CPK: Balcerowicz ostrzega przed dzikim marnotrawstwem

Krzysztof Loga Sowiński - Profil Krzysztof Loga Sowiński
13 lutego 2019 17:00
22 komentarzy
Dziś (13.02) w Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) odbyła się konferencja prasowa nt. projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).
Reklama

Tytuł (CPK: Miliardy w błoto?) zorganizowanego przez FOR spotkania nie pozostawiał wielu złudzeń, co do jego wydźwięku. Były minister transportu, Tadeusz Syryjczyk, przedstawił prezentację zawierającą 10 pytań, na które odpowiedź powinien dostać każdy podatnik w Polsce, czyli de facto każdy udziałowiec inwestycji CPK. Zarówno Syryjczyk, jak i Leszek Balcerowicz podkreślali, że realizacja projektu CPK oznacza, że każdy obywatel płacący podatki w Polsce zainwestuje w to przedsięwzięcie kilka tysięcy złotych.

Główne zarzuty FOR wobec planu budowy CPK koncentrują się na braku odpowiednich prognoz, analiz i studiów porównawczych dotyczących ruchu lotniczego, podziału ruchu pomiędzy ośrodkiem stołecznym a lotniskami regionalnymi, przyszłości modeli biznesowych przewoźników tradycyjnych i tanich linii lotniczych czy przyszłości węzłów przesiadkowych. Balcerowicz podkreślał, że niewykonanie tych analitycznych ćwiczeń można porównać do zaniechania utrzymywania higieny osobistej polegającej na myciu rąk i zębów.

Prelegenci wracali też do kwestii rozbudowy Okęcia. Według nich granice rozwoju Lotniska Chopina i koszt jego modernizacji nie zostały policzone i w związku z tym nie można dokonać porównania rozwiązania polegającego na powiększeniu Okęcia z koncepcją CPK. Nie mogło obyć się też bez uwag nt. sytuacji na lotnisku w Modlinie. Balcerowicz bardzo surowo ocenił postępowanie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) wobec Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Jego zdaniem PPL działa na szkodę spółki, której jest wspólnikiem.


Nie zabrakło też krytyki koncepcji finansowania CPK, której w zasadzie jeszcze nie ma. Prezentujący odnieśli się również bardzo sceptycznie do pomysłu wybudowania Airport City wokół CPK uznając, że takie sztuczne, betonowe miasto nie przyciągnie mieszkańców z wyższymi aspiracjami, bo będzie po prostu nieatrakcyjne życiowo. Syryjczyk skrytykował również komponent kolejowy projektu CPK twierdząc, że cały ruch pociągów nie powinien przechodzić przez Baranów, bo są inne, bardziej optymalne trasy.

Syryjczyk, a zwłaszcza Balcerowicz nie wierzą również w wielki skok rozwojowy LOT-u. Były minister transportu, choć kibicuje naszemu narodowemu przewoźnikowi, to jednak uważa, że koniunkturalne okno na budowę wielkich linii lotniczych w Europie jest już zamknięte. Z kolei były minister finansów zapowiada, że FOR przygotuje ocenę realnych szans zbudowania potężnego LOT-u i nie będzie ona raczej optymistyczna.

Balcerowicz podkreślał, że dzisiejsze spotkanie jest tylko początkiem akcji ostrzegania przed marnotrawstwem, które funduje naszym obywatelom obecny rząd. Spotkania ostrzegawcze FOR zaczęto od CPK, bo według byłego wicepremiera projekt nosi znamiona niegospodarności wielkich rozmiarów, o czym można przeczytać w art. 296 kodeksu karnego.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_a865e 2019-02-16 17:52   
gość_a865e - Profil gość_a865e
@ gość_0f0b6

"Samoloty co parę minut przelatujące z hukiem nad głowami. Masakra!!! Współczuje mieszkańcom południa Warszawy. To jest nie do zniesienia." Lotnisko istnieje o wiele dłużej niż te domy wokół tego lotniska i mieszkańcy tych dzielnic dobrze wiedzieli z czym to się wiąże a sensu CPK ja nie widzę dlatego że przepustowość lotniska Chopina można podwoić do około 40 mln kładąc równoległy pas między dłuższym i S2 a na miejsce krótszego w jego wschodniej części postawić drugi terminal a nie budować nowe lotnisko za 4-5 razy tyle pieniędzy z taką samą lub niewiele większą przepustowością. Bo te 100 mln przepustowości to będzie oddzielny przekręt za następne dziesiątki miliardów. Gdzie jest tego sens? Dociera?

"popatrzecie na PAX Lufy z Polski i macie odpowiedź, oni nie mogą stracić tylu pasazerów".
Naiwny człowieku, czy Ty myślisz że jak będzie CPK to ci pasażerowie będą latać LOTem? Czy do Ciebie nie dociera że oni nie latają przez WAW bo jedyne co ich może przekonać do latania LOTem są połączenia P2P z regionów i cena którą LOT często ma wyższą niż LH? A może sądzisz że z CPK LOT będzie miał lepszą siatkę połączeń niż LH? Wyrazy współczucia.

"zdecydowanie niższe koszty"? Przeciętna płaca pracownika na lotnisku Chopina jest około 10 tyś. zł. W dodatku na lotnisku ma ztrudnienie sporo ludzi którzy mają powiązania z Nowogrodzką i biorą o wiele więcej niż 10K na miesiąc a na CPK takich będzie jeszcze więcej. O jakich niższych kosztach Ty bredzisz?

Następnym razem niech PPL i Nowogrodzka znajdą kogoś lepszego kto wysili się na lepszą propagandę bo Ty słabo się spisałeś.
gość_0f0b6 2019-02-15 20:07   
gość_0f0b6 - Profil gość_0f0b6
Ostatnio miałem okazję nocować w południowej części Warszawy i o była to tragedia. Samoloty co parę minut przelatujące z hukiem nad głowami. Masakra!!! Współczuje mieszkańcom południa Warszawy. To jest nie do zniesienia. Natomiast jeśli chodzi o CPK to czy naprawdę nie rozumiecie sensu tego lotniska??? Przed wojną taką "megalomanią" miał być port w Gdyni. I co ? Port jest do dziś i świetnie się rozwija. CPK też jest potrzebne bo Polska z uwagi na swoje położenie geograficczne i zdecydowanie niższe koszty pracy niż na zachodzie może skutecznie konkurować z hubami zachodnioeuropejskimi. Poza tym uważam że taki kraj jak Polska powinna mieć jeden port międzykontynentalny! A Niemcy zrobią wszystko żeby to zablokować (popatrzecie na PAX Lufy z Polski i macie odpowiedź, oni nie mogą stracić tylu pasazerów)
gość_fb4bd 2019-02-15 19:56   
gość_fb4bd - Profil gość_fb4bd
gość_9badd: Jakie kompleksy? Wystarczy zobaczyć, jak u nas wygląda budowa czegokolwiek. Przetargi ceną jako głównym kryterium, wybór jakiejś firmy która za chwile upada i w efekcie mało która duża inwestycja w Polsce kończy się planowo. Tak więc ciężko mi uwierzyć, żeby CPL powstał planowo. Co do WMI: nawet jeśli będzie to kosztować więcej, to wciąż lepiej jest rozbudować istniejący port lotniczy z dużą ilością miejsca, aniżeli tworzyć kolejne lotnisko w polu.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama