Atlas Air: Odnaleziono rejestrator głosu z rozbitego boeinga 767-300

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
04 marca 2019 09:00
Amerykańska Rada Bezpieczeństwa Transportu Krajowego (NTSB) ogłosił w piątek (01.03), że odzyskała z dna Zatoki Trinity w pobliżu Houston pokładowy rejestrator głosu z rozbitego boeinga 767-300 linii Atlas Air. Samolot runął w wody zatoki 23 lutego, co kosztowało życie całą trzyosobową załogę.
Reklama

W komunikacie opublikowanym na Twitterze NTSB ogłosiła, że rejestrator zostanie przetransportowany do Waszyngtonu, gdzie zlokalizowane jest specjalistyczne laboratorium organizacji zajmujące się badaniem tego typu urządzeń. Tam czarna skrzynka zostanie poddana ekspertyzie, która będzie miała na celu odzyskanie zapisanych w niej danych. Jednocześnie NTSB nie wspomniała o rejestratorze parametrów lotu, a więc ten mógł jeszcze nie zostać odnaleziony. Poszukiwania są utrudnione z uwagi na dużo ilość mułu na dnie zatoki, do której z bardzo dużą prędkością spadł samolot linii Atlas Air.


Boeing 767 w konfiguracji cargo należący do Atlas Air wykonywał lot nr 3591 dla Amazon Air, gdy 23 lutego rozbił się w wodach Zatoki Trinity podczas podejścia do lotniska George Bush Intercontinental w Houston w Teksasie. Naoczni świadkowie zdarzenia mówili od razu o lecącym niemal pionowo w dół samolocie, a ich relacje potwierdza nagranie wideo opublikowane przez media w Internecie. NTSB potwierdza, że analizuje także drugie nagranie, które udostępnione zostało przez więzienie stanowe Chambers.

Związek zawodowy pilotów Teamsters Local 1224, w którym zrzeszeni byli załoganci rozbitego boeinga oświadczył, że śmierć w wyniku katastrofy ponieśli kapitan Ricky Blakely, pierwszy oficer Conrad Jules Aska i kapitan Mesa Airlines Sean Archuleta, który podróżował na trzecim fotelu, tzw. jump seat. Linie Mesa Airlines wykonują operacje jako United Express. United Airlines oświadczyły, że katastrofa była dla linii bardzo smutnym wydarzeniem, tym bardziej że poniósł w niej śmierć właśnie kapitan Archuleta, który niedawno został przez firmę zatrudniony i miał rozpocząć wykonywanie lotów już w marcu. Związek zawodowy bierze udział w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy u boku NTSB. Pozostałe zaangażowane w dochodzenie organizacje to Atlas Air, Boeing, Krajowy Związek Kontrolerów Ruchu Lotniczego, a także GE Aviation, producent silników CF6-80C2 napędzających rozbitą maszynę.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama