Umowa o ruchu lotniczym między Unią Europejską a Katarem

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
05 marca 2019 07:55
9 komentarzy
W poniedziałek (4.03) parafowane zostało porozumienie o liberalizacji ruchu lotniczego między Unią Europejską a Katarem. Umowa ma docelowo zastąpić 27 porozumień bilateralnych między państwami Wspólnoty a Katarem i wprowadzi szereg zapisów regulujących m.in. zasady konkurencji.
Reklama

- Qatar był pierwszym partnerem z regionu Zatoki Perskiej, z którym rozpoczęliśmy negocjacje po przyjęciu Strategii Lotniczej dla Europy. Teraz jest to również pierwszy kraj, z którym doszliśmy do końca tego procesu. Co więcej: umowa wyznacza ambitne standardy uczciwej konkurencji, przejrzystości w kwestiach społecznych, zapewni równe szanse i podniesie poprzeczkę dla umów o transporcie lotniczym, co jest istotną zmianą w porównaniu z istniejącymi zasadami oraz naszym wspólnym wkładem w uczynienie lotnictwa bardziej zrównoważonym - skomentowała Vileta Bulc, unijna Komisarz ds. Transportu.

W 2015 r. pojawiła się propozycja stworzenia umowy o "Otwartym Niebie" między Europą a Katarem. Jednak sam proces negocjacyjny rozpoczął się w kolejnym roku. Wtedy Komisja Europejska uzyskała mandat do prowadzenia rozmów. Odbyło się łącznie pięć rund negocjacji. Po ich zakończeniu 27 istniejących umów bilateralnych między poszczególnymi członkami Wspólnoty a Katarem zostanie zastąpionych jedną, o zunifikowanych zasadach. Większość dotychczasowych porozumień (w tym z Polską) liberalizowało zasady ruchu między krajami-stronami, ale żadna z nich nie zabierała zapisów dotyczących zasad konkurencji oraz spraw pracowniczych.

W ostatnich latach rynek przewozów między Unią Europejską a Katarem wzrósł do 7 mln pasażerów rocznie. Jak wskazują niezależne analizy ekonomiczne przeprowadzone w imieniu Komisji Europejskiej - umowa z solidnymi przepisami może przynieść korzyści gospodarcze rzędu ok. 3 mld euro w latach 2019 - 2025 i stworzyć w tym okresie nawet 2 tys. miejsc pracy. To także szansa dla Qatar Airways, które w obliczu kryzysu i blokady nałożonej przez niektóre z regionu Zatoki Perskiej, musiały znacznie ograniczyć oferowanie w tym regionie świata.

Umowa obejmuje kilka podstawowych elementów. Przede wszystkim dotyczy liberalizacji rynków, które dotąd jej nie podległy. W ciągu pięciu najbliższych lat stosowne zmiany będą musiały wprowadzić następujące kraje: Belgia, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. Strony zobowiążą się do przestrzegania przepisów o uczciwej konkurencji, z silnymi mechanizmami egzekwowania prawa w celu uniknięcia zakłóceń konkurencji i nadużyć negatywnie wpływających na działalność linii z Unii Europejskiej w jej ramach i państwach trzecich.

Strona arabska zobowiąże się z kolei do przejrzystości rachunkowej i zgodności sprawozdawczej z międzynarodowymi standardami. Uregulowane zostaną także kwestie polityki socjalnej, zatrudnienia i spraw pracowniczych. Dodatkowo, Katar zniesie istniejące przepisy nakładające na przewoźników europejskich obowiązek posiadania lokalnego sponsora-pośrednika. Prócz tego pojawią się inne ułatwienia sprzedażowe.


Na czas wprowadzania zmian - zwłaszcza w początkowej - funkcjonowało będzie specjalne forum ds. rozwiązywania ewentualnych problemów. Kolejne kroki obejmują opracowanie przez strony stosownych dokumentów zgodnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. Umowa wejdzie w życie po jej podpisaniu.

Informację o regulacji rynku przewozów lotniczych między Unią Europejską a Katarem z zadowoleniem przyjęły europejskie organizacje lotnicze i turystyczne.

- Europejskie porty lotnicze polegają na umowach o "Otwartym niebie". To pozwala przyciągnąć linie lotnicze i rozwijać sieć tras. Dzięki temu poprawia się dostępność dla naszych społeczności i zwiększa możliwość wyboru dla klientów. Podpisana umowa lotnicza między Unią Europejską i Katarem stanowi ważny krok w realizacji strategii unijnej w zakresie lotnictwa cywilnego. Co najważniejsze, sygnalizuje, że Europa pozostaje zaangażowana w liberalną i otwartą politykę w tym zakresie - stwierdził Oliver Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.

- Przemysł turystyczny z dużym zadowoleniem przyjmuje umowę lotniczą między UE a Katarem. Komunikacja lotnicza ma strategiczne znaczenie dla europejskiego sektora turystyki i podróży, a transport lotniczy jest jedynym sposobem, aby większość międzynarodowych turystów dostała się do Europy. Liberalizacja rynku lotniczego jest niezbędna, aby utrzymać pozycję lidera naszej wspólnoty jako celu turystycznego i zapewnić tym samym stały wkład tego sektora w europejską gospodarkę - dodał Eduardo Santander, dyrektor naczelny Europejskiej Izby Turystycznej.

Obecnie Komisja Europejska jest w trakcie podobnych negocjacji z Turcją, otrzymała także mandat do prowadzenia rozmów ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Do podpisu czekają z kolei umowy o "Otwartym niebie" z Ukrainą, Armenią i Tunezją.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_92eb8 2019-03-06 08:25   
gość_92eb8 - Profil gość_92eb8
Bardzo dobrze, że w Krakowie pojawiają się nowi przewoźnicy, bo jest to bardzo prężny i rozwijający się rynek. Trzymam kciuki za nowe połączenia i nie widzę problemu aby nie miało być to DOH-KRK. jak najbardziej TAK.

@gość_40f46 przyjedz do Krakowa i poznaj jakie to piękne miasto, które ma coś do zaoferowania dla każdego.
gość_ab52e 2019-03-05 21:28   
gość_ab52e - Profil gość_ab52e
gość_40f46 - boli że Kraków się rozwija oj boli.Jakoś do Katowic się nikt nie pcha i wyników nawet za styczeń nie ma
gość_702bd 2019-03-05 20:46   
gość_702bd - Profil gość_702bd
gość_a825a: Znajdą się tacy, którzy chętnie polecą do samego Kataru za niższe pieniądze. Nie mówię, że to będą loty z Polski, ale z bogatszych krajów jest to możliwe.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama