×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


CPK: Balcerowicz ostrzega przed dzikim marnotrawstwem


Dziś (13.02) w Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) odbyła się konferencja prasowa nt. projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).


Tytuł (CPK: Miliardy w błoto?) zorganizowanego przez FOR spotkania nie pozostawiał wielu złudzeń, co do jego wydźwięku. Były minister transportu, Tadeusz Syryjczyk, przedstawił prezentację zawierającą 10 pytań, na które odpowiedź powinien dostać każdy podatnik w Polsce, czyli de facto każdy udziałowiec inwestycji CPK. Zarówno Syryjczyk, jak i Leszek Balcerowicz podkreślali, że realizacja projektu CPK oznacza, że każdy obywatel płacący podatki w Polsce zainwestuje w to przedsięwzięcie kilka tysięcy złotych.

Główne zarzuty FOR wobec planu budowy CPK koncentrują się na braku odpowiednich prognoz, analiz i studiów porównawczych dotyczących ruchu lotniczego, podziału ruchu pomiędzy ośrodkiem stołecznym a lotniskami regionalnymi, przyszłości modeli biznesowych przewoźników tradycyjnych i tanich linii lotniczych czy przyszłości węzłów przesiadkowych. Balcerowicz podkreślał, że niewykonanie tych analitycznych ćwiczeń można porównać do zaniechania utrzymywania higieny osobistej polegającej na myciu rąk i zębów.      

Prelegenci wracali też do kwestii rozbudowy Okęcia. Według nich granice rozwoju Lotniska Chopina i koszt jego modernizacji nie zostały policzone i w związku z tym nie można dokonać porównania rozwiązania polegającego na powiększeniu Okęcia z koncepcją CPK. Nie mogło obyć się też bez uwag nt. sytuacji na lotnisku w Modlinie. Balcerowicz bardzo surowo ocenił postępowanie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) wobec Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Jego zdaniem PPL działa na szkodę spółki, której jest wspólnikiem. 


Nie zabrakło też krytyki koncepcji finansowania CPK, której w zasadzie jeszcze nie ma. Prezentujący odnieśli się również bardzo sceptycznie do pomysłu wybudowania Airport City wokół CPK uznając, że takie sztuczne, betonowe miasto nie przyciągnie mieszkańców z wyższymi aspiracjami, bo będzie po prostu nieatrakcyjne życiowo. Syryjczyk skrytykował również komponent kolejowy projektu CPK twierdząc, że cały ruch pociągów nie powinien przechodzić przez Baranów, bo są inne, bardziej optymalne trasy.  

Syryjczyk, a zwłaszcza Balcerowicz nie wierzą również w wielki skok rozwojowy LOT-u. Były minister transportu, choć kibicuje naszemu narodowemu przewoźnikowi, to jednak uważa, że koniunkturalne okno na budowę wielkich linii lotniczych w Europie jest już zamknięte. Z kolei były minister finansów zapowiada, że FOR przygotuje ocenę realnych szans zbudowania potężnego LOT-u i nie będzie ona raczej optymistyczna. 

Balcerowicz podkreślał, że dzisiejsze spotkanie jest tylko początkiem akcji ostrzegania przed marnotrawstwem, które funduje naszym obywatelom obecny rząd. Spotkania ostrzegawcze FOR zaczęto od CPK, bo według byłego wicepremiera projekt nosi znamiona niegospodarności wielkich rozmiarów, o czym można przeczytać w art. 296 kodeksu karnego.           gość_efd74 - Profil
gość_efd74
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie