PPL o rozbudowie Okęcia, core night i inwestycji w Radomiu

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
22 lutego 2019 16:49
14 komentarzy
Modernizacja Lotniska Chopina będzie uciążliwa dla mieszkańców stolicy. Rozbudowa wymusi zwiększenie przepustowości środowiskowej portu o ponad 30 proc. Core night nie działa, a inwestycja na Sadkowie nie jest zagrożona.
Reklama

Na dzisiejszej (22.02) konferencji na Okęciu prezes Mariusz Szpikowski, dyrektor finansowy Michał Nowotny i dyrektor handlowy Grzegorz Michorek z Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) oraz Ireneusz Kołodziej z Arup przedstawili stan trzech projektów, w które zaangażowany jest właściciel Lotniska Chopina. Omówiono plany rozbudowy Okęcia, wyniki wprowadzenia restrykcji planowania lotów w godzinach nocnych (tzw. core night) oraz stan realizacji inwestycji, a raczej przetargów w porcie lotniczym Radom - Sadków.


Na początku spotkania przedstawiono wstępne wyniki finansowe PPL za 2018 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły niespełna 989 mln zł. Koszty sprzedaży to kwota przekraczająca 591 mln zł. Szpikowski podkreślał, że dynamika wzrostu przychodów (10 proc.) przewyższa tę kosztów (8,1 proc.), co świadczy o polepszeniu efektywności firmy. Jednak za 2018 r. PPL wykaże stratę netto w wysokości 65 mln zł. To konsekwencja przekazania do Skarbu Państwa firmy Chopin Airport Development (CAD), która stała się zalążkiem Polskiego Holdingu Hotelowego (PHH). Bez tej zmiany zysk netto PPL w 2018 r. zamknąłby się kwotą prawie 370 mln zł. 68 proc. przychodów PPL pochodzi z działalności lotniczej. Firma zatrudnia 1,6 tys. pracowników, głównie na etatach, a średnie wynagrodzenie miesięczne wyniosło w zeszłym roku ponad 9,7 tys. zł.

Rozbudowa Okęcia rozpocznie się już w marcu br. Szefowie Lotniska Chopina nie ukrywali, że odbije się to negatywnie na mieszkańcach Warszawy. Remonty dróg kołowania i drogi startowej oraz budowa drogi szybkiego zjazdu będą wyłączać na pewien okres czasu jedną z dróg startowych, co w pierwszej kolejności odczują mieszkańcy Piaseczna i Włoch, a w 2020 r. lokatorzy Ursynowa i Ursusa. Wszystkie prace powinny zakończyć się w czwartym kwartale 2022 r. Koszty inwestycji na Okęciu są obecnie ewaluowane i PPL nie zdradza ostatecznych liczb.

Efekty wprowadzenia core night, czyli zakazu planowania lotów w godzinach od 23:30 do 5:30 przedstawił Grzegorz Michorek. Lotów nocnych było rzeczywiście mniej, ale tylko o 25 proc. co jest dalekie od celu jaki postawił sobie PPL. Porównując dwa sezony letnie, a więc 2017 i 2018, to w pierwszym z nich, kiedy jeszcze restrykcje nie obowiązywały, wykonano 2912 operacji w porze nocnej, a w drugim okresie, po wprowadzeniu core night, 2291. PPL przyznaje, że zakaz nie działa w oczekiwany sposób, bo wykonywanie operacji wbrew zakazowi nie jest w żaden sposób sankcjonowane i bez odpowiedniej legislacji prawdopodobnie nic się nie zmieni. Najczęściej ciszę nocną zakłócał LOT. Od wprowadzenia ograniczeń tj. od 25 marca 2018 r. do 31 stycznia br. narodowy przewoźnik wykonał 1618 operacji w okresie nocnym. Ta liczba stanowi prawie 57 proc. wszystkich zanotowanych naruszeń.


O inwestycjach w Radomiu najwięcej mówił przedstawiciel firmy Arup Ireneusz Kołodziej. W końcu został przedstawiony harmonogram prac na lotnisku na Sadkowie, czego wielokrotnie i bezskutecznie domagali się oferenci anulowanego przetargu na przedłużenie drogi startowej. Wynika z niego, że ostatnim oddanym do użytku elementem budowy będzie terminal pasażerski, co m nastąpić 27 października 2020 r., a więc na trzy dni przed początkiem miesiąca, w którym port ma zacząć funkcjonować. Nowy przetarg na wydłużenie drogi startowej o 500 m zostanie ogłoszony w pierwszej połowie marca. Koperty z ofertami mają zostać otwarte w kwietniu, a sama budowa ma trwać od 11 czerwca 2019 r. do 31 sierpnia 2020 r. Podobnie, jak w przypadku inwestycji na Okęciu kosztorys rozbudowy portu w Radomiu jest w trakcie szacowania i szczegóły nie są jeszcze znane.

W ostatnich dniach odbyły się dwie konferencje PPL i jedna samorządu mazowieckiego. Wszystkie te wydarzenia w mniejszym lub większym stopniu dotyczyły przyszłości organizacji ruchu lotniczego w regionie warszawskim. W nadchodzącym tygodniu na łamach pasazer.com postaramy się podsumować wszystkie te zdarzenia i wynikające z nich konsekwencje oraz pokusimy się o przewidywania przyszłości mazowieckich lotnisk.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_794b3 2019-02-25 17:38   
gość_794b3 - Profil gość_794b3
co trzeba zrobić żeby na tym forum ukazał się komentarz ?
gość_794b3 2019-02-25 17:33   
gość_794b3 - Profil gość_794b3
Patrzę na mądre twarze tych panów to sobie myślę czy ta ich " BUTA " w przyszłości będzie rozliczona ?
gość_a865e 2019-02-24 20:39   
gość_a865e - Profil gość_a865e
@ gość_03deb
Towarzysze którzy mają kontakty na Nowogrodzkiej dostają takie stanowiska i odpowiednie wynagrodzenie. Dlatego CPK jest potrzebny bo na Chopinie nie da się więcej takich zawodników upchnąć i obrywy z rozbudowy WAW będą o wiele mniejsze niż przy budowie CPK. W dodatku jak będą likwidować Chopina to ze sprzedaży terenów lotniska też coś skapnie, tylko trzeba jeszcze utrzymać się u władzy i dlatego obiecują Polakom gruszki na wierzbie. Wiesz już dlaczego "władza ludowa" jest aż tak zainteresowana budową CPK? KASA, KASA i jeszcze raz KASA, oczywiście dla naiwnych to jest dla "dobra" kraju i obywateli. LOL
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama