×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Rynair i Wizz Air ukarani we Włoszech


Od jesieni na pokład samolotu Ryanair i Wizz Air bezpłatnie można wnieść tylko mały bagaż podręczny, mieszczący się pod poprzedzającym fotelem. By wnieść walizkę kabinową trzeba wykupić usługę pierwszeństwa wejścia na pokład. Takie praktyki nie spodobały się włoskiej administracji.


Włoski odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał w czwartek (21.02) decyzję, w której uznał, że oba przedsiębiorstwa, domagając się od 5 do 25 euro dodatkowej opłaty za bagaż podręczny, "przeprowadziły w sposób nieprzejrzysty podwyżkę cen biletów", co stanowi "niewłaściwą praktyka handlową", która "wprowadza klientów w błąd w sprawie ostatecznej ceny przelotu (...)".

Włoski UOKiK argumentował także, że "pasażerowie mają prawo oczekiwać, że ich bagaż podręczny będzie mógł być przez nich wniesiony na pokład bezpłatnie - w cenie biletu lotniczego, natomiast dodatkowe opłaty za tak zwany duży bagaż podręczny są jedynie utajoną podwyżką cen".


W konsekwencji, za zmianę polityki bagażowej, Ryanair zobowiązany jest zapłacić na rzecz włoskiego Skarbu Państwa 3 mln euro kary, natomiast Wizz Air - 1 mln. Włoski urząd chroniący konsumentów zażądał, aby przewoźnicy odnieśli się do czwartkowej decyzji w przeciągu 60 dni. W listopadzie Ryanair tłumaczył, że zmiany w polityce bagażowej zostały wprowadzone w celu poprawy punktualności, a nie z chęci dodatkowego zarobku.

Dochodzenia w sprawie nowych zasad przewozu bagażu domagały się początkowo włoskie organizacje działające na rzecz ochrony interesów konsumenckich. Państwowa administracja już w październiku wezwała obu przewoźników do zmiany swojej polityki bagażowej, jednak żadna z linii lotniczych na ten apel nie zareagowała.

- Będziemy natychmiast odwoływać się od tej decyzji. Urząd ds. konkurencji nie ma podstaw do wydania decyzji, która dotyczy bezpieczeństwa lotniczego, wygody klienta czy punktualności, a nasza polityka dotycząca bagażu jest przejrzysta i korzystna dla konsumentów - skomentowała Olga Pawlonka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany w Ryanair.

fot.: materiały prasowe
#AKTUALIZACJA: 25.02.2019, godz. 12:43, dochodzi cytat O. Pawlonki#gość_04f7c - Profil
gość_04f7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie