Branża lotnicza w USA ostrożna po wznowieniu pracy rządu

28 stycznia 2019 08:00
Przedstawiciele amerykańskiej branży lotniczej ze sporym dystansem przyjęli informację o porozumieniu zawartym pomiędzy Białym Domem i Kongresem, które pozwoliło wznowić pracę rządu USA na najbliższe trzy tygodnie.
Reklama
Obawy firmy z branży lotniczej w USA dotyczą głównie tymczasowej formuły porozumienia zawartego na szczycie amerykańskich władz. Ich zdaniem tak krótki okres nie wystarczy aby zapewnić możliwość ustabilizowania sytuacji pracowników agencji rządowych, którzy z powodu zamknięcia rządu od 22 grudnia 2018 roku już przez ponad miesiąc nie otrzymywali swoich wypłat. Obawy te mogą być uzasadnione ponieważ prezydent Donald Trump zapowiedział, że jeśli do 15 lutego Kongres nie przystanie na jego propozycję dotyczącą finansowania kwotą 5,7 mld dolarów budowy muru na granicy USA z Meksykiem to albo ponownie doprowadzi on do zamknięcia rządu, albo użyje posiadanych przywilejów aby „pod egidą konstytucji zaadresować ten problem w odpowiedni sposób”. Jednocześnie Trump zapowiedział, że wszyscy, którzy nie otrzymali do tej pory swoich wypłat mogą liczyć na sprawne przelewy zaległości.


Porozumienie zostało zawarte w piątek zaraz po tym jak Federal Aviation Authority (amerykańska władza lotnicza) zarządziła opóźnienia dla lotów zaplanowanych docelowo na nowojorskie lotnisko LaGuardia z powodu dużej liczby kontrolerów ruchu lotniczego pracujących w trasowym centrum kontroli ruchu lotniczego w Leesburgu w stanie Virginia, którzy zaczęli zgłaszać zwolnienia lekarskie i nieobecności w pracy. Ostatecznie opóźnienia niektórych lotów wyniosły niemal 1,5 godziny.

- Podjęte środki pozwolą pracownikom agencji rządowych, którzy dbają o bezpieczeństwo naszego krajowego lotnictwa otrzymać należne im za ich ciężką pracę wynagrodzenia - powiedział Nicholas Calio, dyrektor zarządzający Airlines for America. - Specjalnie powołany zespół lobbuje też w kierunku nakłonienia polityków do kontynuowania współpracy w celu znalezienia rozwiązania pozwalającego na utrzymanie pracy rządu po 15 lutego - dodał Calio.

Związek zawodowy pilotów liniowych ALPA oświadczył, że całe środowisko jest bardzo wdzięczne Kongresowi i prezydentowi za współpracę prowadzącą do czasowego wznowienia pracy rządu. Związkowcy dodali, że nalegają aby wszystkie zaangażowane strony znalazły wspólnie wypracowane rozwiązanie zapewniające długotrwałe i stabilne finansowanie pracy osób z branży lotniczej oraz liczą na to, że taka sytuacja więcej się nie powtórzy.
Północnoamerykański oddział Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (Airports Council International-North America, ACI-NA) również powitał z zadowoleniem wieści o tymczasowym porozumieniu, ale jednocześnie ostrzegł, że bez końcowego rozwiązania kryzysu u szczytów władzy pasażerowie będą nadal narażeni na opóźnienia i zakłócenia podróży lotniczych w USA.

- Chociaż z radością odebraliśmy wieści o porozumieniu osiągniętym przez prezydenta i Kongres, ale zwracamy uwagę, że konieczne jest ustalenie rozwiązania długoterminowego, które zapewni oddanym pracownikom dbającym o funkcjonowanie branży lotniczej stałe wynagrodzenia i pozwoli przywrócić nasz transport lotniczy do pełni formy -oświadczył Kevin Burke, prezes ACI-NA.


Z kolei republikanin Rick Larsen zasiadający w Izbie Transportu i podkomisji ds. lotnictwa w Komisji Infrastruktury był bardziej krytyczny w osądach. Na Twitterze skrytykował informację ze strony prezydenta Trumpa dotyczącą wznowienia pracy rządu.


Podobny ton wybrzmiał z wypowiedzi prezesa Amerykańskiej Federacji Pracowników Rządowych (AFGE), największego związku zawodowego zrzeszającego pracowników Urzędu Bezpieczeństwa Transportu (TSA).

- Ponieważ wznowienie pracy rządu jest mocno opóźnione i tymczasowe, nie zamierzam świętować tej chwilowej ulgi w kryzysie, który ma podłoże w pełni polityczne, a dotyka pracowników agencji rządowych i sprawia, że wielu z nich zastanawia się jak opłacić rachunku, zrobić zakupy dla rodziny i utrzymać dach nad głową - powiedział J. David Cox, prezes AFGE. - W kolejnych trzech tygodniach Kongres musi uchwalić budżet agencji rządowych na cały rok i zadbać o ustawodawstwo, które zapewni jednolite traktowanie wszystkich pracowników rządowych. Wzywamy również Kongres do podjęcia działań mających na celu zapobieżenie podobnym przestojom w przyszłości - dodał Cox.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy