×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Zderzenie samolotów Kenya Airways przed hangarem


W piątkową noc (8.02) na lotnisku Jomo Kenyatta w Nairobi doszło do niecodziennego zdarzenia, w wyniku którego poważnie uszkodzone zostały dwa samoloty należące do Kenya Airways.


Dwa należące do kenijskiego przewoźnika embraery E-190 zderzyły się ze sobą na płycie postojowej przed hangarem, gdy jeden z nich wyjechał z klinów hamujących podłożonych pod koła w trakcie przeprowadzania statycznej próby silników. Był to samolot o rejestracji 5Y-KYR. Załoga starała się uniknąć uderzenia maszyną w budynek hangaru i próbowała skrętem ominąć przeszkodę. Niestety, choć udało się nie uderzyć w hangar to samolot zderzył się z drugim E-190 o rejestracji 5Y-FFF. Obie maszyny doznały poważnych uszkodzeń.


Linie Kenya Airways opublikowały w sobotę oświadczenie, w którym potwierdziły wystąpienie incydentu. Do zdarzenia doszło podczas standardowego przeglądu technicznego silników. Podczas próby silników doszło do nieplanowanego przemieszczenia serwisowanej maszyny. Oczywiście żaden z samolotów nie wykonywał wtedy operacji, dlatego też na pokładzie żadnego z nich nie było pasażerów. Kenya Airways potwierdziły też, że nikt spośród pracującego przy serwisie personelu nie odniósł obrażeń w wyniku zderzenia maszyn. Oba samoloty pozostają uziemione do wyjaśnienia przyczyn incydentu oraz do czasu naprawy poważnych uszkodzeń, jakich doznały.


Przewoźnik zapewnił, że w przypadku zaistnienia takich incydentów zespół ds. bezpieczeństwa Kenya Airways współpracuje ściśle z kenijską władzą lotniczą (Kenya Civil Aviation Authority). Jest to działanie podyktowane wymogami prawa, w ramach którego przeprowadzone powinno zostać pełne dochodzenie mające na celu wyjaśnienie przyczyn incydentu, i którego zwieńczeniem powinien być raport końcowy. Proces ten został już rozpoczęty i po oględzinach obu maszyn zezwolono już na przeprowadzenie koniecznych napraw. Oba samoloty miały według Kenya Airways wrócić do służby w ciągu kilku najbliższych dni po wypadku. Chwilowe wycofanie ich z floty nie powinno mieć negatywnego wpływu na realizację zaplanowanych operacji.

Flota kenijskiego przewoźnika składa się w sumie z 37 maszyn, spośród których 8 to boeingi 787-8, kolejne 8 to boeingi 737-8, a także 4 boeingi 737-7 i 2 boeingi 737-3F. Embraerów E-190 jest w zasobach Kenya Airways aż 15.

fot. mat. prasowe, David Maina Ndung'u (Twitter)gość_19b6d - Profil
gość_19b6d
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie