USA: Ustawa zapewniająca finansowanie FAA w przypadku powtórki z "government shutdown"

12 lutego 2019 09:00
Dzięki dwóm amerykańskim kluczowym prawodawcom nadzorującym politykę transportową w USA udało się wprowadzić projekt ustawy, która sprawi, że w razie ponownego braku środków w bieżącym budżecie agencji rządowych, FAA będzie w pełni i bez przerw finansowana.
Reklama
Działania te mają przede wszystkim na celu zapobiegnięcie powtórce sytuacji trwającej kilka tygodni na przełomie 2018 i 2019 roku. Właśnie to 35-dniowe zamknięcie pracy rządu w USA spowodowało, między innym, brak finansowania dla amerykańskiej władzy lotniczej Federal Aviation Authority (FAA). Agencja ta zajmuje się nie tylko sprawowaniem nadzoru nad przestrzeganiem prawa lotniczego w Stanach, ale też zapewnia usługi związane np. ze służbami ruchu lotniczego. Ostatni "government shutdown" spowodował, że ta kluczowa usługa nie była finansowana. Kontrolerzy ruchu lotniczego oraz cały personel techniczny i biurowy nie otrzymywali wypłat. Związki zawodowe rozpoczęły nawet akcje strajkowe i złożyły pozew przeciwko rządowi. Jednak skutków najdłuższej w historii przerwy w pracy amerykańskiego rządu dla lotnictwa było znacznie więcej. Linie Delta były zmuszone opóźnić wprowadzenie do służby nowych airbusów A220.

Ustawa o stabilności finansowania lotnictwa, która wsparta została przez Petera DeFazio z Izby Reprezentantów, członka Izby Transportu i Infrastruktury oraz Ricka Larsena, przewodniczącego Podkomisji Komitetu ds. Lotnictwa, pozwoli na czerpanie środków z Funduszu Powierniczego Lotnisk i Tras Lotniczych AATF (Airport and Airway Trust Fund). O pracę nad zapewnieniem zabezpieczenia finansowania właśnie w postaci odpowiednich przepisów apelowali do polityków liczni przedstawicieli branży lotniczej. Lobbowanie rozpoczęło się od razu po przywróceniu pracy rządu, które miało miejsce 25 stycznia 2019.


- Funkcjonowanie FAA jest kluczowe dla całych Stanów Zjednoczonych Ameryki i teraz gdy mamy już zapewnione środki to dlaczego miałoby się kiedyś jeszcze zamykać? - pytał retorycznie Peter DeFazio na zorganizowanym w ostatni piątek spotkaniu Aeroklubu w Waszyngtonie. - Prognozy na nadchodzące 10 lat są takie, że istniejące w naszym systemie finansowym podatki przyniosą nadwyżkę dochodu w stosunku do potrzeb. Dzięki temu można w pełni sfinansować FAA i zwiększyć liczbę kontrolerów ruchu lotniczego, inspektorów i innego personelu, który jest potrzebny do wdrożenia programu NextGen i innych nowoczesnych technologii. Nie ma już ryzyka zaistnienia okoliczności, które mogłyby spowodować przerwy w pracy FAA.

Fundusz AATF, do którego przychód generowany jest między innymi na bazie podatku zawartego w cenie krajowych biletów lotniczych, podatków w cenie paliwa lotniczego dla celów komercyjnych i paliwa dla lotnictwa ogólnego oraz podatku od cargo lotniczego, ma ponad 6 mld dolarów nadwyżki, a w tym roku ma ona osiągnąć 7,7 mld. Do 2029 roku planowana nadwyżka może wynieść nawet 47,7 mld dolarów. Są to prognozy Kongresowego Biura Budżetowego. Jeśli projekt ustawy stanie się obowiązującym aktem prawnym to FAA automatycznie utrzyma poziomy finansowania z poprzedniej ustawy o środkach budżetowych lub ostatnią obowiązującą uchwałę dotyczącą tego finansowania, zależnie od tego jaki rodzaj prawodawstwa będzie obowiązywał w momencie wejścia nowych przepisów w życie.


Projekt ustawy ma silne wparcie ze strony szerokiego przekroju podmiotów branży lotniczej, w tym linii lotniczych, lotnisk, pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego, producentów, a także specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa. Wiodący związek handlowy linii lotniczych, Airlines for America, docenił i poparł projekt, twierdząc, że skutki kolejnego wstrzymania pracy rządu dla branży lotniczej będą nieakceptowalne. Z poparciem wystąpił też Krajowy Związek Kontrolerów Ruchu Lotniczego (NATCA).

- System potrzebuje stabilnego i przewidywalnego źródła finansowania i projekt ustawy DeFazio zapewnia dobre rozwiązanie tego problemu i ma nasze pełne poparcie - powiedział Paul Rinaldi, prezes NATCA.

Również prezes Związku Pilotów Liniowych ALPA, Joe De Pete stwierdził, że jest wdzięczny prawodawcom za ich wysiłek w dążeniu do zapobiegania negatywnym dla FAA skutkom kolejnych przerw w pracy rządu i dodał, że to nieuczciwe, że na przełomie roku wszyscy ci istotni dla branży profesjonaliści zostali zmuszeni do pracy bez wynagrodzenia i że nigdy więcej nie powinno dojść do powtórzenia się takiej sytuacji.

fot. mat. prasowe

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy