakoś dramatu nie ma. Ponadto niestety, pewnie przez skromność środków rozbudowa KRK od początku była kulawa. Najpierw blaszany barak dla lotów krajowych, później dosztukowywanie istniejącego terminala w dziwny sposób, tak ze jest w nim ciasno jak w kurzej fermie (chów klatkowy), wreszcie ta niezrozumiała dla mnie sytuacja, w której od kilku lat są rękawy, ale na ogół wykorzystywany jest tylko jeden. W tym czasie GDN jako jedyne lotnisko w Polsce ma rękawy przystosowane do obsługi Dashy.
usuniety 2019-03-26 00:23   
usuniety - Profil usuniety
Fajnie, że jest w PL port lotniczy, który konsekwentnie i z wyprzedzeniem inwestuje w swoją infrastrukturę. Mało tego, nie trzeba przy okazji burzyć wszystkiego dookoła, bo ktoś chyba wcześniej pomyślał, w którym kierunku powinien być rozbudowywany terminal. Tak sobie dzisiaj pomyślałem po przylocie do KRK, że szkoda, że u nas inwestycje są w zasadzie zawsze spóźnione. I tak samo jest dzisiaj - GDN już rozpoczyna prace pod rozbudowę przepustowości terminala zanim ten się zapcha, a w KRK za chwilę pojawi się WizzAir, pojawią się kolejne połączenia i pojawi się... tłok, ścisk, kolejki do kontroli bezpieczeństwa. Już dzisiaj są dni, w które trudno znaleźć jakiekolwiek miejsce do siedzenia przy bramkach, a i przez korytarze trudno się czasem przecisnąć. No ale cóż, my w KRK zawsze nieco z tyłu. Zupełnie jak w WAW, niestety. No ale mamy szklany trójkąt wbudowany w elewację, a że nie jest to zbyt funkcjonalne...
Gratulacje dla GDN! Tylko pozazdrościć harmonijnego rozwoju portu.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy