China Airlines: zakończenie strajku pilotów

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
18 lutego 2019 09:20
W czwartek (14.02) doszło do zakończenia trwającego od tygodnia strajku pilotów tajwańskich linii lotniczych China Airlines. Po czwartkowych kilkunastogodzinnych negocjacjach przewoźnik zgodził się na spełnienie większości postulatów związkowców.
Reklama
Strajk rozpoczął się w piątek 8 lutego i spowodował odwołanie ponad 130 lotów z siatki China Airlines. Liczba dotkniętych utrudnieniami pasażerów wyniosła około 20 tys. osób. Szacuje się, że koszt, który linia była zmuszona ponieść w związku z akcją strajkową to około 16 mln. dolarów. Wynika to między innymi z prawa pasażerów odwołanych lotów do wnioskowania o rekompensaty w wysokości 250 dolarów.


Główne postulaty związku zawodowego Taoyuan, reprezentującego pilotów China Airlines, dotyczyły podwyżek wynagrodzenia, rozszerzenia pakietu dodatków, a także zmian w kompletowaniu załóg na rejsy trwające ponad 7 godzin. Piloci domagali się zwiększenia na nich liczebności załóg do trzech osób, dzięki czemu zmalałoby zmęczenie personelu kokpitowego i jednocześnie wzrosło bezpieczeństwo wykonywanych operacji.


Po czwartkowych negocjacjach udało się zawrzeć porozumienie pomiędzy prezesem China Airlines, Hsieh Shih-chienem, a także członkiem zarządu związku Taoyuan, Lee Hsin Yenem. Podpisana przez nich umowa gwarantuje, że związkowcy powstrzymają się od strajku przez kolejne trzy i pół roku, a także że ewentualne przyszłe konflikty między pilotami, a linią będą rozwiązywane poprzez arbitraż. W toku czterech przeprowadzonych podczas strajku rund negocjacyjnych China Airlines zgodziły się na zapewnienie trzyosobowych zespołów pilotów na lotach trwających ponad osiem godzin, a także czterosobowych dla tras ponad dwunastogodzinnych. Linie rozważą również możliwość ograniczenia na dwa lata rekrutacji kapitanów spoza granic kraju, co miałoby poprawić sytuację zawodową lokalnych pilotów. Nadal zatrudniani będą jednak zagraniczni pierwsi oficerowie. Podobnym ukłonem w stronę swoich krajan będzie pierwszeństwo w procesie przyznawania awansów. Dodatkowo przewoźnik zobowiązał się do zapewnienia bardziej przejrzystych reguł szkolenia dla pierwszych oficerów, a także uproszczenia ścieżek rozwoju kariery, zakazania nakładania kar na związkowców biorących udział w akcjach protestacyjnych, a także zagwarantował swoim pracownikom pakiety premiowe na koniec roku.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy