ET302: Garuda Indonesia rozważa anulowanie zamówień na 737 MAX

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
18 marca 2019 09:00
Linie lotnicze Garuda Indonesia podobnie jak Lion Air rozważa po katastrofie samolotu Ethiopian Airlines zasadność podtrzymywania zamówienia na boeingi 737 MAX. Do myślenia daje też rozbicie się tego typu samolotu w październiku 2018.
Reklama

Poza wątpliwościami, które kiełkują u dwóch indonezyjskich przewoźników, okazuje się, że krajowa komisja badania wypadków lotniczych w Indonezji (KNKT) zadecydowała o przyspieszeniu publikacji raportu z październikowej katastrofy boeinga 737 MAX 8 linii Lion Air. Szef KNKT, Soerjanto powiedział agencji Reuters, że raport z wypadku lotu JT610 zostanie wydany co najmniej miesiąc wcześniej niż planowano wcześniej. Pierwotnie publikację zapowiadano na sierpień lub wrzesień tego roku. KNKT zaoferowała też pomoc w dochodzeniu w sprawie ostatniej katastrofy władzom etiopskim.


- Straciliśmy zaufanie, którym darzyliśmy do tej pory boeinga 737 MAX 8 - powiedział I Gusti Ngurah Askhara Danadiputra, dyrektor generalny Garudy. - Ma to związek z dwiema katastrofami, w których brał udział ten samolot i przyznam, że rozważamy opcję anulowania zamówień na pozostałe 49 egzemplarzy tej maszyny, na które oczekujemy. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Boeingiem.

Do tej pory Garuda zdążyła odebrać dopiero jednego boeinga 737 MAX 8. Maszyna została uziemiona 11 marca, kolejnego dnia po katastrofie w Etiopii, na polecenie indonezyjskiego ministerstwa transportu. Pozostałe 49 ezgemplarzy z zamówienia podpisanego w 2014 roku miało zostać dostarczone do przewoźnika do 2030 roku.


Warto zwrócić uwagę na fakt, że Związek Przewoźników Lotniczych Azji Pacyficznej zwrócił się do amerykańskiej władzy lotniczej FAA i Boeinga o wyjaśnienie sytuacji z boeingami 737 MAX, a także przede wszystkim uczynienie tego w trybie pilnym, aby dać liniom lotniczym i właściwym władzom wszelkie informacje niezbędne do rozważenie ewentualnego zniesienia nakazów uziemienia maszyn.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama