Vietjet zamawia 100 egzemplarzy 737 MAX

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
01 marca 2019 09:15
1 komentarz
W środę (27.02) w stolicy Wietnamu, Hanoi, doszło do podpisania przez Vietjet i Boeinga zamówienia na 100 sztuk 737 MAX. W ceremonii udział wzięli również prezydent USA Donald Trump i sekretarz Komunistycznej Partii Wietnamu, Nguyen Phu Trong.
Reklama

Wartość umowy podpisanej w środę to według aktualnych cenników 12,7 mld dolarów. Zamówienie, które nie było wcześniej ujawnione na stronie internetowej Boeinga, składa się z 20 egzemplarzy 737 MAX 8 oraz 80 sztuk nowych, większych 737 MAX 10, które będą oferowały najniższy koszt eksploatacji w przeliczeniu na jedno miejsce pasażerskie w kategorii samolotów wąskokadłubowych. Maszyna ta ma być bezkonkurencyjna w swoim segmencie pod kątem efektywności ekonomicznej. Poprzez zamówienie aż 80 MAX 10 Vietjet stanie się największym klientem na ten typ samolotu w Azji. Przewoźnik planuje wykorzystywać 100 nowych maszyn do zaspokojenia popytu na przewozy lotnicze w Wietnamie, a także do operowania nimi na popularnych zagranicznych trasach azjatyckich.


- Umowy na łączną liczbę 200 boeingów 737 MAX, które dziś mamy zawarte są dla nas ważnym krokiem w kierunku utrzymania tempa rozwoju naszej siatki połączeń i zapewnienia, że podołamy wyzwaniom stawianym nam przez rosnący popyt - powiedziała Nguyễn Thị Phương Thảo, prezes Vietjet. - Chcemy zaoferować naszym pasażerom nowe ekscytujące doświadczenia, a także więcej połączeń zagranicznych. Ufam, że dla naszej floty nowe samoloty będą przełomowe dzięki wdrożeniu najnowszych technologii, które pomogą poprawić jakość podróży, a także poziom niezawodności naszych operacji. Maszyny te pozwolą także zredukować w przyszłości koszty operacyjne, dzięki czemu pasażerowie będą mogli korzystać z naszych usług niższym kosztem. Dodatkowym wydarzeniem, które z pewnością zapisze się w historii zarówno Vietjet jak i Boeinga, jest podpisanie umowy w towarzystwie przywódców Wietnamu i USA, którzy są tutaj przy okazji szczytu pomiędzy Stanami i Koreą Północną.


Liczba 200 samolotów, o której mówiła podczas ceremonii zawarcia umowy prezes Vietjet wynika z faktu, że już w 2016 roku linie zamówiły 100 egzemplarzy 737 MAX. Pierwsze zamówienie było w tamtym czasie w Wietnamie transakcją zakupu samolotów o najdłuższym założonym czasie realizacji.

- Jesteśmy zachwyceni mogąc rozwijać naszą współpracę z Vietjet i wspierać jej imponujący rozwój poprzez dostawę zaawansowanych technicznie maszyn jakimi są bez wątpienia 737 MAX. Jesteśmy przekonani, że MAXy pomogą linii Vietjet rozwijać się jeszcze wydajniej i zapewnią wspaniałe doświadczenia podróżującym nimi pasażerom - powiedział Kevin McAllister, prezes Boeinga. - Rozwój ekonomiczny w Hanoi i całym Wietnamie jest imponujący. Vietjet i branża lotnicza w tym regionie są oczywiście jednym z motorów napędowych tego rozwoju i wspomagają poprawę dostępności komunikacyjnej w Wietnamie, a także dają lokalnemu społeczeństwu okazję do łatwego podróżowanie do reszty państw azjatyckich. Jesteśmy dumni wspierając ten gospodarczy boom, który w rewanżu wspiera rynek pracy w branży technologicznej i produkcyjnej w USA.


Poza dostarczeniem do Vietjet zamówionych samolotów, Boeing będzie wspierał linię w procesie zdobywania doświadczenia w ich użytkowaniu i obsłudze. Producent weźmie udział w szkoleniu pilotów i personelu naziemnego, a także pomoże poprawić zdolności zarządcze linii z Wietnamu. Przewoźnik będzie też wykorzystywał cyfrowe narzędzia stworzone przez Boeinga do poprawy efektywności operacji, w tym służące do planowania lotów i ewidencjonowania przeglądów i prac serwisowych.


fot. mat. prasowe
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

gość_fede1 2019-03-01 09:44   
gość_fede1 - Profil gość_fede1
Mają rozmach...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama