×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


ET302: Enter Air będzie domagać się odszkodowania od Boeinga


Polski przewoźnik czarterowy, Enter Air, planuje zwrócić się do Beoinga o odszkodowanie za konieczność uziemienia samolotów typu 737 MAX. Linia od niedawna wykorzystuje 737 MAX 8. Jest to pierwszy polski przewoźnik, który zapowiedział roszczenie do producenta i drugi na świecie (po Norwegianie).


Boeing 737 MAX 8 to samolot, który uległ w niedzielę 10 marca katastrofie w Etiopii. W październiku 2018 maszyna tego samego typu, należąca do linii Lion Air rozbiła się w Indonezji. Wciąż trwają dochodzenia wyjaśniające przyczyny obu wypadków, ale wstępne podejrzenia na przyczynienie się do tych zdarzeń pada na opracowany przez Boeinga system MCAS, który ma wspomagać pilotów w przypadku możliwości wystąpienia przeciągnięcia. W piątek rozpoczęła się analiza czarnych skrzynek samolotu rozbitego w Etiopii. Ostatecznie po fali decyzji o uziemieniu maszyn podejmowanych przez kolejnych przewoźników i władze lotnicze kolejnych krajów, sam Boeing zalecił wstrzymanie eksploatacji maszyn, informując o tym amerykańską FAA.


Pierwszy wniosek o odszkodowanie do amerykańskiego producenta w związku z koniecznością wycofania maxów z operacji wystosowała w ubiegłym tygodniu linia Norwegian. Choć we flocie linii Enter Air samoloty z rodziny 737 MAX stanowią tylko 10 proc. to przewoźnik zdecydował się na rozpoczęcie negocjacji z Boeingiem. Enter odebrał do tej pory dwa egzemplarze maxów, a zamówionych ma jeszcze sześć kolejnych. Pierwsza maszyna trafiła do przewoźnika na początku grudnia 2018, a druga w styczniu 2019. Jak wynika z informacji opublikowanych przez DGP, linia nie zamierza rezygnować na razie z tych zamówień, tłumacząc że jest jeszcze czas na podejmowanie ewentualnych decyzji. Pierwszy z pozostałych sześciu maxów produkowanych dla Entera ma zostać dostarczony do przewoźnika w 2020 roku.


- Oczywiście planujemy wystąpić o odszkodowanie. Jesteśmy w stałym kontakcie z Boeingiem i liczymy, że zapewni nam 100 proc. bezpieczeństwo użytkowania tych samolotów. 737 MAX 8 jest zbudowany na platformie najlepszego samolotu w historii, czyli B737 i takie problemy są nieakceptowalne. Każdą maszynę można usprawnić i doprowadzić do perfekcji, tak było ze wszystkimi samolotami w historii - poinformował Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.


Polaniecki wskazał też, że na chwilę obecną linia radzi sobie z koniecznością uziemienia samolotów, ponieważ funkcjonuje ona głównie w branży turystycznej, gdzie wysoki sezon jeszcze się nie rozpoczął. Kiedy jednak wraz z nadejściem wiosny ruch w kierunkach wakacyjnych będzie wzrastał to problem może stać się poważny, tym bardziej, że Enter Air ma już zakontraktowane duże umowy z biurami podróży Itaka, TUI i Rainbow Tours.gość_c0d30 - Profil
gość_c0d30
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie