Turcja: Tornado na lotnisku w Antalyi

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
28 stycznia 2019 09:15
W sobotę (26.01) turecką prowincję Antalya nawiedziło piąte w ciągu czterech dni tornado. Tym razem spowodowało ono szkody również na lotnisku w stolicy regionu, Antalyi. Co najmniej 12 osób zostało rannych, uszkodzone są samoloty i sprzęt lotniskowy.
Reklama
Potężna burza, której towarzyszyły tornada rozpoczęła się w Turcji w środowe popołudnie. Dotknięte przez żywioł zostały przede wszystkim dystrykty Kumluca, Kemer i Finike, gdzie zniszczone zostały budynki, tereny uprawne i pojazdy. Powalone drzewa blokują drogi i utrudniają usuwanie pozostałych skutków silnych Topadów i tornad. Turecki minister środowiska i infrastruktury, Murat Kurum, powiedział, że uszkodzeniom uległo co najmniej 229 budynków. Z kolei minister energii i zasobów naturalnych, Fatih Dönmez, powiadomił o zniszczeniu w prowincji Antalya 140 transformatorów oraz zapowiedział przywrócenie dostaw energii do końca weekendu. Służby meteorologiczne również prognozowały zakończenie występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych na niedzielny wieczór.


Co najmniej 12 osób spośród pasażerów autobusu dowożącego z podróżnych z terminala do samolotu zostało rannych na lotnisk Antalya International gdy tornado uderzyło w jego teren podczas trwającego boardingu. Wichura przewróciła dwa autobusy, dwa mniejsze busy i dwa zestawy schodów do samolotu. Poważnie uszkodzone zostały również dwa samoloty pasażerskie i jeden helikopter policyjny. Zniszczone maszyny to airbus A321-231 należący do Onur Air oraz boeing 737 MAX8 linii Corendon Airline. Pomimo zniszczeń lotnisko pozostało otwarte dla ruchu.

- Tornado, które przeszło przez lotnisko przewróciło między innymi autobus przewożący pasażerów do samolotu - powiedział Münir Karaloğlu, gubernator Antalyi. - Wiatr uniósł w powietrze nawet schody, a te uszkodziły samolot. Ostatecznie rannych zostało dwanaście osób - dodał Karaloğlu.

fot. airplusnews (Twitter)
Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy