British Airways: 747 w malowaniu retro BOAC na sto lat linii

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
19 lutego 2019 10:00
5 komentarzy
Wczoraj (18.02) w godzinach porannych na londyńskim lotnisku Heathrow wylądował należący do British Airways boeing 747 w okolicznościowym retro malowaniu British Overseas Airways Corporation (BOAC). Linia zamówiła takie malowanie aby uczcić stulecie jej powstania.
Reklama

W poniedziałkowy poranek na londyńskim Heathrow zebrała się pokaźna grupa osób chcących powitać powracającego z lakierni w Dublinie boeinga 747 o rejestracji G-BYCC, który został pomalowany w retro wzór należący w latach 1964-1974 do BOAC. Maszyna ma tym malowaniem przypominać o przypadającej na ten rok setnej rocznicy powstania przewoźnika lotniczego którego obecnie znamy pod nazwą British Airways. Samolot trafił do lakierni IAC na dublińskim lotnisku 5 lutego. Na miejscu jego kadłub został oczyszczony z dotychczasowego malowania Chatham Dockyard, a następnie naniesiono na niego wzór sprzed ponad 50 lat.


- To ogromne zainteresowanie jakim cieszy się nasz pomysł pomalowania Jumb-jeta w retor wzór BOAC odzwierciedla przywiązanie wielu ludzi do historii i tradycji British Airways - powiedział Alex Cruz, prezes i członek zarządu British Airways. - Jesteśmy z tego niesamowicie dumni, a w setną rocznicę linii jest to tym bardziej miłe, że możemy świętować nasze przeszłe osiągnięcia i jednoczenie patrzeć w przyszłość. Spodziewamy się wielu kolejnych ekscytujących chwil przy okazji wejścia samolotu z retro malowaniem do służby.


Prosto z lakierni w Dublinie boeing 747 BOAC przyleciał do Heathrow, a jego znakiem wywoławczym w ramach tej podróży był wiele mówiący BA100 (British Airlines 100). Pierwszy lot z pasażerami w tym malowaniu maszyna odbędzie dziś jako BA117 na trasie z Heathrow do nowojorskiego lotniska JFK. Jest to połączenie nie bez historycznego znaczenia, ponieważ to właśnie na takiej trasie odbył się kiedyś pierwszy lot B747 w malowaniu BOAC. Co dodatkowo ciekawe to właśnie fakt, że kilka dni temu (9 lutego) przypadła kolejna, tym razem okrągła, bo 50. rocznica pierwszego lotu boeinga 747.


Po odbyciu dziś inauguracyjnego lotu, maszyna będzie operować na różnych trasach z siatki British Airways, tak aby dumnie prezentować stuletnią historię linii na całym świecie. Popularna aplikacja Flightradar24, która pozwoli na śledzenie aktualnego położenia samolotu na globie, będzie też prezentować specjalne zdjęcie wzoru BOAC. Malowanie retro pozostanie na tym samolocie już do kresu jego dni w służbie dla British Airways, który jest zaplanowany na 2023 rok. Dzięki temu linia chce zapewnić jak największej liczbie pasażerów podróż tą niezwykłą cząstką historii.


Do czasu wycofania 747 w malowaniu BOAC British Airways spodziewa się pozbycia się ze swojej floty większości Jumbo-jetów, które mają zostać zastąpione przez najnowsze zdobycze techniki w dziedzinie samolotów dalekodystansowych. Brytyjski przewoźnik oczekuje na odbiór w ciągu najbliższych czterech lat 18 zamówionych airbusów A350 oraz 12 Dreamlinerów. Te samoloty będą oferowały nowy standard kabin, a także będą bardziej oszczędne i ekologiczne. British Airways planuje także zakup dodatkowych 26 samolotów krótkiego zasięgu. Łączna wartość inwestycji w rozwój i zastąpienie floty szacowana jest na 6,5 mld funtów.

Sto lat historii

Historia British Airways sięga 25 sierpnia 1919, kiedy spółka Aircraft Transport and Travel Limited (AT&T) uruchomiła pierwsze codzienne rozkładowe połączenie lotnicze pomiędzy Londynem i Paryżem. Loty obsługiwał czteromiejscowy samolot Airco DH.16.


Pięć lat później w 1924 cztery wiodące brytyjskie linie lotnicze uformowały Imperial Airways Limited, a już po roku oferowały połączenia do Paryża, Brukseli, Bazylei, Kolonii i Zurychu. W międzyczasie kilka mniejszych przedsiębiorstw lotniczych połączyło siły i w 1935 roku powstała z nich pierwsza w pełni prywatna spółka – British Airways Limited, która zaczęła rywalizować z Imperial na rynku tras europejskich. Na skutek działań rządu, w 1939 roku oba przedsiębiorstwa zostały upaństwowione i połączone, a efektem tego mariażu było powstanie British Overseas Airways Corporation, linii które obsługiwały dalekodystansowe trasy. BOAC uruchomiło w 1946 roku połączenie do Nowego Jorku, a w 1948 do Japonii, a w 1954 do Chicago. Trzy lata później, w 1957, linie latały już na zachodnie wybrzeże USA. Loty krajowe i w granicach Europy stały się od 1946 roku domeną nowego przewoźnika, British European Airways (BEA).

W latach 1946-1960 BOAC i BEA były czołowymi brytyjskimi liniami oferującymi rozkładowe połączenia pasażerskie i towarowe na trasach zagranicznych i krajowych. Dzięki temu Wielka Brytania zajmowała pozycję lidera w rozwoju lotnictwa. Przełomowe były lata 50. kiedy rozpoczęła się era pasażerskich odrzutowców. Wykorzystując maszynę De Havilland Comet BOAC skróciło w 1952 czas lotu do Johannesburga o połowę.


BEA wchłaniały kolejne mniejsze linie lotnicze i w 1967 rząd zarekomendował, aby uformować radę nadzorczą holdingu BOAC i BEA, a także w 1970 aby powołać kolejne przedsiębiorstwo pod nazwą British Caledonian. W ciągu dwóch lat działalność BOAC i BEA została połączona w ramach nowopowołanej spółki British Airways Board. W 1974 ostatecznie doszło do mariażu obu linii pod nazwą British Airways. Po pięciu latach brytyjski rząd ogłosił plany sprzedaży udziałów w przedsiębiorstwie. Ostatecznie linie zostały sprywatyzowane w lutym 1987 roku.


fot. British Airways, wikimedia (CC)
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_29954 2019-02-20 15:06   
gość_29954 - Profil gość_29954
@gość_69cf9 - tak, te 100 lat BA to bardzo naciągane. W 2019 minie 100 lat od pierwszych, regularnych komercyjnych połączeń lotniczych na Wyspach, ale wywiedzenie w prostej linii zależności od Aircraft Transport and Travel Limited do British Airways jest niemożliwe.
kidloco 2019-02-19 20:51   
kidloco - Profil kidloco
Najpiękniejszy odrzutowiec pasażerski w dziejach w jednym z najpiękniejszych malowań. Szkoda, że powoli odchodzi do historii. :-(
mgalabuda 2019-02-19 20:06   
mgalabuda - Profil mgalabuda
@pawwoj, dzięki za czujność :) poprawione ;)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama