USA: Podwójne drzwi do kokpitu. Pojawił się projekt ustawy

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
12 lutego 2019 11:06
W Kongresie w Stanach Zjednoczonych pojawił się projekt ustawy, która zakłada nałożenie obowiązku instalowania podwójnych drzwi do kokpitu w samolotach pasażerskich. Jest to kolejny krok w celu poprawienia bezpieczeństwa w lotnictwie.
Reklama

Proponowany system zabezpieczeń zakłada, że pilot wychodząc z kokpitu będzie musiał zamknąć wcześniej otwarte drzwi, aby otworzyć kolejne. Wymóg ten ma zapobiegać kolejnym katastrofom, w których samolot zostaje uprowadzony, jak chociażby ta z 11 września 2001 roku. Podobne prawo zostało uchwalone w ubiegłym roku, natomiast dotyczyło wyłącznie nowych statków powietrznych. Najnowsza ustawa zaś zakłada wprowadzenie zabezpieczeń do wszystkich użytkowanych samolotów pasażerskich.

Badania przeprowadzone przez Federalną Agencję Lotnictwa w Stanach Zjednoczonych podkreślają ryzyko, jakie obecnie związane jest z wyjściem pilota z kokpitu. Amerykańska organizacja zauważa, że opuszczanie kabiny pilotów automatycznie dopuszcza do sytuacji, w której zamachowcy są w stanie dostać się do środka i przejąć kontrolę nad statkiem powietrznym. Podwójne drzwi do kokpitu mają uniemożliwić terrorystom dostanie się do środka.


Jak podaje agencja Reuters, koszt montażu zabezpieczenia oscyluje pomiędzy 5 a 12 tys. dolarów w zależności od modelu samolotu. Stowarzyszenie amerykańskich przewoźników lotniczych "Airlines for America" zrzeszające takie linie jak American Airlines, czy Southwest Airlines uważa, że decyzja odnośnie montażu opisywanych systemów ochronnych powinna pozostać w gestii przewoźnika.

Fot. Unsplash

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama