Austria: Kolejna zgoda sądu na rozbudowę wiedeńskiego lotniska

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
21 marca 2019 08:50
1 komentarz
Austriacki Najwyższy Sąd Administracyjny wydał władzom lotniska Wiedeń-Schwechat zgodę na rozbudowę portu o trzecią drogę startową. To już kolejna decyzja administracyjna w tej sprawie i można mieć nadzieję, że prace faktycznie będą mogły niebawem ruszyć.
Reklama

Rok temu, w marcu 2018 na budowę trzeciego pasa startowego wyraził zgodę Federalny Sąd Administracyjny. W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o swego rodzaju sukcesie władz wiedeńskiego lotniska, który polegał na odrzuceniu przez austriacki Trybunał Konstytucyjny skargi obywatelskiej na plany rozbudowy tego portu. Jednocześnie instytucja ta nakazał wtedy rozpatrzenie sprawy przez Najwyższy Sąd Administracyjny. Dziś możemy poinformować o decyzji tego sądu, który zezwolił na procedowanie kwestii budowy trzeciej drogi startowej na wiedeńskim Schwechat.


Plany rozbudowy lotniska w Wiedniu o trzeci pas sięgają roku 1999. Teraz gdy okazuje się, że projekt ma chyba wreszcie zielone światło władze lotniska twierdzą, że przeanalizują jeszcze tylko szczegóły postanowienia sądu administracyjnego i będą gotowe do powiadomienia o szczegółach kolejnych kroków, które zostaną podjęte w celu procedowania inwestycji.

- Ten zdecydowanie zbyt długi proces dotarł wreszcie do kresu, którym jest pozytywna i niepodważalna decyzja - powiedzieli Julian Jäger and Günther Ofner, członkowie zarządu wiedeńskiego lotniska w oświadczeniu komentującym decyzję sądu. - Werdykt ten zapewnia nam perspektywę długotrwałego wzrostu i zachowania konkurencyjności na rynku. Są to szanse nie tylko dla wiedeńskiego lotniska, ale też austriackiej gospodarki, przemysłu, turystyki rynku pracy.


Lotnisko Wiedeń-Schwechat jest głównym hubem austriackich linii lotniczych Austrian Airlines, a także obok Zurychu, Monachium i Frankfurtu jednym z portów funkcjonujących w ramach strategii multi-hub Lufthansa Group. W 2019 roku lotnisko planuje obsłużyć 30 mln. pasażerów, w 2018 było ich 27 mln.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_ec29c 2019-03-21 10:43   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
Wiedeń to wspaniały przykład, który odpowie nam na pytanie: czy brak slotów pomaga, czy przeszkadza wiodącej linii.

W zeszłym roku Austrian co prawda miał najsłabsze wyniki z grupy "Network Airlines" (EBIT w mln euro Lufa 1615, SWISS 617, Austrian 42), ale wciąż zyski.

Duża przepustowość oznacza dwie rzeczy:

1) swobodną budowę siatki w oparciu o fale
2) możliwość swobodnej ekspansji dla konkurentów, w szczególności LCC

W tym roku mamy imponujące wzrosty na tym lotnisku: 25,6% rdr w lutym. To dobrze dla Austriana , czy źle?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama