Rynair i Wizz Air ukarani we Włoszech

Jakub Kolanko - Profil Jakub Kolanko
25 lutego 2019 07:56
6 komentarzy
Od jesieni na pokład samolotu Ryanair i Wizz Air bezpłatnie można wnieść tylko mały bagaż podręczny, mieszczący się pod poprzedzającym fotelem. By wnieść walizkę kabinową trzeba wykupić usługę pierwszeństwa wejścia na pokład. Takie praktyki nie spodobały się włoskiej administracji.
Reklama

Włoski odpowiednik polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wydał w czwartek (21.02) decyzję, w której uznał, że oba przedsiębiorstwa, domagając się od 5 do 25 euro dodatkowej opłaty za bagaż podręczny, "przeprowadziły w sposób nieprzejrzysty podwyżkę cen biletów", co stanowi "niewłaściwą praktyka handlową", która "wprowadza klientów w błąd w sprawie ostatecznej ceny przelotu (...)".

Włoski UOKiK argumentował także, że "pasażerowie mają prawo oczekiwać, że ich bagaż podręczny będzie mógł być przez nich wniesiony na pokład bezpłatnie - w cenie biletu lotniczego, natomiast dodatkowe opłaty za tak zwany duży bagaż podręczny są jedynie utajoną podwyżką cen".


W konsekwencji, za zmianę polityki bagażowej, Ryanair zobowiązany jest zapłacić na rzecz włoskiego Skarbu Państwa 3 mln euro kary, natomiast Wizz Air - 1 mln. Włoski urząd chroniący konsumentów zażądał, aby przewoźnicy odnieśli się do czwartkowej decyzji w przeciągu 60 dni. W listopadzie Ryanair tłumaczył, że zmiany w polityce bagażowej zostały wprowadzone w celu poprawy punktualności, a nie z chęci dodatkowego zarobku.

Dochodzenia w sprawie nowych zasad przewozu bagażu domagały się początkowo włoskie organizacje działające na rzecz ochrony interesów konsumenckich. Państwowa administracja już w październiku wezwała obu przewoźników do zmiany swojej polityki bagażowej, jednak żadna z linii lotniczych na ten apel nie zareagowała.

- Będziemy natychmiast odwoływać się od tej decyzji. Urząd ds. konkurencji nie ma podstaw do wydania decyzji, która dotyczy bezpieczeństwa lotniczego, wygody klienta czy punktualności, a nasza polityka dotycząca bagażu jest przejrzysta i korzystna dla konsumentów - skomentowała Olga Pawlonka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany w Ryanair.

fot.: materiały prasowe
#AKTUALIZACJA: 25.02.2019, godz. 12:43, dochodzi cytat O. Pawlonki#
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
dareck 2019-02-25 17:58   
dareck - Profil dareck
adam7691 - a co to za kara? 3 miliony EUR to pewnie jakieś 50 eurocentów podwyżki, którą pokryją sami pasażerowie. Gdyby FR miał zapłacić tak z 50 milionów kary, albo (co byłoby znacznie lepsze z punktu widzenia poszkodowanych) zwrócić pasażerom niesłusznie naliczone dopłaty, to może by zaczął rozważać zmianę postępowania...

Jedyną słuszną drogą jest uchwalenie przepisów na poziomie europejskim, obligujących przewoźników do podawania ceny obejmującej przewóz pasażera z przydzielonym miejcem na fotelu, ze standardowym bagażem podręcznym, okryciem wierzchnym, a także korzystania z toalety, schodów czy rękawa i transportu lotniskowego z/do terminalu - tak żeby zdusić w zarodku różne cenne inicjatywy MOLa i spółki, które nieuchronnie się pojawią gdy tylko będzie okazja.
gość_a5311 2019-02-25 17:58   
gość_a5311 - Profil gość_a5311
Bravo, ja jakos widze ostatnio dluzsze kolejki priority niz normalne bo kazdy chce wniesc podreczny na poklad wiec to jakies bzdury odnosnie bezpieczenstwa i szybkosci obslugi.
Najnormalniesza podwyzka cen biletow ... a kedy jakas VIPpriority oplata ?
kemot97 2019-02-25 15:41   
kemot97 - Profil kemot97
''W listopadzie Ryanair tłumaczył, że zmiany w polityce bagażowej zostały wprowadzone w celu poprawy punktualności, a nie z chęci dodatkowego zarobku.''

a to dobre ;-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama