Turkmenistan Airlines z zawieszonymi przez EASA połączeniami

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
08 lutego 2019 09:30
5 komentarzy
Azjatycki przewoźnik Turkmenistan Airlines poszukuje na rynku linii gotowych wyczarterować mu samoloty do obsługi połączeń z krajami Unii Europejskiej po tym jak w poniedziałek (4.02) EASA zawiesiła mu ze względów bezpieczeństwa prawo do ich wykonywania.
Reklama

Brytyjskie rządowe biuro ds. zagranicznych i wspólnotowych napisało w poniedziałek w oświadczeniu na stronie swojej stronie internetowej, że EASA zawiesiła linii Turkmenistan możliwość wykonywania lotów do i z państw Unii Europejskiej w oczekiwaniu na potwierdzenie, że przewoźnik reprezentuje międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. Ponieważ większość lotów do krajów UE linia wykonuje do Wielkiej Brytanii (połączenia Aszchabad - Londyn Heathrow i - Birmingham) to do sytuacji odniosła się też brytyjska władza lotnicza Civil Aviation Authority (CAA), która oświadczyła, że ponieważ we wtorek odwołane zostało wieczorne połączenie do Aszchabadu z Birmingham to trzeba zastanowić się jakie będą jego dalsze losy. Kolejne informacje zostaną przekazane do wiadomości publicznej gdy tylko się pojawią. Według medialnych doniesień, Turkmenistan szukał do ostatniej chwili przewoźnika, który podjąłby się wykonania dla niego przewozu właśnie we wtorek. CAA zaleca pasażerom, którzy nie mogą wylecieć z Wielkiej Brytanii do Turkmenistanu i odwrotnie, że powinni rozważyć poszukiwanie alternatywnego transportu.

Rzecznik prasowy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) powiedział, że Turkmenistan Airlines stracił certyfikat bezpieczeństwa wydawany przez tę organizację i pozwalający na wykonywanie lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. Pozwolenie to zostało zawieszone w oczekiwaniu na działania przewoźnika mające na celu ponowne spełnienie standardów bezpieczeństwa, obowiązujących w środowisku międzynarodowym. Do zawieszenia certyfikatu w poniedziałek, Turkmenistan Airlines korzystał z tzw. dokumentu TCO (third country operator, operator państwa trzeciego), który pozwalał na wykonywanie połączeń do lotnisk na terenie Unii Europejskiej. Regulacje w zakresie TCO to ustandaryzowane i scentralizowane w EASA procedury, które pozwalają autoryzować operatorów lotniczych spoza Europy do wykonywania komercyjnych przewozów lotniczych na terenie UE. Państwa członkowskie EASA nie mogą indywidualnie zezwalać na przewozy komercyjne takim przewoźnikom spoza wspólnoty, którzy nie posiadają akredytacji TCO.

Przedstawiciele Turkmenistan Airlines nie udzielają komentarzy.


Turkmenistan Airlines to przewoźnik, który poza Londynem i Birmingham obsługuje w Unii Europejskiej także połączenia do Frankfurtu i Paryża, a ponadto lata do Moskwy, Petersburga, Ankary, Stambułu, Dubaju i Erywania. Ponadto oferuje loty do indyjskiego Amritsaru i Delhi, a także Bangkoku i Pekinu. We flocie przewoźnika operują boeingi 737, 757 i 777.

fot. mat. prasowe, wikimedia (CC)
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_409a8 2019-02-09 14:07   
gość_409a8 - Profil gość_409a8
Wg informacji z Rosji - "pomocną" dłoń chce im już podać Aeroflot.
gość_621ad 2019-02-09 08:48   
gość_621ad - Profil gość_621ad
Polacy latają masowo do Koszyc czy to oni przez WAW w świat?
są połączenia i połączenia ... a może dzęki takiej współpracy coś się zmieni
gość_e1608 2019-02-08 21:02   
gość_e1608 - Profil gość_e1608
Lot ? Jaki trzeci gracz i po co jak do tego kraju nie można normalnie wjechać. Pobyt to jakiś koszmar ,drogie hotele i koszt utrzymania "opiekuna ",jeszcze załatwianie wizy to dopiero kosmos, więc najlepiej ich wywalić na czas wprowadzenia normalnych zasad podróżowania.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama