ET302: Enter Air będzie domagać się odszkodowania od Boeinga

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
18 marca 2019 09:30
4 komentarze
Polski przewoźnik czarterowy, Enter Air, planuje zwrócić się do Beoinga o odszkodowanie za konieczność uziemienia samolotów typu 737 MAX. Linia od niedawna wykorzystuje 737 MAX 8. Jest to pierwszy polski przewoźnik, który zapowiedział roszczenie do producenta i drugi na świecie (po Norwegianie).
Reklama

Boeing 737 MAX 8 to samolot, który uległ w niedzielę 10 marca katastrofie w Etiopii. W październiku 2018 maszyna tego samego typu, należąca do linii Lion Air rozbiła się w Indonezji. Wciąż trwają dochodzenia wyjaśniające przyczyny obu wypadków, ale wstępne podejrzenia na przyczynienie się do tych zdarzeń pada na opracowany przez Boeinga system MCAS, który ma wspomagać pilotów w przypadku możliwości wystąpienia przeciągnięcia. W piątek rozpoczęła się analiza czarnych skrzynek samolotu rozbitego w Etiopii. Ostatecznie po fali decyzji o uziemieniu maszyn podejmowanych przez kolejnych przewoźników i władze lotnicze kolejnych krajów, sam Boeing zalecił wstrzymanie eksploatacji maszyn, informując o tym amerykańską FAA.


Pierwszy wniosek o odszkodowanie do amerykańskiego producenta w związku z koniecznością wycofania maxów z operacji wystosowała w ubiegłym tygodniu linia Norwegian. Choć we flocie linii Enter Air samoloty z rodziny 737 MAX stanowią tylko 10 proc. to przewoźnik zdecydował się na rozpoczęcie negocjacji z Boeingiem. Enter odebrał do tej pory dwa egzemplarze maxów, a zamówionych ma jeszcze sześć kolejnych. Pierwsza maszyna trafiła do przewoźnika na początku grudnia 2018, a druga w styczniu 2019. Jak wynika z informacji opublikowanych przez DGP, linia nie zamierza rezygnować na razie z tych zamówień, tłumacząc że jest jeszcze czas na podejmowanie ewentualnych decyzji. Pierwszy z pozostałych sześciu maxów produkowanych dla Entera ma zostać dostarczony do przewoźnika w 2020 roku.


- Oczywiście planujemy wystąpić o odszkodowanie. Jesteśmy w stałym kontakcie z Boeingiem i liczymy, że zapewni nam 100 proc. bezpieczeństwo użytkowania tych samolotów. 737 MAX 8 jest zbudowany na platformie najlepszego samolotu w historii, czyli B737 i takie problemy są nieakceptowalne. Każdą maszynę można usprawnić i doprowadzić do perfekcji, tak było ze wszystkimi samolotami w historii - poinformował Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.


Polaniecki wskazał też, że na chwilę obecną linia radzi sobie z koniecznością uziemienia samolotów, ponieważ funkcjonuje ona głównie w branży turystycznej, gdzie wysoki sezon jeszcze się nie rozpoczął. Kiedy jednak wraz z nadejściem wiosny ruch w kierunkach wakacyjnych będzie wzrastał to problem może stać się poważny, tym bardziej, że Enter Air ma już zakontraktowane duże umowy z biurami podróży Itaka, TUI i Rainbow Tours.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2019-03-20 17:17   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
PLL LOT będzie również domagał się odszkodowania. Na razie zastanawia się czy od producenta czy leasingodawcy. Wstrzymał również odbiór kolejnych MAX-ów.
gość_9badd 2019-03-19 09:55   
gość_9badd - Profil gość_9badd
pszn: No to sie przewiozą - bo trudno będzie im udowodnić, że ponieśli straty.
pszn 2019-03-19 00:37   
pszn - Profil pszn
Ciekawe, z tego co wiem to akurat Enter jest linią którą nieźle zarabia na uziemieniu B737-MAX, bo ich samoloty zamiast grzać miejsc na płycie latają teraz dla innych przewoźników, których MAXy zostały uziemione... a jak znam życie to do początku sezonu czarterowego MAXy pewnie zaczną już latać :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama