Konflikt w Modlinie: Zniesienie jednomyślności nic nie zmieni

26 lutego 2019 12:37
9 komentarzy
PPL ponownie zaproponował pozostałym udziałowcom Portu Lotniczego w Modlinie zmianę w sposobie podejmowania decyzji poprzez zniesienia jednomyślności. Takie rozwiązanie jednak nie przyczyni się do zażegnania konfliktu w Modlinie.
Reklama
Obowiązującą dotychczas w głosowaniach zasadę jednomyślności, miałaby zastąpić zasada większości bezwzględnej na zasadach opisanych w kodeksie spółek handlowych. Zdaniem „Portów Lotniczych”, które jako jeden z czterech akcjonariuszy, posiadają 28,87 procent udziałów w spółce, będącej właścicielem lotniska w Modlinie, pozwoli to odblokować proces decyzyjny, przyczyni się też do samodzielnego, pozbawionego presji aktualnej sytuacji zajmowania swobodnego stanowiska zarówno przez wspólników, jak też członków zarządu i rady nadzorczej.

W kwietniu 2018 r. PPL zaproponował już zniesienie jednomyślności, propozycja została odrzucona przez Marszałka Struzika.

Mariusz Szpikowski, prezes PPL, wystosował ponownie formalne pismo o wyrażenie zgody na uzupełnienie porządku obrad i podjęcie uchwały w tej sprawie na najbliższym Zgromadzeniu Wspólników Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin sp. z o.o.. PPL również przekazał już propozycję stosownych zmian w Umowie Spółki.


Odejście od zasady jednomyślności jest szansą na zażegnanie pata, ale - w naszej ocenie - tylko na korzyść PPL. Samodzielnie PPL nie ma szans na przegłosowanie decyzji w spółce, nawet gdyby miały być podejmowane zwykłą większością. Przedsiębiorstwo może jednak porozumieć się z Agencją Mienia Wojskowego, która tak jak PPL znajduje się w zasobach spółek kontrolowanych przez państwo. Koalicja PPL + AMW mająca ok. 65 proc. głosów byłaby w pełni decyzyjna i łatwo mogłaby przeforsować każde rozwiązanie.

Zniesienie zasady jednomyślności jest jednak konieczne, nawet jeśli PPL wyszedłby jako udziałowiec ze spółki. Marszałek Struzik powinien jak najszybciej zaproponować odkupienie udziałów od PPL. Ich zakup wydaje się być obecnie jedynym realnym sposobem na rozwiązanie modlińskiego pata.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b298a 2019-02-28 12:09   
gość_b298a - Profil gość_b298a
"tanie linie pójdą jeszcze do Lublina i do Szyman". no to chyba nie bardzo wiesz co piszesz. Szczególnie to drugie lotnisko jest ciekawym przypadkiem wybudowania portu w miejscu gdzie nie ma żadnego większego skupiska ludzkiego w pobliżu i dojazdu...
gość_de829 2019-02-28 06:49   
gość_de829 - Profil gość_de829
wydaje mi sie, ze ten caly "mis" zostanie wybudowany i jak juz bedzie to bedzie sie tam latac. Te linie, ktore mowia, ze nie chca latac, beda tam jako pierwsze. I tak bedzie.
gość_ec29c 2019-02-27 22:28   
gość_ec29c - Profil gość_ec29c
@gość_2e22c

Nie wierzę, że ktokolwiek poważnie rozważa RDO, bo jest jeszcze Łódź, aglomeracja 1,1 mln. A Radom to tylko 400 000. Takie cuda w przyrodzie się po prostu nie zdarzają. Do Radomia pojadą tylko, by uzyskać lepszą pozycję negocjacyjną z LCJ, ale też z LUZ i SZY.

A jeśli Modlin zostanie całkowicie wykończony to tanie linie pójdą jeszcze do Lublina i do Szyman.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy