×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Turkmenistan Airlines z zawieszonymi przez EASA połączeniami


Azjatycki przewoźnik Turkmenistan Airlines poszukuje na rynku linii gotowych wyczarterować mu samoloty do obsługi połączeń z krajami Unii Europejskiej po tym jak w poniedziałek (4.02) EASA zawiesiła mu ze względów bezpieczeństwa prawo do ich wykonywania.


Brytyjskie rządowe biuro ds. zagranicznych i wspólnotowych napisało w poniedziałek w oświadczeniu na stronie swojej stronie internetowej, że EASA zawiesiła linii Turkmenistan możliwość wykonywania lotów do i z państw Unii Europejskiej w oczekiwaniu na potwierdzenie, że przewoźnik reprezentuje międzynarodowe standardy bezpieczeństwa. Ponieważ większość lotów do krajów UE linia wykonuje do Wielkiej Brytanii (połączenia Aszchabad - Londyn Heathrow i - Birmingham) to do sytuacji odniosła się też brytyjska władza lotnicza Civil Aviation Authority (CAA), która oświadczyła, że ponieważ we wtorek odwołane zostało wieczorne połączenie do Aszchabadu z Birmingham to trzeba zastanowić się jakie będą jego dalsze losy. Kolejne informacje zostaną przekazane do wiadomości publicznej gdy tylko się pojawią. Według medialnych doniesień, Turkmenistan szukał do ostatniej chwili przewoźnika, który podjąłby się wykonania dla niego przewozu właśnie we wtorek. CAA zaleca pasażerom, którzy nie mogą wylecieć z Wielkiej Brytanii do Turkmenistanu i odwrotnie, że powinni rozważyć poszukiwanie alternatywnego transportu.

Rzecznik prasowy Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) powiedział, że Turkmenistan Airlines stracił certyfikat bezpieczeństwa wydawany przez tę organizację i pozwalający na wykonywanie lotów w europejskiej przestrzeni powietrznej. Pozwolenie to zostało zawieszone w oczekiwaniu na działania przewoźnika mające na celu ponowne spełnienie standardów bezpieczeństwa, obowiązujących w środowisku międzynarodowym. Do zawieszenia certyfikatu w poniedziałek, Turkmenistan Airlines korzystał z tzw. dokumentu TCO (third country operator, operator państwa trzeciego), który pozwalał na wykonywanie połączeń do lotnisk na terenie Unii Europejskiej. Regulacje w zakresie TCO to ustandaryzowane i scentralizowane w EASA procedury, które pozwalają autoryzować operatorów lotniczych spoza Europy do wykonywania komercyjnych przewozów lotniczych na terenie UE. Państwa członkowskie EASA nie mogą indywidualnie zezwalać na przewozy komercyjne takim przewoźnikom spoza wspólnoty, którzy nie posiadają akredytacji TCO.

Przedstawiciele Turkmenistan Airlines nie udzielają komentarzy.


Turkmenistan Airlines to przewoźnik, który poza Londynem i Birmingham obsługuje w Unii Europejskiej także połączenia do Frankfurtu i Paryża, a ponadto lata do Moskwy, Petersburga, Ankary, Stambułu, Dubaju i Erywania. Ponadto oferuje loty do indyjskiego Amritsaru i Delhi, a także Bangkoku i Pekinu. We flocie przewoźnika operują boeingi 737, 757 i 777.

fot. mat. prasowe, wikimedia (CC)gość_486c6 - Profil
gość_486c6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie