×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ET302: Garuda Indonesia rozważa anulowanie zamówień na 737 MAX


Linie lotnicze Garuda Indonesia podobnie jak Lion Air rozważa po katastrofie samolotu Ethiopian Airlines zasadność podtrzymywania zamówienia na boeingi 737 MAX. Do myślenia daje też rozbicie się tego typu samolotu w październiku 2018.


Poza wątpliwościami, które kiełkują u dwóch indonezyjskich przewoźników, okazuje się, że krajowa komisja badania wypadków lotniczych w Indonezji (KNKT) zadecydowała o przyspieszeniu publikacji raportu z październikowej katastrofy boeinga 737 MAX 8 linii Lion Air. Szef KNKT, Soerjanto powiedział agencji Reuters, że raport z wypadku lotu JT610 zostanie wydany co najmniej miesiąc wcześniej niż planowano wcześniej. Pierwotnie publikację zapowiadano na sierpień lub wrzesień tego roku. KNKT zaoferowała też pomoc w dochodzeniu w sprawie ostatniej katastrofy władzom etiopskim.


- Straciliśmy zaufanie, którym darzyliśmy do tej pory boeinga 737 MAX 8 - powiedział I Gusti Ngurah Askhara Danadiputra, dyrektor generalny Garudy. - Ma to związek z dwiema katastrofami, w których brał udział ten samolot i przyznam, że rozważamy opcję anulowania zamówień na pozostałe 49 egzemplarzy tej maszyny, na które oczekujemy. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Boeingiem.

Do tej pory Garuda zdążyła odebrać dopiero jednego boeinga 737 MAX 8. Maszyna została uziemiona 11 marca, kolejnego dnia po katastrofie w Etiopii, na polecenie indonezyjskiego ministerstwa transportu. Pozostałe 49 ezgemplarzy z zamówienia podpisanego w 2014 roku miało zostać dostarczone do przewoźnika do 2030 roku.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że Związek Przewoźników Lotniczych Azji Pacyficznej zwrócił się do amerykańskiej władzy lotniczej FAA i Boeinga o wyjaśnienie sytuacji z boeingami 737 MAX, a także przede wszystkim uczynienie tego w trybie pilnym, aby dać liniom lotniczym i właściwym władzom wszelkie informacje niezbędne do rozważenie ewentualnego zniesienia nakazów uziemienia maszyn.

fot. mat. prasowegość_cbc41 - Profil
gość_cbc41
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie