Belgrad: Plany rozbudowy lotniska im. Nikoli Tesli

Mateusz Gałabuda - Profil Mateusz Gałabuda
24 stycznia 2019 09:50
W zeszły piątek (18.01) grecka firma budowlana Terna S.A. poinformowała, że belgradzki port lotniczy im. Nikoli Tesli ma zostać zmodernizowany kosztem 262 mln euro. Wcześniej tego dnia doszło do podpisania umowy z Vinci Airports, koncesjonariuszem lotniska.
Reklama
Francuskie Vinci zostało operatorem lotniska w stolicy Serbii w marcu 2018 roku, a okres na który udzielono spółce koncesji na zarządzanie portem to 25 lat. W ramach połączonych sił Vinci i Terna mają w planach remont i rozbudowę lotniska im. Tesli. Podział udziałów w zaplanowanym na okres pięciu lat konsorcjum wykonawczym to 51 proc. dla francuskiej spółki i 49 proc. dla greckich budowniczych. Terna S.A. to podmiot zależny greckiego giganta Terna Group. Informacja o planach została opublikowana na stronie internetowej Terna S.A. w formie oświadczenia.


Projekt rozbudowy zawiera szereg udoskonaleń w infrastrukturze lotniska, które mają na celu zwiększenie jego pojemności i poprawę warunków do wykonywania operacji lotniczych. Tym samym linie lotnicze korzystające z portu będą mogły zaoferować pasażerom więcej nowych tras, a to doprowadzi do wzrostu ruchu. W szczególności mają zostać wybudowane nowe części terminala o łącznej powierzchni 42 tys. mkw., a także wyremontowane istniejące 15 tys. mkw. Po stronie płyty postojowej i pola ruchu naziemnego i manewrowego lotniska ma zostać wybudowana nowa droga startowa o długości 3500 m, a istniejący pas o długości 3400 m ma zostać wyremontowany. Do tego na lotnisku powstanie 9 nowych dróg kołowania i nowa płyta postojowa, a płyta istniejąca zostanie powiększona. W sumie stojanki będą znajdowały się na powierzchni 55 tys. mkw. Dodatkowo rozbudowa obejmie stanowiska do odladzania, których łączna powierzchnia wyniesie 6 tys. mkw. Dla przyjeżdżających na lotnisko autami powstanie nowy parking mogący pomieścić 2400 pojazdów. Wszystko połączą nowe chodniki, a także jezdnie o długości 3,5 km. W ramach prac przewidziano także odpowiednie odwodnienie, oznakowanie, oświetlenie i system monitoringu całego lotniska.

Terna szczyci się swoim podejściem do kwestii ochrony środowiska, stąd na lotnisku powstanie instalacja oczyszczania ścieków i przetwarzania odpadów stałych, a także instalacje solarne. Dodatkiem do tego będzie nowoczesna stacja meteorologiczna.

fot. wikmedia (CC)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy