×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


UIA szuka nowych szerokokadłubowców


Ukraine International Airlines (UIA) planują wycofać cztery boeingi 767-300ER do końca przyszłego roku. Przewoźnik rozważa w tej chwili wybór nowych samolotów szerokokadłubowych - potwierdził Sergey Fomenko, wiceprezes przewoźnika cytowany przez ch-aviation.


- Nasz zespół zajmujący się flotą analizuje samoloty, które moglibyśmy pozyskać w 2020 r. Rozważane są zarówno airbusy jak i boeingi. Rozmowy trwają. Mamy doświadczenie z boeingami 777, ale Airbus jest również bardzo aktywny - dodał Fomenko. 

W 2018 r. UIA odebrało trzy używane boeingu 777-200ER. W drugim kwartale br. linia odbierze czwartego boeinga 777-200ER. Chociaż średnia wieku tych maszyn wynosi prawie 17 lat, są one i tak o wiele młodsze niż boeingi 767, których średnia wieku wynosi prawie 27 lat. Jak donosi portal ch-aviation przewoźnik planuje nie tylko zastąpić cztery boeingi 767, ale również powiększyć swoją flotę dalekodystansową. 


To może być duży kontrakt ze stopniowymi dostawami w ciągu kilku lat. Powiedzieliśmy w przeszłości, że chcemy mieć dwanaście samolotów szerokokadłubowych - przyznał Fomenko. 

Obecnie trzy boeingi 777-200ER są bardzo intensywnie wykorzystywane, mimo to przewoźnik ma już ograniczoną możliwość rozwoju połączeń long-haulowych. W planach są pewne zmiany, które lepiej pozwolą wykorzystać posiadane możliwości flotowe. Na przykład, na trasie z Kijowa do Nowego Jorku-JFK zamiast boeingów 767 pojawiły się boeingi 777. Odwrotny zabieg zastosowano na trasie z Kijowa do Bangkoku. 

UIA odziedziczyła B767 z nieistniejącego już Aerosvit Airlines. Jeden z nich, o rejestracji UR-GEA, został wycofany z obsługi rozkładowych połączeń w czerwcu 2018 r. Od grudniu 2018 r. znajduje się na lotnisku Stambuł-Atatürk. Wszystkie cztery B767 są własnością Privat Group, holdingu kontrolowanego przez oligarchę Ihora Kołomojskiego, który jest także właścicielem większościowego pakietu udziałów w UIA.


Linia rozważa również wykorzystanie zamówionych boeingów 737 MAX 8 do obsługi rejsów mid-haulowych trwających do 6 godzin. Pierwszy nowy boeing zostanie dostarczony na wiosnę, zaś dwa kolejne maja przylecieć na jesieni. 

Dostaniemy te samoloty i musimy zobaczyć, jakie będą ich rzeczywiste wyniki. Potem podejmiemy dalsze decyzje - sprecyzował Fomenko.Początkowo ukraiński przewoźnik zamierza wykorzystać nowe samoloty na swoich trasach średniego zasięgi, na przykład do Madrytu-Barajas, Almaty i Dubaju. Nowe boeingi dołączą do istniejącej floty dwudziestu sześciu B737-800 i czterech  B737-900ER. 

Fomenko powiedział, że chociaż przewoźnik nie zamierza dodawać więcej boeingów 737, mógłby to zrobić, gdyby istniały dobre możliwości na rynku. W ubiegłym roku ukraińskie linie lotnicze przewiozły 8 mln pasażerów i wypracowały 15 proc. wzrost w skali roku. 

fot. mat prasowegość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie