Teheran: pożar samolotu linii Iran Air po lądowaniu

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
20 marca 2019 08:15
Wczoraj (19.03) wieczorem, na lotnisku Mehrabad w Teheranie doszło do incydentu z udziałem fokkera 100 linii Iran Air. Po lądowaniu maszyny podróżującej z wyspy Keszm w Zatoce Perskiej doszło do pożaru samolotu. Nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia.
Reklama
Jak donosiły wczoraj wieczorem liczne agencje prasowe i media, na pokładzie dwusilnikowego pasażerskiego odrzutowca linii Iran Air miało podróżować najpierw 100, a potem 50 pasażerów. Ostatecznie okazało się, że maszyną wśród pasażerów leciały 22 osoby dorosłe i dwoje dzieci, a także dziewięciu członków załogi. Informację taką przekazał irańskiemu nadawcy telewizyjno-radiowemu IRIB przedstawiciel krajowej organizacji lotnictwa cywilnego.

Do incydentu doszło po awaryjnym lądowaniu fokkera 100 na lotnisku w Teheranie. Piloci nie byli w stanie wypuścić głównego podwozia i ostatecznie zdecydowali o lądowaniu bez niego. Samolot udało się załodze bezpiecznie posadzić na drodze startowej, choć w wyniku tarcia kadłuba o nawierzchnię doszło do pożaru. Ogień został szybko opanowany przez lotniskową straż pożarną, zaś pasażerowie zostali ewakuowani. Lądowanie maszyny Iran Air było bardzo podobne do znanego nam z warszawskiego lotniska im. Chopina przyziemienia bez podwozia boeingiem 767 w wykonaniu kpt. Wrony. Zarówno 8 lat temu w Warszawie i wczoraj w Teheranie nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia.


Choć ciężko wyrokować jaka była przyczyna awarii podwozia to warto zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach w Iranie stosunkowo często dochodzi do wypadków lotniczych. Rząd w Teheranie obwinia za taki stan rzeczy sankcje handlowe nałożone na kraj przez USA, które utrudniają zakup nowych samolotów, a także utrzymanie istniejącej floty z uwagi na problemy z dostępem do części zamiennych od zachodnich producentów. Ostatnimi z nowych maszyn, które trafiły do Iranu były ATRy 72-600, które udało się odebrać linii Iran Air w sierpniu 2018 roku, na krótko przed wprowadzeniem kolejnych sankcji handlowych. W styczniu tego roku w Iranie doszło do katastrofy leciwego boeinga 707, który wylądował na niewłaściwym lotnisku.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy