Azul kupuje samoloty i sloty od Avianca Brasil

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
13 marca 2019 08:30
1 komentarz
Brazylijski przewoźnik Azul Airlines podpisał umowę ze swoim konkurentem linią Avianca Brasil na łączną kwotę 105 mln dolarów. Kontrakt obejmuje przejcie slotów i 30 airbusów A320 od pogrążonej w kryzysie Avianki.
Reklama

W ramach kontraktu Azul zyska również certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC) od swojego konkurenta. Umowa nie będzie wiążąca dopóki transakcja nie zostanie zatwierdzona przez organy antymonopolowe i regulacyjne Brazylii. Cały proces może potrwać do 3 miesięcy.

Azul, dzięki kontraktowi, zapewni dalsze funkcjonowanie Avianca Brasil i pokryje wydatki operacyjne drugiej linii w wysokości 40 mln dolarów. Brazylijski sąd przedłużył Aviance termin płatności za zaległe zobowiązania o dwa tygodnie, dzięki czemu przewoźnik nie jest zmuszony do przerywania swojej działalności.

Azul zyska 70 slotów na najbardziej zatłoczonych brazylijskich lotniskach - w porcie lotniczym Sao Paulo-Guarulhos, czy Rio de Janeiro - Santos Dumont. Przewoźnik przejmie od leasingodawcy również 30 airbusów A320, które obecnie latają we flocie Avianca Brasil. Azul już wcześniej pozyskał dwa samoloty A320 od swojego konkurenta z powodu zaległości.

Po ogłoszeniu informacji o podpisaniu umowy akcje Azulu wzrosły o ponad 7 proc.


Avianca Brasil złożyła w grudniu 2018 roku wniosek o ochronę przed upadłością, by zapobiec odebraniu przez leasingodawców samolotów za nieopłacone zobowiązania. Od grudnia ub. roku przewoźnikowi udało się uzyskać pożyczkę 75 mln dolarów, jednakże nie jest to wystarczająca suma na dalsze funkcjonowanie.

Fot. Joao Carlos Medau/Wikimedia

Ostatnie komentarze

gość_cf90d 2019-03-13 13:37   
gość_cf90d - Profil gość_cf90d
Brawo. I od mają codziennie w KRK! To jest strzał. W końcu ktoś zacznie wykorzystywać nasz potencjał
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy