Konsultacje w sprawie rozbudowy lotniska Charlesa de Gaulle'a

4 lutego 2019 09:00
Zarządzająca paryskim lotniskiem im. Charlesa de Gaulle’a Groupe ADP przygotowuje konsultacje w sprawie planowanej dużej rozbudowy portu, która ma zdecydowanie zwiększyć jego przepustowość.
Reklama
Lotnisko Charlesa de Gaulle’a pobiło w 2018 roku rekord liczby odprawionych pasażerów, obsługując ich aż 72,2 mln. Przy zachowaniu tempa wzrostu na poziomie 2 - 3 proc. ADP prognozuje, że do 2037 roku port będzie musiał pomieścić od 107 do 126 mln. podróżnych. Co do liczby przylatujących na lotnisko samolotów, wzrost będzie nieco wolniejszy, ponieważ nowoczesne maszyny mają coraz większą pojemność. Tym samym do 2037 roku władze portu przewidują ok. 620 - 660 tys. maszyn, które trzeba będzie przyjąć w ciągu roku. Bez budowy nowego terminala maksymalna pojemność lotniska zostanie osiągnięta ok. roku 2024. Zwlekanie z inwestycją skutkowałoby zdaniem ADP bardzo dużymi utrudnieniami w rozwoju i doprowadziłoby do „zakorkowania” lotniska, a także zmarnowania szans dalszego rozwoju turystyki i biznesu w regionie.


Terminal 4, którego projekt ma zaspokoić ciągle rosnący ruch pasażerski na paryskim lotnisku, zwiększy przepustowość portu o ok. 35 - 40 mln pasażerów rocznie. Projekt nie zakłada rozbudowy lotniska o kolejną drogę startową, ponieważ istniejące cztery zdają się być wystarczające do przyjęcia większej liczby samolotów w momencie osiągnięcia przez nowy terminal pełnej przepustowości. Prace przy rozbudowie planowane są na lata 2021 - 2037, a otwarcie pierwszego etapu może mieć miejsce już w 2028 roku. ADP nie podało jednak rozwiązania problemu wzrostu ruchu w latach 2025 - 2028. Choć częściowe otwarcie nowego terminalu możliwe byłoby pewnie już w 2024 roku to według prasy (Les Echoes i La Tribune) do odłożenia go w czasie o kolejne cztery lata przekonał ADP Ben Smith, dyrektor zarządzający grupy Air France - KLM. Według Smitha, w 2024 terminal oferowałby zbyt mało usług. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 8 - 10 mld. dolarów. Będzie to cena za budowę terminala oraz towarzyszącej infrastruktury, w tym również dróg kołowania i płyt postojowych. ADP pokryje koszty samodzielnie. Poza samym terminalem i infrastrukturą lotniskową projekt przewiduje nowe środki transportu do i z lotniska. Od wschodu poprowadzi do niego autostrada, a już w 2024 roku do istniejącego połączenia kolejką podmiejską RER B, krytykowanego za zbyt niski standard i zbyt długi czas podróży jak na standardy międzynarodowego lotniska, dołączy dedykowana ekspresowa linia kolejowa CDG Express. W latach 2028 - 2030 planowane jest uruchomienie nowej linii metra, która dowiezie pasażerów na lotnisko.


Konsultacje społeczne oparte o formułę spotkań z lokalnymi społecznościami potrwają od 12 lutego do 12 maja 2019 roku. ADP zwraca uwagę na to, że przy tego typu projektach konsultacje nie są obowiązkowe, ale władze spółki chcą zebrać poparcie okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców. Wszystko prawdopodobnie w nawiązaniu do sytuacji jaka miała miejsce przy projekcie budowy najnowszego lotniska we Francji, które miało być lokalizowane nieopodal Nantes. Propozycja została ostatecznie odrzucona w 2018 roku, po latach sporów, spraw sądowych i blokadzie gruntów, której dopuszczali się przeciwnicy inwestycji. Podobnie było z projektem budowy trzeciego lotniska w sąsiedztwie Paryża, który został zarzucony w pierwszych latach XXI wieku.


Konsultacje jeszcze się oficjalnie nie rozpoczęły, a już pojawiły się pierwsze protesty lokalnych mieszkańców zrzeszonych w ramach organizacji społecznej Advocnar. Ich kampania przeciwko budowie nowego terminala nazwana „Nie, dzięki” głosi, że dodatkowe 500 operacji lotniczych dziennie, które będą się odbywały od 2037 roku spowoduje zbyt wiele hałasu i znacznie podniesie poziom tlenków azotu.

- ADP ma złudne wyobrażenia dotyczące możliwej wielkości lotniska, nie bacząc na zdrowie i jakość życia mieszkańców okolicy - oświadczyło stowarzyszenie Advocnar.


Z kolei w listopadzie 2018 roku, rada miejska w Villiers-le-Bel wystosowała wniosek przeciwko budowie nowego terminala określając projekt za „nie do zaakceptowania” dopóki nie zostaną podjęte działania mające na celu poprawę jakości transportu lądowego w okolicy oraz zmniejszenia poziomu hałasu, a najlepiej utworzenia strefy ciszy nocnej. Radni nalegają również na nadanie lokalnym społecznościom priorytety przy zatrudnieniu w razie ewentualnego powstania nowego terminalu, a także na pomoc dla właścicieli nieruchomości, których wartość może spaść po rozbudowie lotniska.

fot. mat. prasowe, D. Sipiński, P. Bożyk, ADP

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy