Podróże małe i duże. W lutym polecamy...

Mirosław Pachowicz - Profil Mirosław Pachowicz
5 lutego 2019 18:40
Czy wiecie, że w Puszczy Białowieskiej można uprawiać sporty zimowe? W lutym na Cyprze cytrusy można jeść prosto z drzew. Jeśli z kolei macie ochotę na daleką podróż to warto wybrać się do Georgii w USA i do pięknego Savannah.
Reklama

1. Aktywnie w Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska to jedyny, naturalny, zachowany pierwotny las europejski. Głośno było o nim w ubiegłych latach za sprawą bezprecedensowych i barbarzyńskich cięć drzew. Pretekstem do szeroko zakrojonych działań była inwazja kornika drukarza. To niezwykłe i unikalne na skalę świata miejsce jest świetnym miejscem na zimowy wypad: zarówno dłuższy jak i weekendowy.

Dostępne tutaj szlaki latem można obejść pieszo lub przejechać rowerem. Zimą, o ile napada dostatecznie dużo śniegu, można je pokonać na nartach biegowych. Okoliczności przyrody mogą być w tym okresie niezwykłe: w lesie panuje spokój i cisza. Brak jedzenia zachęca z kolei zwierzęta do zbliżania się do domostw, w związku z czym bardzo często można spotkać jelenie, żubry czy sarny. Czasem udaje się zaobserwować tropy drapieżników jak lisy czy wilki.


Wiele lokalnych gospodarstw agroturystycznych oferuje znakomite warunki zakwaterowania, z lokalną kuchnią i licznymi atrakcjami. Właściciele często oferują organizację kuligów i innych zimowych aktywności. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, to polecamy Dwór na Otulinie w Białowieży. Sympatyczni gospodarze są bardzo pomocni i otwarci, a ich obiekt oferuje dobrze wyposażone pokoje oraz - za dodatkową opłatą - możliwość wypoczynku w bani.

Osobom, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej o samej Puszczy polecamy wspaniałą książkę Simony Kossak: "Saga Puszczy Białowieskiej". Autorka - przez lata mieszkająca w samym jej środku - obserwowała, badała i dokumentowała całą historię tego niezwykłego zakątka Polski. Na napisaną przez nią pozycję składają się wymyślne opowiadania oparte o źródła historyczne i wnikliwe rozdziały opisowe, w których Kossak przedstawia ciekawe fakty i obszerną wiedzę.

Białowieża posiada bezpośrednie połączenia m.in. z Białymstokiem i Hajnówką. Do pierwszego z wymienionych ośrodków z łatwością dostaniemy się koleją z Warszawy i kilku innych miast w Polsce. Pociągi kursują także do Hajnówki (z Siedlec przez Czeremchę).

2. Cypr: słoneczny nawet zimą

Luty to dobry moment aby bez natłoku turystów odwiedzić Cypr. Ceny w hotelach, restauracjach wyraźnie wtedy spadają, a pogoda nie jest dokuczliwa. Można się spodziewać temperatur ok. 15-18 stopni. Słońce świeci często, a nawet jeśli niebo przesłaniają chmury to nie pada z nich zbyt często.

Na wyspie działa dobrze zorganizowana komunikacja międzymiastowa. Najlepiej zatrzymać się w Larnace, skąd można autobusami w ciągu maksymalnie 2 godzin dostać się do Nikozji czy Limassol. W stolicy warto wybrać się także przez posterunek graniczny do tureckiej części miasta. To niezwykle poruszająca i pouczająca wycieczka, w której odsłaniają się dwa zupełnie różne światy zarówno pod względem kulturowym jak i chociażby ekonomicznym. Cypr to wspaniały zakątek dla wielbicieli kultury starożytnej. Na każdym kroku natkniemy się tutaj na antyczne pamiątki.

Jeśli chcecie dowiedzieć się coś więcej o tej interesującej wyspie na Morzu Śródziemnym zapraszamy do przeczytania naszych tekstów z cyklu Bliżej Świata: Zimowy Cypr, Bliżej Świata: Cypr, wyspa Afrodyty! oraz 5 zdjęć z... Nikozji.


Z Cyprem (a dokładniej z Larnaką) bezpośrednie połączenia z Polski utrzymuje przez cały rok PLL LOT. Przeloty odbywają się w godzinach nocnych. Najtańsze bilety kosztują ok. 584 zł w obie strony bez bagażu rejestrowanego (wylot 22.02, powrót 25 lub 26.02). Ze stolicy i Katowic do cypryjskiego ośrodka lata także Wizz Air. Niskokosztowy przewoźnik z Lotniska Chopina lata dwa razy w tygodniu, a najtańsze bilety zaczynają się od 149 zł na wylot i 349 zł na powrót. Z kolei ze Śląska do Larnaki można polecieć tylko w piątki. Ceny w lutym kształtują się bardzo podobnie jak z Warszawy, chociaż za lot z Cypru zapłacimy już od 279 zł.

3. Weekend ze sztuką w Savannah

Savannah znajduje się w stanie Georgia i jest idealnym miastem na krótki city-break. Z jednej strony dzięki swojemu położeniu nawet w lutym można liczyć na przyjemne temperatury i dużo słońca. Z drugiej - znajduje się tutaj mnóstwo ciekawych do odwiedzenia miejsc. Stosunkowo łatwo się tutaj także dostać szczególnie ze Wschodnie Wybrzeża.

Wielbiciele historii docenią przede wszystkim liczne powiązania polsko-amerykańskie, które bardzo mocno się tutaj zaznaczają. Miasto bowiem szczyci się tym, że w jego okolicach walczył i zginął gen. Kazimierz Pułaski. Stąd nawet położony o ok. 25 km od centrum fort nazwany imieniem wielkiego polskiego dowódcy. W Savannah zachowała się także oryginalna niezwykle urokliwa pokolonialna zabudowa, dzięki której ośrodek bardziej kojarzy się z Europą niż Stanami Zjednoczonymi.

Także wielbiciele sztuki znajdą tutaj coś dla siebie. W mieście działa jedna z najciekawszych w USA galerii sztuki współczesnej oraz interesujące muzea. Dla fanów kinematografii Savannah jest z kolei miejscem szczególnym - znajduje się tutaj bowiem słynna ławeczka Foresta Gumpa.


Wypad do tego sympatycznego miasta nie jest jednak tani. Aby dostać się z Polski do Savannah (lotnisko Savannah/Hilton Head) trzeba najpierw przylecieć do Nowego Jorku, Newark lub Chicago (np. PLL LOT). Stamtąd dostępna jest niezła oferta lotów tanich linii (m.in. Allegiant i Jet Blue) oraz tradycyjnych (Delta Air Lines). Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem rzędu 2 tys. zł. za lot w obie strony.

W mieście dostępnych jest wiele hoteli i hosteli. Warto rozważyć jednak zatrzymanie się nieco na obrzeżach - np. w Holiday Inn Savannah I-96 Gateway - można dzięki temu liczyć na znacznie niższe ceny i bardzo dobry komfort. Spod tego hotelu co godzinę (do późnej nocy) odjeżdża autobus w kierunku centrum.


fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy