×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Pierwszy airbus A321neo we flocie Wizz Aira. Relacja z Hamburga


Dziś (7.03) w Hamburgu Wizz Air odbebrał swojego pierwszego airbusa A321neo. Uroczystość przekazania samolotu odbyła się w obecności Jozsefa Varadiego, prezesa Wizz Aira oraz przedstawicieli Airbusa, FPG Amentum i Pratt & Whitney.


Na dzisiejszą uroczystość odbioru, poza prezesem Wizz Aira, przybyli wiceprezes ds. handlowych Airbusa Christian Scherer, Eamon Forbes z irlandzkiej firmy leasingowej FPG Amentum oraz Jessica Vilardi z Pratt & Whitney przedsiębiorstwa dostarczającego silniki do nowego samolotu. W uroczystości bierze udział także redakcja Pasazer.com.


Przekazywany A321neo jest pierwszym samolotem tego typu z 184 zamówionych przez Wizz Aira. Nowa wersja airbusa stanie się niebawem najpopularniejszym samolotem użytkowanym przez węgierskiego przewoźnika, który planuje powiększenie swojej floty aż do 300 maszyn. 

A321neo to samolot z rodziny A320 Airbusa produkowanej już od 1988 r. Od razu po sukcesie tej pierwszej konstrukcji, tj. już w 1989 r., Airbus ogłosił plany budowy typu A321. Ta nowa wersja airbusa została certyfikowana w 1993 r. A321 może zabierać na pokład do 230 pasażerów, a jego zasięg wynosi 5,6 tys. km. Wariant z rozpraszaczami (skrzydełkami) zwanymi przez Airbusa sharklets zwiększa ten parametr o 350 km. 


Jego następca A321neo powstał w 2016 r. i jest od swojego poprzednika lepszy w wielu parametrach. Zasięg nowego statku powietrznego to 7,4 tys. km, a więc o 1,8 tys. km więcej niż obecnego typu czasami nazywanego A321ceo. Tak wydłużony zasięg pozwala wykorzystywać samolot nawet do lotów transatlantyckich i jest interesujący dla operatorów czarterowych, którzy chcą dywersyfikować oferowane kierunki zwłaszcza w sezonie zimowym. Dodatkową zaletą nowego airbusa jest możliwość zainstalowania aż 244 foteli, co zostało zrealizowane dzięki rekonfiguracji kabiny pasażerskiej i drzwi ewakuacyjnych. 


A321neo może być napędzany silnikami CFM International LEAP-1A albo Pratt & Whitney PW1100GCFM. Unowocześniona konstrukcja umożliwia oszczędność spalania paliwa o 15 proc. W sumie eksploatacja A321neo obniża koszty operacyjne samolotu o ok. 10 proc. Dzięki nowym rozwiązaniom zredukowana zostanie też emisja gazów CO2 i NOX. Dzięki temu samolot może nosić miano nie tylko bardziej ekonomicznego, ale także bardziej ekologicznego. Airbus chwali się otrzymaniem prawie 2,3 tys. zamówień na ten statek powietrzny. 


A321neo skonfigurowane dla potrzeb taniego przewoźnika z Budapesztu będą mogły zabrać na pokład 239 pasażerów, czyli o 9 więcej niż w starszej wersji tego samolotu i tylko o 5 mniej niż przewiduje jego maksymalna pojemność. 

W Polsce pierwsze A321neo Wizz Aira powinny pojawić się na stałe w 2020 r., kiedy to Węgrzy zamierzają dokonać konwersji obecnie bazowanych w naszym kraju maszyn, właśnie na najnowsze airbusy.gość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie