Norwegian po 70 dniach odzyskał swój samolot z Iranu

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
26 lutego 2019 12:15
1 komentarz
Boeing 737 MAX, latający dla Norwegian Airlines, który był uziemiony w Iranie na ponad 2 miesiące po awaryjnym lądowaniu wreszcie wrócił do swojej bazy w Szwecji.
Reklama

Maszyna o której mowa to Boeing 737 MAX, który 14 grudnia 2018 roku wykonywał rejs z Dubaju do Oslo. Podczas lotu wykryto problemy z jednym z silników, przez co załoga była zmuszona do awaryjnego lądowania w miejscowości Shiraz w Iranie. 186 pasażerów i 6 członków załogi wróciło do Norwegii już następnego dnia, natomiast samolot pozostał w Iranie na 70 dni.

Maszyna nie mogła zostać naprawiona z powodu nałożonych na Iran amerykańskich sankcji, które zabraniają eksportu chociażby elementów lotniczych do tego państwa. Problem transportu nowego silnika spowodował, że samolot musiał poczekać na lotnisku w Shiraz do uzyskania zgody ze strony rządu Stanów Zjednoczonych.

Norwegian od razu zwrócił się do Boeinga i Urzędu Nadzoru nad Zagranicznymi Aktywami w USA, aby rozwiązać problem i jak najszybciej przywrócić samolot do służby. Procedura niestety przedłużyła się z powodu trwającego pod koniec grudnia i w styczniu br. zawieszenia działania amerykańskiego rządu federalnego.

Fot. Wikimedia
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_74c72 2019-02-27 10:06   
gość_74c72 - Profil gość_74c72
" [...] zabraniają eksportu chociażby elementów lotniczych do tego państwa." - chyba importu. Ktoś to czyta przed publikacją? Komentarz moderatora: Tak czyta i w artykule użyte jest poprawne sformułowanie. Eksport to sprzedaż towarów wytwarzanych w danym kraju podmiotom zagranicznym. Tutaj zakaz dotyczy wywozu (czyli eksportu) części wyprodukowanych w USA do Iranu.  Mam nadzieję, że wyjaśniliśmy Twoje wątpliwości.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama