×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Ranking największych lotnisk. Tylko dwa obsługują ponad 100 mln pasażerów


Pierwszy kwartał każdego roku to okres, w którym lotniska publikują statystyki ruchu lotniczego za ubiegły rok. W 2018 roku w największym porcie lotniczym na świecie odprawiono 107,4 mln podróżnych.


W 2018 roku pierwsze miejsce pod względem ruchu pasażerskiego zajęło międzynarodowe lotnisko w Atlancie. Ranking lotnisk za pod względem odprawionych pasażerów prezentuję się następująco:

1. Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport – 107,4 mln pasażerów


Port lotniczy w Atlancie po raz dwudziesty obsłużył największą liczbę pasażerów w ciągu roku. W 2018 roku na amerykańskim lotnisku odprawiono 107,4 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 3,3 proc. rok do roku. W Atlancie odbyło się 896 tys. operacji lotniczych, czyli o 1,74 proc. więcej niż w 2017 roku. Średnio dziennie przez lotnisko przewija się 294 tys. pasażerów oraz wykonywanych jest 2455 operacji. Największym przewoźnikiem w porcie była Delta, która odpowiadała za 74 proc. całego ruchu, na drugim miejscu znalazły się Southwest Airlines, którymi podróżowało 10 proc. wszystkich pasażerów w Atlancie.

2. Bejing Capital International Airport – 101 mln pasażerów


Główne lotnisko w Pekinie odprawiło prawie 101 mln pasażerów, czyli o 5,4 proc. więcej niż w 2017 roku. Dzięki temu wynikowi zostało drugim największym portem lotniczym na świecie, któremu udało się przekroczyć wynik 100 mln pasażerów w ciągu jednego roku. Na lotnisku odbyło się łącznie 614 tys. operacji lotniczych, co oznacza wzrost o 2,8 proc. w porównaniu do ubiegłorocznego wyniku.

3. Dubai International Airport – 89,1 mln pasażerów


Trzecim portem lotniczym na świecie pod względem obsłużonych pasażerów zostało ponownie międzynarodowe lotnisko w Dubaju, przez które przewinęło się 89,15 mln podróżujących. Jest to o 1 proc. więcej niż w poprzednim roku. Dubajskie lotnisko zajęło natomiast pierwsze miejsce w innej kategorii. W 2018 roku odprawiło największą liczbę pasażerów w ruchu międzynarodowym na świecie.

4. Los Angeles International Airport – 87,5 mln pasażerów


Lotnisko w Los Angeles obsłużyło w 2018 roku 87,53 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 3,5 proc. rok do roku. Jest to już dziewiąty rok z rzędu, w którym porty lotniczy zwiększył liczbę pasażerów. Uzyskany wynik stawia lotnisko na drugim miejscu w Stanach Zjednoczonych pod względem odprawionych pasażerów. Prawdopodobnie port lotniczy LAX uplasowałby się wyżej w rankingu gdyby samodzielnie obsługiwał podróżnych z całego obszaru aglomeracyjnego Los Angeles. Poza nim w regionie znajduje się John Wayne/Santa Ana Airport, Hollywood Burbank Airport, czy Ontario International Airport, które sprawiają, że nie każdy pasażer wybiera lotnisko w Los Angeles jako początek swojej podróży.

5. Tokio Haneda International Airport – 87,1 mln pasażerów


Główny port lotniczy w Tokio – Haneda – obsłużył w 2018 roku 87,1 mln pasażerów, czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe, lotnisko Haneda obsługuje głównie ruch regionalny, gdyż większość lotów międzynarodowych została przeniesiona do portu lotniczego Tokio Narita.

Możliwe zmiany w rankingu

Przede wszystkim należy odnotować, że lotnisko Bejing Capital po otwarciu najnowszego portu lotniczego w Pekinie (Bejing New Airport) zacznie tracić pasażerów, gdyż ruch powoli będzie przenosił się na drugie lotnisko. Pekiński port prawdopodobnie odda palmę pierwszeństwa w Azji tokijskiemu lotnisku Haneda. Szacuje się, że do 2025 roku oba lotniska w Pekinie będą łącznie obsługiwać 170 mln pasażerów, co będzie zdecydowaniem lepszym osiągnięciem od wyniku lotniska Tokio Haneda.

Remont drogi startowej lotniska w Dubaju spowoduje w najbliższym roku jego spadek z trzeciego miejsca.

Na koniec warto odnotować, że lotnisko Chicago O’Hare w ubiegłym roku było najbardziej ruchliwym portam na świecie. W Chicago odnotowano ponad 903 tys. operacji lotniczych, podczas gdy w Atlancie (lider pod względem ruchu pasażerskiego) było ich "tylko" 895 tys. To pokazuje, że Chicago ma niewykorzystany potencjał i może w ciągu kilku najbliższych lat przeskoczyć o kilka pozycji w wzwyż w rankingu z obecnego 6 miejsca.

Fot. mat. prasowe
gość_d66bb - Profil
gość_d66bb
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie