×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Buzz kontra Wizz. Nowe kierunki i śmiałe plany


Na czwartkowej (14.03) konferencji irlandzkiego przewoźnika dominowały dwa tematy: przekształcenie Ryanaira Sun w Buzza oraz otwarcie nowych kierunków. Na spotkaniu poruszono też inne kwestie, o których warto wspomnieć.


Ryanair Sun zamienia się w Buzza, a Ryanair otwiera nową bazę w Katowicach, gdzie ulokuje dwa samoloty i zainauguruje 12 nowych połączeń. Również w Krakowie dodany zostanie jeden samolot i ruszy 11 nowych kierunków, to samo dotyczy Gdańska (1 dodatkowy samolot i 3 nowe trasy), Modlina (1 samolot i 2 trasy) oraz Poznania (2 trasy). W sezonie zimowym 2019/2020 nic nie zmieni się tylko we Wrocławiu. To były główne wiadomości z konferencji prasowej w Warszawie.

Na spotkaniu z Michałem Kaczmarzykiem, prezesem Buzza oraz Juliuszem Komorkiem, przewodniczącym rady nadzorczej  linii i członkiem zarządu Ryanaira przekazane zostały też inne istotne informacje. 

Baza w Katowicach

Po uruchomieniu przez Wizz Air bazy operacyjnej w Krakowie, naturalnym ruchem ze strony Irlandczyków było uruchomienie podobnej w bastionie Wizz Aira w Katowicach. Zapowiada się tym samym zacięta walka o pasażera w obu portach, oczywiście wszystko z korzyścią dla podróżnych. Ogłoszona marka Ryanaira - Buzz przywołuje mocne podobieństwo fonetyczne z marką Wizz, co może zapowiadać ostrą walkę o polskiego pasażera z węgierską linią, szczególnie w porcie w Katowicach. 


Złe wieści dla Modlina

Przedstawiciele Ryanaira mieli niestety złe wieści dla lotniska w Modlinie. Pomimo ulokowania jednego dodatkowego samolotu w modlińskim porcie irlandzka firma nie przewiduje zwiększenia tam liczby pasażerów w 2019 r. Dodatkowy samolot znajdzie się na płycie podwarszawskiego lotniska w wyniku odwrócenia kierunkowości i nie będzie generował nowego ruchu lotniczego. Komorek podkreślał, że jest to spowodowane ograniczeniami przepustowości modlińskiego terminala. Zwracał również uwagę, że Ryanair przewozi z Krakowa 4 mln pasażerów i 3 mln na Mazowszu są zdecydowanie poniżej potencjału stołecznego regionu.


W sprawie konfliktu w Modlinie i zarzutów Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL), jakoby Ryanair opóźniał wycenę portu, Komorek potwierdził, że umowa pomiędzy jego firmą a Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin (MPL) nie została jeszcze przekazana do firmy EY wykonującej analizę due diligence. Jest to spowodowane negocjacjami umowy o poufności, jaka ma zostać podpisana pomiędzy tanim przewoźnikiem a EY w tym tygodniu. Komorek stwierdził, że nie wie jednak czy ten fakt opóźni przeprowadzenie due diligence.   

Trasy krajowe

Pytany o trasy krajowe Komorek potwierdził, że chcą nadal utrzymywać rejsy z Krakowa i Wrocławia do Gdańska. Od sezonu letniego 2019 r. rusza trasa z Krakowa do Szczecina, która dzięki dobrym wynikom sprzedaży, będzie kontynuowana również w zimie. Ryanair myśli o rozwoju innych połączeń krajowych omijających Warszawę, ale będzie to następowało stopniowo. Lotów krajowych z Warszawy Irlandczycy na razie nie planują z uwagi na ograniczenia Modlina i zbyt odległe stanowiska postojowe przydzielane im na Okęciu.

Ryanair Choice

Komorek wspomniał również o nowej usłudze o nazwie "Ryanair Choice", z której będzie można korzystać od sezonu lato 2020. Jest to produkt przeznaczony dla osób często podróżujących, które za przedpłatę w wysokości 199 euro otrzymają przez 12 miesięcy bezpłatny dostęp do usług wyboru miejsca, fast-tracku i priorytetu wejścia na pokład.      


Problem z maxami

Ryanair, który zamówił 135 boeingów B737 MAX twierdzi, że ich obecne uziemienie nie będzie miało wpływu na operacje w sezonie letnim. Pierwsze pięć B737 MAX miało zostać dostarczonych Ryanairowi w miesiącach od kwietna do czerwca 2019 r. Według Komorka dzięki 450 samolotom znajdującym się w posiadaniu przewoźnika możliwe jest wygospodarowanie zastępstwa w razie opóźnień tych pierwszych egzemplarzy nowych boeingów.

Wracając na koniec do pojawienia się na rynku marki Buzz, którą Ryanair kupił od KLM już w 2003 r., trzeba stwierdzić, że wyjaśnienia zasadności powołania tego nowego brandu wypadły bardzo blado. Stworzenie strony internetowej dla Buzza i przemalowanie samolotów trudno uznać za nową jakość. Na razie można tylko domniemywać, że Buzz będzie większym projektem niż tylko linią czarterową. gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie