Air Senegal odebrał pierwszego A330neo

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
22 lutego 2019 11:30
1 komentarz
Pod koniec stycznia (31.01) na lotnisku Blaise-Siagne International w Dakarze wylądował pierwszy airbus A330neo linii Air Senegal. Maszyna musiała jednak wrócić do fabryki we Francji nim zdążyła rozpocząć służbę i do przewoźnika nie trafiła do tej pory..
Reklama
Airbus A330neo w malowaniu Air Senegal i nazwany „Casamance” został kilka dni po lądowaniu w Dakarze zaprezentowany podczas specjalnie zorganizowanej ceremonii, w której udział wzięli Jego Ekscelencja M. Macky Sall, prezydent Senegalu oraz Philippe Bohn, prezes Air Senegal.

Samolot jest jednym z dwóch zamówionych dotychczas przez Air Senegal egzemplarzy A330neo. List intencyjny w sprawie tego zamówienia został podpisany w listopadzie 2017 roku. Maszyny będą zabudowane w konfiguracji z trzema klasami oferując 32 miejsca w klasie biznes, 21 miejsc w Premium Plus i 237 w klasie ekonomicznej. Air Senegal planuje wprowadzenie samolotu na trasę Dakar - Paryż, która pojawiła się w siatce przewoźnika od 1 lutego 2019. Dzięki temu linia chce rozwijać ofertę w zakresie średnich i długich połączeń.


Choć na początku lutego odbyła się oficjalna prezentacja samolotu to musiał on zaraz po tym wydarzeniu powrócić do fabryki w Tuluzie, aby producent mógł kontynuować wciąż nie zakończone, a konieczne do przeprowadzenia testy maszyny w powietrzu. Nie jest znana dokładna data przekazania samolotu do dyspozycji przewoźnika, choć mówiło się wstępnie o drugiej połowie lutego i wciąż jest nadzieja na dotrzymanie tego terminu. Producent przekonuje, że poprawnie przeprowadzone testy są niezbędne i potrzeba na to czasu, a także wskazuje, że niewielkie poślizgi czasowe są czymś normalnym w przypadku nowych samolotów. Piloci testowi Airbusa odbywają maszyną regularne loty testowe nad Atlantykiem. Po lotniczym świecie krążą również plotki o tym jakoby za przedłużające się testy odpowiedzialne były problemy z napędzającymi A330neo silnikami Rolls-Royce Trent 7000. Osoby zbliżone do Airbusa dementują jednak takie doniesienia.


Linia Air Senegal rozpoczęła swoją działalność w 2018 roku i będzie pierwszą w Afryce i drugą na świecie, która będzie miała w swojej flocie najnowszy typ szerokokadłubowej maszyny Airbusa. Pierwszym użytkownikiem A330neo na świecie jest od listopada TAP Portugal. Air Senegal jest całkowicie uzależniony od rządu Senegalu, ponieważ przedsiębiorstwo pozostaje własnością państwa. Przewoźnik miał początkowo nadzieję na wprowadzenie A330neo na trasę Dakar - Paryż bezpośrednio po ceremonii, ale z powodu powrotu samolotu do Francji plany zmieniono. Pasażerowie podróżujący od początku lutego do Paryża podróżują na pokładzie wypożyczonego w formule wet-lease airbusa A340. Dostawcą maszyny i załóg jest Hi Fly Malta. Przed wypożyczeniem A340 Hi Fly o rejestracji 9H-SUN został przebazowany z portugalskiej bazy linii w Beja do Brukseli.

- Wspieramy Air Senegal poprzez zapewnienie możliwości wykorzystania airbusa A340 w lutym 2019 -powiedział Paulo Mirpuri, dyrektor zarządzający Hi Fly. - Maszyna będzie udostępniana Air Senegal do czasu gdy linia odbierze swojego A330neo.

Air Senegal to już trzecia próba rządu tego państwa, aby stworzyć krajowe przedsiębiorstwo odnoszące sukcesy w transporcie lotniczym. Linią kieruje jeden z byłych dyrektorów Airbusa Philippe Bohn, który ma plany uczynienia z Dakaru największego hubu lotniczego w regionie.

fot. Airbus
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_89b60 2019-02-22 13:55   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
Planują też wykorzystać samolot na trasie do lotniska Rzeszów pępek Świata Jasionka
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy