China Eastern wprowadza usługę śledzenia walizek metodą RFID

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
30 stycznia 2019 09:11
Po ponad trzech latach badań i testów linie lotnicze China Eastern uruchomią niebawem pierwszą w Chinach usługę śledzenia walizek pasażerów samolotów za pomocą technologii identyfikacji radiowej - RFID (radio-freqeuncy identification).
Reklama

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego rozwiązania RFID pasażerowie linii China Eastern będą mogli w czasie rzeczywistym śledzić los swoich walizek od momentu gdy nadają je w punkcie odprawy bagażowej. Informacje o statusie bagaży mają być dostępne za pośrednictwem bardzo popularnej w Chinach wielozadaniowej aplikacji mobilnej WeChat. W początkowej fazie usługa będzie dostępna na lotniskach Pudong i Hongqiao w Szanghaju, a także dwóch innych hubach - Kunming i Xian. W późniejszym etapie technologia śledzenia bagażu ma zostać wprowadzona także na nowopowstające pekińskie megalotnisko Daxing.


Inauguracja usługi zbiega się w czasie z chińskim nowym rokiem, którego rozpoczęcie przypada na 5 lutego. Z tej okazji do Chin przybywa zwykle wielu turystów, a więc będzie to doskonała pora na sprawdzenie działania systemu przy dużym natężeniu ruchu "walizkowego". Założenia co do średniej liczby walizek śledzonych każdego dnia na czterech wymienionych wyżej lotniskach ma wynieść 80 tys. W ciągu ostatnich ponad trzech lat technologię RFID dla China Eastern testowano na wielu trasach, między innymi Hongqiao - Wuhan, Wuhan - Pudong, Hogqiao - Chongqing czy nawet Pudong - Hawaje. W testach prześledzono drogę 30 tys. walizek.


China Eastern, członek aliansu SkyTeam, jest zdania, że bagaże to jedyni klienci linii lotniczych, którzy nie potrafią mówić, a ich obsługa wpływa bezpośrednio na odczucia pasażerów. Technologia RFID pomoże linii w zebraniu jeszcze dokładniejszych danych dotyczących procesów obsługi bagażowej, a dodatkowo zapewni klientom atrakcyjną usługę dającą poczucie pewności co do losów ich bagażu.
Metody identyfikacji radiowej są już z powodzeniem stosowane na lotniskach i ogólnie w branży lotniczej. Airbus przykładowo korzysta z RFID do znakowania podzespołów samolotów, co jest bardzo przydatne między innymi do zarządzania ciągłą zdatnością do lotu statków powietrznych.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama