×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowe lotnisko w Stambule ruszy z kolejnym opóźnieniem


Nowy port lotniczy w Stambule zacznie funkcjonować z nieco ponad miesięcznym opóźnieniem. Data pełnego otwarcia została wyznaczona na 7 kwietnia br.


Rejsy z lotniska im. Ataturka do nowego portu miały być stopniowo przenoszone od 1 marca br. Cały proces miał zająć dwa dni. Teraz wiadomo, że ta operacja rozpocznie się dopiero 5 kwietnia o 3 nad ranem czasu lokalnego i potrwa 45 godzin. 

Pasażerowie powinni zwrócić uwagę, z którego lotniska ma się odbyć wylot lub przylot. Jak podają tureckie media przesunięcie daty uruchomienia nowego lotniska jest związane z wyborami samorządowymi wyznaczonymi na 5 kwietnia br. Dziennikarze uważają,że władze wolały się zabezpieczyć na wypadek, gdyby nowy port nie funkcjonował od początku bez zarzutu. 

7 kwietnia jest już trzecią kolejną datą rozpoczęcia pełnego funkcjonowania lotniska. Poprzednie to 30-31 grudnia 2018 r. i 1-3 marca br. W tej chwili Turkish Airlines wykonuje niektóre rejsy z nowego lotniska. Budowa nowego portu lotniczego dla Stambułu zaczęła się 4 maja 2015 r., a pierwszy etap budowy zakończył się 29 października 2018 r.


Przewiduje się, że w 2021 r. port obsłuży 90 mln pasażerów. Jednak na tym ma się nie skończyć - tureckie władze od początku istnienia projektu otwarcie mówiły, że nowe lotnisko dla Stambułu projektowane jest jako największe na świecie.

Inwestycja ma być stale rozbudowywana, a jej ostatni etap ma być ukończony pomiędzy 2028 a 2030 rokiem. Stambulskie lotnisko ma się wtedy składać między innymi z 6 pasów startowych, 165 rękawów czy 4 terminali pasażerskich połączonych koleją. Przepustowość ma wynosić 150 mln pasażerów rocznie - z możliwym rozszerzeniem do 200 mln.

Te liczby nie wydają się być aż tak nieprawdopodobne biorąc pod uwagę fakt, że ruch lotniczy w Turcji w 2017 roku urósł o 10,9 proc., a w pierwszych sześciu miesiącach 2018 roku było to już ponad 15 proc..

Przypomnijmy, że obecnie najwięcej pasażerów na świecie obsługuje lotnisko Hartsfield-Jackson w Atlancie, które nieprzerwanie od 1998 roku prowadzi w światowym rankingu. W 2017 roku obłożyło ponad 107 mln pasażerów.

fot. mat. prasowegość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie