Zderzenie samolotów Kenya Airways przed hangarem

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
13 lutego 2019 08:30
2 komentarze
W piątkową noc (8.02) na lotnisku Jomo Kenyatta w Nairobi doszło do niecodziennego zdarzenia, w wyniku którego poważnie uszkodzone zostały dwa samoloty należące do Kenya Airways.
Reklama
Dwa należące do kenijskiego przewoźnika embraery E-190 zderzyły się ze sobą na płycie postojowej przed hangarem, gdy jeden z nich wyjechał z klinów hamujących podłożonych pod koła w trakcie przeprowadzania statycznej próby silników. Był to samolot o rejestracji 5Y-KYR. Załoga starała się uniknąć uderzenia maszyną w budynek hangaru i próbowała skrętem ominąć przeszkodę. Niestety, choć udało się nie uderzyć w hangar to samolot zderzył się z drugim E-190 o rejestracji 5Y-FFF. Obie maszyny doznały poważnych uszkodzeń.


Linie Kenya Airways opublikowały w sobotę oświadczenie, w którym potwierdziły wystąpienie incydentu. Do zdarzenia doszło podczas standardowego przeglądu technicznego silników. Podczas próby silników doszło do nieplanowanego przemieszczenia serwisowanej maszyny. Oczywiście żaden z samolotów nie wykonywał wtedy operacji, dlatego też na pokładzie żadnego z nich nie było pasażerów. Kenya Airways potwierdziły też, że nikt spośród pracującego przy serwisie personelu nie odniósł obrażeń w wyniku zderzenia maszyn. Oba samoloty pozostają uziemione do wyjaśnienia przyczyn incydentu oraz do czasu naprawy poważnych uszkodzeń, jakich doznały.


Przewoźnik zapewnił, że w przypadku zaistnienia takich incydentów zespół ds. bezpieczeństwa Kenya Airways współpracuje ściśle z kenijską władzą lotniczą (Kenya Civil Aviation Authority). Jest to działanie podyktowane wymogami prawa, w ramach którego przeprowadzone powinno zostać pełne dochodzenie mające na celu wyjaśnienie przyczyn incydentu, i którego zwieńczeniem powinien być raport końcowy. Proces ten został już rozpoczęty i po oględzinach obu maszyn zezwolono już na przeprowadzenie koniecznych napraw. Oba samoloty miały według Kenya Airways wrócić do służby w ciągu kilku najbliższych dni po wypadku. Chwilowe wycofanie ich z floty nie powinno mieć negatywnego wpływu na realizację zaplanowanych operacji.

Flota kenijskiego przewoźnika składa się w sumie z 37 maszyn, spośród których 8 to boeingi 787-8, kolejne 8 to boeingi 737-8, a także 4 boeingi 737-7 i 2 boeingi 737-3F. Embraerów E-190 jest w zasobach Kenya Airways aż 15.

fot. mat. prasowe, David Maina Ndung'u (Twitter)

Ostatnie komentarze

gość_efaed 2019-02-13 14:04   
gość_efaed - Profil gość_efaed
Dzisiaj zahaczyły się skrzydłami dwa KLMy w Amsterdamie - 747 i 787. Link do informacji potwierdzonej przez rzecznika lotniska: zobacz link
gość_fd129 2019-02-13 08:35   
gość_fd129 - Profil gość_fd129
Jakie mają boeingi 737 we flocie? 737-7? 737-3?! Co za poziom dziennikarstwa!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

... wczytuje ...