Prezes Airbusa negatywnie o twardym brexicie

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
29 stycznia 2019 09:30
Tom Enders, dyrektor generalny Airbusa w opublikowanym przez siebie materiale wideo skrytykował przeciągające się postępowanie brytyjskiego rządu w sprawie brexitu. Ostrzegł, że w wypadku twardego brexitu przyszłość zakładów produkcyjnych ulokowanych w Wielkiej Brytanii będzie zagrożona.
Reklama

Enders zaznaczył, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy producent zmieni kierunek swoich inwestycji. Na wyspach Airbus posiada 25 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia bezpośrednio łącznie 14 tys. osób. Zaangażowanych do pracy w łańcuchu dostaw jest dużo więcej - szacunkowo do 110 tys. osób. Działalność producenta opiera się na szybkich dostawach części z zakładów położonych w Niemczech i we Francji. Opóźnienia na tym odcinku spowodowałyby kolosalne problemy z dotrzymaniem terminów dostaw.

Prezes europejskiego producenta zaapelował do decydentów o rozwagę, podkreślając, że mimo tego, że Airbus ma w tej chwili zakłady w Wielkiej Brytanii to nie znaczy, że nie przeniesie ich do atrakcyjniejszych krajów. Jak twierdzi byłoby to duże wyzwanie logistyczne, które pochłonęłoby wiele czasu i pieniędzy, ale opłaciło się w perspektywie długoterminowej.


Na koniec skrytykował przeciągające niepewność postępowanie rządu Wielkiej Brytanii ws. brexitu. Mianem hańby określił fakt, że na dwa lata po referendum przedsiębiorcy w dalszym ciągu nie mogą właściwie zaplanować przyszłości.

To nie pierwsze ostrzeżenie Endersa dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Prezes europejskiego giganta w czerwcu ubiegłego roku Airbus szacował, że w przypadku brexitu bez umowy mógłby tracić do 1 mld euro tygodniowo. Warto dodać, że Enders będzie zajmować stanowisko dyrektora generalnego jedynie do kwietnia br., kiedy to zastąpi go Guillaume Faur. Zaniepokojenie rozwojem sytuacji na wyspach równie niedawno wyraziła IATA.

Jak podaje "Rzeczypospolita" premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, wyklucza wariant wyjścia kraju z Unii Europejskiej bez umowy. Dziś (29.01) brytyjska Izba Gmin miała głosować ws. dalszych działań dotyczących brexitu.

fot. mat. prasowe
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama