ULC: Nie ma przesłanek do zawieszenia operacji boeingami 737 MAX

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
11 marca 2019 13:54
2 komentarze
Po katastrofie boeinga 737 MAX 8 Ethiopian Airlines Chiny uziemiły wszystkie maszyny tego typu, linie lotnicze w USA i Kanadzie informują o wzmożonych kontrolach maxów.
Reklama

Polski Urząd Lotnictwa Cywilnego przekonuje, że jest w stałym kontakcie z polskimi operatorami samolotu 737 MAX. W Polsce lata obecnie siedem maxów, pięć maszyn w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT, dwie są w posiadaniu Enter Air.

- Na podstawie tych informacji, nie ma przesłanek do zawieszenia operacji tymi maszynami - mówi Karina Lisowska, rzecznik prasowy ULC w rozmowie z Pasazer.com. - Biorąc pod uwagę, że jest bardzo nowoczesny samolot, najwięcej informacji ma producent. Korzystając z zainstalowanych systemów na pokładzie samolotu, jest on w stanie na bieżąco monitorować kwestie techniczne każdego egzemplarza.


Urząd Lotnictwa Cywilnego Chin (CAAC) wydał zawiadomienie o uziemieniu wszystkich boeingów 737 MAX 8 używanych przez krajowe linie lotnicze w odpowiedzi na niedzielną katastrofę etiopskich linii lotniczych, w wyniku której zginęło 157 osób. Według oświadczenia CAAC, istnieje prawdopodobieństwo, że katastrofy Ethiopian Airlines i Lion Air są ze sobą powiązane. Przypomnijmy, że do katastrofy Lion Air, do której doszło pod koniec października ub. roku, krótko po starcie z lotniska w Dżakarcie, prawdopodobnie na skutek działania systemu zapobiegającemu przeciągnięciu i w związku z awarią czujników kąta natarcia. W przypadku Ethiopian Airlines do katastrofy doszło również kilka minut po stracie.

Nie tylko Chińczyków niepokoi druga katastrofa 737 MAX 8 w ostatnim czasie. Równie gwałtownie zareagował organ odpowiedzialny za sprawy lotnictwa cywilnego w Mongolii oraz Cayman Airways. O wzmożonych kontrolach maxów poinformowała Korea Południowa oraz przedstawiciele linii Southwest Airlines, American Airlines i Air Canada.


Jak zapewnia ULC kolejne ewentualne działania mogą być podejmowane po otrzymaniu informacji od Boeinga. W przypadku samolotów Boeing 737 Max 8 nadzorem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo projektu typu jest EASA, natomiast ULC w ramach nadzoru bieżącego prowadzi inspekcje i audyty operatorów posiadających ten typ maszyn.

Reklama

Ostatnie komentarze

FTL 2019-03-12 16:28   
FTL - Profil FTL
LO279 - zmiana na E95

LO285 - zmiana na B734
gość_87304 2019-03-11 21:18   
gość_87304 - Profil gość_87304
Ciekawe, ze PKBWL mowi o podobienstwie obu katastrof, a ULC tak latwo stwierdza, ze nie ma podstaw do zawieszania operacji. Chyba wypadaloby wykazac sie wieksza ostroznoscia i nie formulowac tez bez 100% pewnosci. A pewnosci nie ma... Moze nie trzeba od razu zawieszac calej floty MAX, ale na pewno nie mozna stwierdzic, ze "nasze MAXy sa w 100% sprawne" (patrz LOT), czy tez ze nie ma podstaw do wstrzymania operacji (patrz nasz ULC i inne nadzory). Problem jest niewyjasniony, podobienstwo niestety jest, trzeba jak najszybciej wyjasnic gdzie tkwi problem i liczyc sie z mozliwosci (ULC !!!) koniecznosci uziemienia MAXow
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama