PAŻP na World ATM Congress w Madrycie

14 marca 2019 10:43
We wtorek (12.03) w Madrycie rozpoczęło się wydarzenie pod nazwą World ATM Congress, które służy spotkaniu członków branży zarządzania ruchem lotniczym i wymianie doświadczeń. Polska reprezentowana jest przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej prezentującą swoje najnowsze rozwiązania technologiczne.
Reklama
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej obok Francji i Niemiec chce odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu ruchem lotniczym na zatłoczonym europejskim niebie - skomentował udział PAŻP w wydarzeniu Janusz Janiszewski, p. o. prezesa Agencji. - Nasza obecność tutaj w Madrycie jest historyczna. Pierwszy raz w siedmioletniej historii tego wydarzenia PAŻP uczestniczy tutaj również jako wystawca. W polskim pawilonie prezentujemy nasze produkty, które w przyszłości pomogą zbudować systemy zarządzania ruchem lotniczym w Europie. Chcemy mieć w tym swój wkład, tak jak robią to Niemcy, Hiszpanie, Francuzi, Włosi czy Wielka Brytania - mówił Janiszewski podczas otwarcia pawilonu PAŻP na kongresie w Madrycie.


W ceremonii otwarcia stoiska Agencji uczestniczyli także dyrektor generalny Komisji Europejskiej ds. mobilności i transportu, Henrik Hololei, prezes ULC, Piotr Samson oraz ambasadorka RP w Madrycie, Marzenna Adamczyk, która reprezentowała również nieobecnego wiceministra infrastruktury, Mikołaja Wilda. Przedstawiciel KE wskazał, że PAŻP odnosi istotne sukcesy w rozwoju i jest kluczowym partnerem w całej Unii Europejskiej. Zwracał też uwagę, na fakt, że Agencja musi przygotować swoje struktury i polską przestrzeń powietrzną na stale rosnące natężenie ruchu lotniczego.


- Stoisko PAŻP tutaj w Madrycie oznacza powrót do pierwszej ligi. Hiszpania, szczególnie Madryt, jest jednym z najistotniejszych centrów kongresowych Europy. Bycie tutaj dla nas oznacza pokazanie się, możliwości negocjacji z pierwszymi - niekoniecznie zakulisowych, ponieważ mamy tutaj swoje stoisko - powiedziała Marzenna Adamczyk, która wskazywała też na ciągle rosnące znaczenie transportu lotniczego tak w Europie jak i na całym świecie.


Z kolei nieobecny w Madrycie wiceminister Wild przyznał w rozmowie z PAP, że PAŻP wyrasta w regionie Europy środkowo-wschodniej na lidera w zakresie redukcji opóźnień w ruchu lotniczym przy jednoczesnym wzroście natężenia tego ruchu w stosunku rok do roku. Zwrócił on również uwagę na fakt, że polski dostawca usług dla zarządzania ruchem lotniczym dogania też europejską czołówkę na polu stosowania nowoczesnych rozwiązań, które PAŻP prezentuje właśnie w Madrycie.

- Jesteśmy rynkiem wschodzącym, który rządzi się innymi prawami niż dojrzałe rynki lotnicze Europy Zachodniej. Musimy koncentrować się na inwestycjach, na poszerzaniu infrastruktury, i tak się dzieje - powiedział Mikołaj Wild.


Pełniący obowiązki prezesa PAŻP Janiszewski opowiadał o tym, że prezentowane przez Agencję w Madrycie rozwiązania to przede wszystkim nowoczesne systemy wspomagające pracę kontrolerów ruchu lotniczego, które pozwolą na integrację polskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym z systemami państw sąsiednich w ramach programu Single European Sky (SES), który jest inicjatywą Komisji Europejskiej. SES ma za zadanie zintegrować systemy kontroli ruchu lotniczego, zwiększyć bezpieczeństwo, ułatwić współpracę jednostek cywilnych i wojskowych, a w efekcie zapewnić większą wydajność systemu zarządzania ruchem lotniczym i zwiększyć przepustowość przestrzeni powietrznej. Janiszewski zwracał uwagę na to, że poza legislatorami i konkretnymi dostawcami usług z zakresu zarządzania ruchem lotniczym jak PAŻP, potrzebna jest też współpraca ze strony lotnisk i linii lotniczych.


- Naszą ambicją jest nowsza wersja, która połączy system zarządzania przestrzenią powietrzną, strukturami przestrzeni powietrznej, z zarzadzaniem przepływu ruchu lotniczego. Czyli stworzymy swoistego rodzaju produkt, dzięki któremu każda linia lotnicza, każdy operator będzie mógł wybrać jak najlepszą trajektorię lotu, która będzie bezpieczna, ekonomiczna i spowoduje, że pasażer doleci na czas do miejsca docelowego - określił przyszłe cele Janiszewski.


Korzystając z okazji kongresu w Madrycie, PAŻP zdecydował się też na prezentację swojego najnowszego systemu, który pozwala na zarządzanie ruchem bezzałogowych statków powietrznych. Inicjatywa ta była rozwijana od dłuższego czasu w ramach działań PAŻP w kierunku usprawnienia zarządzania przestrzenią powietrzną i ułatwienia korzystania z niej pełnemu spektrum potencjalnych użytkowników. To również między innymi dzięki staraniom personelu Agencji miały miejsce niedawne zmiany w polskim prawie, które ułatwiają wykonywanie lotów dronami.


Janusz Janiszewski wyraził również swoje nadzieje na to, że prezentowane teraz w Madrycie rozwiązania mogą w przyszłości doprowadzić PAŻP do konkretnych zysków. Zwrócił uwagę na to, że aktualnie aż za 95 proc. przychodów Agencji odpowiada jedynie sprzedaż usługi nawigacyjnej. Są to opłaty ponoszone przez linie lotnicze na rzecz asystowania statkom powietrznym w polskiej przestrzeni powietrznej przez służby ruchu lotniczego funkcjonujące w ramach PAŻP, a więc głównie za kontrolę ruchu lotniczego przy startach, przelotach i lądowaniach.


- Transport lotniczy dostarcza Polsce ponad 5 mld euro korzyści ekonomicznych rocznie i wspiera ponad 140 tys. miejsc pracy. Myślę, że w przyszłości duża z tego część to będzie dystrybucja i bycie usługodawcą danych, informacji. To jest jedyny kierunek, żeby stworzyć takie centrum i być usługodawcą na rzecz innych podmiotów - powiedział Janiszewski. - Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości to my będziemy sprzedawać nasze usługi.


PAŻP postanowiła też wykorzystać okazję World ATM Congress do zawarcia nowych umów o współpracy w zakresie działania na rzecz nowej generacji usług dla służb lotniskowych. Głównym założeniem związanych z tym zagadnieniem projektów jest implementacja nowoczesnych narzędzi elektronicznych służących do zarządzania danymi lotniczymi, dążenie do ich digitalizacji i w efekcie ułatwienie korzystania z nich zainteresowanym podmiotom, takim jak użytkownicy przestrzeni powietrznej czy właśnie służby lotniskowe.


Polska Agencja Żeglugi Powietrznej to jedyna w naszym kraju instytucja zapewniająca służby ruchu lotniczego w przestrzeni powietrznej RP. Jest to również jedyne centrum szkoleniowe dla cywilnych członków tych organów, czyli kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej i całego personelu wspomagającego. PAŻP świadczy usługi 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, a każdego dnia obsługuje średnio 2,5 tys. lotów, co rocznie zbliża liczbę operacji w gestii Agencji do miliona. Z uwagi na swój monopol instytucja ta jest odpowiedzialna również za zarządzanie przestrzenią powietrzną RP i infrastrukturą lotniczą na terenie kraju.


To PAŻP buduje, utrzymuje i nadzoruje system radarowy, urządzenia nawigacyjne (w tym systemy wspomagające lądowania) i systemy łączności lotniczej. Agencja jest też odpowiedzialna za publikowanie dokumentów służących użytkownikom przestrzeni powietrznej do zapoznawania się z jej strukturami i zasadami jej wykorzystania. Za ten aspekt odpowiada Służba Informacji Lotniczej (AIS).

fot. mat. prasowe PAŻP

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy