Lufthansa: Apelacja w sprawie o niewykorzystany odcinek

14 lutego 2019 08:07
4 komentarze
W grudniu ub. roku sąd pierwszej instancji w Berlinie odrzucił pozew Lufthansy przeciwko pasażerowi, który nie wykorzystał ostatniego odcinka swojej podróży. Teraz linia złożyła apelację.
Reklama
Przewoźnik pozwał swojego klienta, który zdaniem skarżącego dokonał "nadużycia taryfowego". Chodzi dokładnie o to, że zamiast odbyć całą podróż na trasie Oslo - Frankfurt - Seattle i z powrotem, podróżny nie stawił się na ostatni odcinek między Hesją a stolicą Norwegii. Zamiast tego, zakupił osobny bilet (także niemieckim narodowym przewoźnikiem) na rejs do Berlina-Tegel. Zdaniem Lufthansy wykorzystując takie rozwiązanie, cena biletu była niższa o 2112 euro i właśnie o taką kwotę linia toczy batalię sądową.


Praktyka "no show" lub tzw. "podróże do ukrytych miast" to często stosowany trik, mający na celu obniżenie opłat za bilet. Chodzi o takie ustawienie planu podróży, w którym dochodzi do rezygnacji najczęściej z ostatniego odcinka podróży. Z takimi rozwiązaniami starają się walczyć przewoźnicy nakładając różne ograniczenia lub nawet kary. Można się spotkać np. z odmową nadania bagażu tylko na jeden odcinek, a w przypadku rezygnacji w porcie pośrednim trzeba zapłacić wysoką kwotę za wydanie walizki (z takimi rozwiązaniami można się spotkać np. w KLM-ie).

O rozwiązanie kwestii "no-show" od lat walczą już organizacje konsumenckie. I nie chodzi tylko o sytuacje, w których niewykorzystany zostaje ostatni odcinek podróży. W lipcu ub. roku pisaliśmy o belgijskiej firmie Tests-Achats, która wystąpiła z pozwem przeciwko grupie Air France-KLM, która ma w swoich regulaminów przewozu niekorzystne względem klientów regulacje dotyczące niepojawienia się na dowolnym z odcinków zaplanowanej podróży. W takiej sytuacji, jeśli pasażer chce kontynuować swoją podróż (a nie wykorzystał pierwszego segmentu), musi uiścić opłatę od 125 do nawet 3 tys. euro.

Wcześniej kilku innych przewoźników próbowało już interweniować w sądach przeciwko pasażerom, stosującym niedozwolone - według linie - praktyki. Wymiar sprawiedliwości stawał po stronie podróżnych. Przykłady takie znajdziemy zarówno w Europie (sprawy przegrały m.in. Iberia i British Airways) czy w USA (przypadek United Airlines kontra firma sprzedająca bilety).

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_bc968 2019-02-17 13:44   
gość_bc968 - Profil gość_bc968
Warto wspomnieć tło całej sytuacji, czego pan redaktor już nie zrobił.
Pasażer „wpadł” nie dlatego, ze dokonał zwykłego no-show, ale przede wszystkim dlatego, ze w tym samym czasie, w którym miał wykupiony bilet do Oslo (dzięki czemu zapłacił taniej) leciał z Frankfurtu do Berlina (skąd był, do FRA leciał na bilecie kupionym w promocji, a następnie do Berlina na osobnym. To była podstawa dla linii do oskarżania go, ze celowo chciał oszukać linie.
Warto tez wspomnieć, ze sąd I instancji w Berlinie uznał, ze co prawda Lufa ma odpowiedni zapis w regulaminie, ale jest on w sprzeczności z niemieckim prawem dotyczącym przejrzystości. Po naszemu, sąd uznał ten zapis za coś w rodzaju klauzuli niedozwolonej. To jasne, ze Lufa będzie się bronić do upadłego, bo taki wyrok otwiera drzwi do tego żeby ktoś zaskarżył jej zapis i wtedy będzie musiała zmienić regulamin.

Zgodnie z regulaminem Lufy to nie jest opłata za niewykorzystanie. Lufa ma zapis regulaminowy, ze jeśli ktoś kupił bilet nie-open, to w razie nieodbycia całej podróży bilet polega przeliczeniu na bilet w relacji faktycznie wykorzystanej według taryfy z dnia rezerwacji.
gość_f4ea6 2019-02-15 10:27   
gość_f4ea6 - Profil gość_f4ea6
Uważam, że przepisy powinny zakazać tego typu praktyk. Jak zamówię obiad w restauracji to mogę go zjeść lub nie, albo tylko połowę jeśli tyle chcę. Nie rozumiem więc, czemu jak kupię bilet i z niego nie skorzystam, albo tylko częściowo, to miał bym coś za to płacić.
gość_9badd 2019-02-14 09:07   
gość_9badd - Profil gość_9badd
I piszecie: "Niestety, wymiar sprawiedliwości stawał po stronie podróżnych"? Jakie niestety? Na szczęście!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy