Na greckim niebie pojawi się nowy przewoźnik

Filip Kubicki - Profil Filip Kubicki
29 stycznia 2019 08:20
2 komentarze
Athens Spirit Airlines, bo tak nazywa się najnowszy przewoźnik w Grecji, rozpocznie operacje już w kwietniu br. Początkowo flota linii będzie składać się z sześciu airbusów.
Reklama

Spółka została założona w 2017 roku, jednak wciąż czekała na certyfikacje od greckiego urzędu lotnictwa cywilnego (HCAA). Prezesem, jak również założycielem linii jest pilot Vasilis Dorizas, absolwent słynnej Oxford Air Training Academy. Dorizas ma doświadczenie nie tylko za sterami samolotów, ale również w zarządzaniu przedsiębiorstwami lotniczymi. Pracował wcześniej w innym greckim przewoźniku - SkyGreece Airlines, który w 2015 roku zawiesił działalność z uwagi na problemy finansowe.

Flota Athens Spirit Airlines początkowo będzie się składać z czterech airbusów A319 i dwóch A340. Póki co nie wiadomo, czy będą to nowe czy używane samoloty, oraz na jakich warunkach operator wejdzie w ich posiadanie. Linia nie ma sprecyzowanego modelu biznesowego. Przewoźnik zamierza operować jednocześnie jako operator tradycyjny i czarterowy. Ponadto ogłosił, że chce powiększyć swoją flotę o hydroplany, które będzie wykorzystywał na lotach krajowych między wyspami w Grecji i innymi na Morzu Śródziemnym. W dalszym etapie rozwoju spółka przewiduję świadczenie usług szkoleniowych i handel samolotami wraz z częściami do nich.


Aktualnie na greckim rynku lotniczym dominują linie Aegean Airlines, które będą trudnym rywalem dla nowego przewoźnika. Przewagą Athens Spirit Airlines jest niewątpliwie możliwość działania na rynkach, które dla Aegeana są zbyt małe. Narodowy przewoźnik Grecji nie posiada odpowiednich maszyn do operowania na lotniska z bardzo krótkimi pasami lub na wyspy, na które można wyłącznie dostać się poprzez lądowanie na wodzie.

Firma zamierza finansować swoją działalność z kredytów oraz dzięki inwestorom. Kapitał zakładowy spółki wynosi 24 tys. euro.

Grecki rynek już nie raz pokazał jak bardzo wymagający jest dla nowych przewoźników. Pamiętając małych bankrutów takich jak Fly Hellas, aż po Olympic Airlines, które nie wytrzymały presji ze strony konkurencji i sezonowości tego rynku można wyciągnąć wnioski, że Athens Spirit Airlines czeka nie lada wyzwanie.

Fot. Dominik Sipiński

Reklama

Ostatnie komentarze

Blazej UK 2019-01-29 15:15   
Blazej UK - Profil Blazej UK
„ póki co nie wiadomo czy będą to nowe czy używane samoloty „. O ile wiem to A340 nie jest już produkowany wiec z tym nowym może być problem.
gość_f4ea6 2019-01-29 10:36   
gość_f4ea6 - Profil gość_f4ea6
Niedawno Air Belgium próbowało rozkręcić biznes korzystając z A340, wiadomo jak się to skończyło.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama