Strajk w China Airlines wciąż trwa

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
15 lutego 2019 08:43
Największy tajwański przewoźnik, China Airlines od piątku zmaga się z utrudnieniami, wynikającymi ze strajku ich pilotów. Protest powoduje chaos na lotniskach i wielomilionowe straty dla przewoźnika.
Reklama

Związek zawodowy pilotów, Pilots Union Taoyuan domaga się zwiększenia pensji i zmniejszenia godzin pracy pilotów, którzy latają dla China Airlines. Ich głównym postulatem jest zwiększenie liczby pilotów z dwóch do trzech na trasach trwających ponad 7 godzin. Dzięki temu pracownicy będą mniej przemęczeni, co ma poprawić bezpieczeństwo na tak długich lotach.

W poniedziałek zarząd China Airlines zgodził się wysyłać w podróż załogi złożone z czterech pilotów pod warunkiem, że trwa ona ponad 12 godzin. Natomiast wciąż trwa spór o krótsze trasy, dlatego strajk nie został przerwany. Dla China Airlines zwiększenie liczebności załóg na długich lotach jest poważnym wydatkiem, gdyż aż 40 proc. wszystkich lotów przewoźnika trwa siedem godzin lub więcej.


Związek zawodowy skupia około 900 pilotów ze wszystkich 1300, których linia zatrudnia. 622 ze wszystkich związkowców zdecydowało się wziąć udział w proteście.

Cały strajk do dzisiaj kosztował linię już 34 mln dolarów oraz zmusił ją do skasowania 107 lotów (dane na 12.02). Sprzeciw wobec obecnej sytuacji w China Airlines jest dla przewoźnika szczególnie dotkliwy z uwagi na obecnie trwający Chiński Nowy Rok. Jest to okres, w którym w Chinach podróżuje najwięcej pasażerów. Mimo wszystko przewoźnik oznajmił w ostatnim oświadczeniu, że 90proc. jego lotów odbywa się według rozkładu.

Wszystkie wiadomości o opóźnionych lub odwołanych lotach można znaleźć w języku angielskim bezpośrednio na stronie przewoźnika.

fot. Piotr Bożyk

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama