×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Konflikt w Modlinie: Zniesienie jednomyślności nic nie zmieni


PPL ponownie zaproponował pozostałym udziałowcom Portu Lotniczego w Modlinie zmianę w sposobie podejmowania decyzji poprzez zniesienia jednomyślności. Takie rozwiązanie jednak nie przyczyni się do zażegnania konfliktu w Modlinie.


Obowiązującą dotychczas w głosowaniach zasadę jednomyślności, miałaby zastąpić zasada większości bezwzględnej na zasadach opisanych w kodeksie spółek handlowych. Zdaniem „Portów Lotniczych”, które jako jeden z czterech akcjonariuszy, posiadają 28,87 procent udziałów  w spółce, będącej właścicielem lotniska w Modlinie, pozwoli to odblokować proces decyzyjny, przyczyni się też do samodzielnego, pozbawionego presji aktualnej sytuacji zajmowania swobodnego stanowiska zarówno przez wspólników, jak też członków zarządu i rady nadzorczej.

W kwietniu 2018 r. PPL zaproponował już zniesienie jednomyślności, propozycja została odrzucona przez Marszałka Struzika.

Mariusz Szpikowski, prezes PPL, wystosował ponownie formalne pismo o wyrażenie zgody na uzupełnienie porządku obrad i podjęcie uchwały w tej sprawie na najbliższym Zgromadzeniu Wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o.. PPL również przekazał już propozycję stosownych zmian w Umowie Spółki. 


Odejście od zasady jednomyślności jest szansą na zażegnanie pata, ale - w naszej ocenie - tylko na korzyść PPL. Samodzielnie PPL nie ma szans na przegłosowanie decyzji w spółce, nawet gdyby miały być podejmowane zwykłą większością. Przedsiębiorstwo może jednak porozumieć się z Agencją Mienia Wojskowego, która tak jak PPL znajduje się w zasobach spółek kontrolowanych przez państwo. Koalicja PPL + AMW mająca ok. 65 proc. głosów byłaby w pełni decyzyjna i łatwo mogłaby przeforsować każde rozwiązanie.

Zniesienie zasady jednomyślności jest jednak konieczne, nawet jeśli PPL wyszedłby jako udziałowiec ze spółki. Marszałek Struzik powinien jak najszybciej zaproponować odkupienie udziałów od PPL. Ich zakup wydaje się być obecnie jedynym realnym sposobem na rozwiązanie modlińskiego pata. 
gość_f3472 - Profil
gość_f3472
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie