×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Otwarto drugie lotnisko dla Kairu


Międzynarodowy Port Lotniczy nazwany imieniem Sfinksa (SPX) został otwarty z początkiem bieżącego roku, jednak początkowo, pomiędzy 25 stycznia a 9 lutego, będzie obsługiwać jedynie połączenia krajowe.


Lotnisko zostało wybudowane 45 kilometrów na wschód od Kairu oraz ok. 35 km od Wielkiego Sfinksa -mitycznego posągu, znajdującego się na terenie kompleksu piramid w Gizie. Celem nowego lotniska jest, jak podają władze Egiptu, pobudzenie sektora turystycznego w kraju, właśnie ze względu na bliskość piramid w Gizie, Muzeum Wielkiego Egiptu i innych historycznych obszarów.


Port lotniczy posiada halę odlotów o powierzchni 975 m2 oraz halę przylotów o powierzchni 1100 m2. Będzie także wyposażone w ekskluzywną salę VIP oraz najnowocześniejsze technologię kontroli ruchu lotniczego, systemy automatycznego lądowania, wszelkie systemy bezpieczeństwa, rentgenowskie detektory ładunków wybuchowych oraz wysokiej klasy kamery przemysłowe i termowizyjne. Infrastruktura ma pozwolić na obsługę nawet ok. 300 pasażerów na godzinę.

Prace budowlane nad SPX rozpoczęły się w 2017 r. Jak na razie, w ramach testów, zaplanowanych z lotniska zostało 30 lotów krajowych obsługiwanych przez EgyptAir. Embarery przewoźnika polecą do Sharm El-Sheikh, Hurghady, Luksoru i Asuanu. Pierwsze czartery z turystami na pokładzie mają wylądować w okolicy Sfinksa już w lecie tego roku, natomiast port ma być w pełni operacyjny w 2020 r. Budżet na nowy projekt wynosił ponad 300 mln funtów egipskich (ok. 63 mln złotych).

Zdj.: materiały prasowe.gość_82ec1 - Profil
gość_82ec1
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie