Szymany wnioskują o stałe przejście graniczne

24 stycznia 2019 08:05
4 komentarze
We wtorek (22.01) Polska Agencja Prasowa podała informację o planowanym złożeniu przez zarząd lotniska w Szymanach wniosku do MSWiA o nadanie mu statusu lotniska z stałym przejściem granicznym.
Reklama
Mazurskie lotnisko miało już otwarte całodobowo przejście graniczne w 2016 roku, ale w międzyczasie znów powrócono do pracy w trybie niepełnodobowym. Obecnie przejście otwarte jest od godziny 7:00 do 20:00 w okresie od października do kwietnia i od 7:00 do 22:00 pomiędzy majem i wrześniem (wg. informacji portalu Krajowej Administracji Skarbowej www.granica.gov.pl)


Jak donosi PAP, prezes portu lotniczego Olsztyn Mazury, Tomasz Kądziołka mówi, że zdarzają się obecnie przypadki, w których po wylądowaniu samolotu w Szymanach pasażerowie czy personel liniowy wymagający odprawy granicznej muszą oczekiwać aż straż graniczna i celnicy przyjadą z Olsztyna. Jego zdaniem całodobowa obsługa graniczna wpłynie pozytywnie na poziom atrakcyjności portu. Prezes lotniska zapewnia też, że spełnia ono wszystkie wymogi potrzebne do nadania mu statusu stałego przejścia granicznego, przede wszystkim chodzi o wymaganą liczbę lotów spoza Schengen. Wniosek zostanie złożony do MSWiA jeszcze w styczniu.

- Niekiedy trwa to cztery czy pięć godzin. Gdy obsługa będzie stała to atrakcyjność portu w Szymanach wzrośnie - powiedział Tomasz Kądziołka, prezes lotniska w Szymanach. - Złożymy odpowiedni wniosek jeszcze w tym miesiącu. Sądzę, że decyzja resortu będzie znana w połowie roku - dodał Kądziołka.

Nad podniesieniem statusu lotniska w Szymanach pochylił się również wojewoda warmińsko-mazurski, który we wtorek przekazał na rzecz portu specjalną komorę służącą do transportu osób chorych zakaźnie. Ponadto lotnisko otrzymało od wojewody zestawy jednorazowych ubrań i bielizny oraz 300 koców termicznych. Łączna wartość podarowanego "Szymanom" wyposażenia to 26 tys. zł.


W roku 2018 lotnisko w Szymanach obsłużyło 121 tys. pasażerów. Z lotniska poza samolotami liniowymi i wakacyjnymi czarterami korzystają często też samoloty lotnictwa ogólnego przywożące na Mazury biznesmenów (duży ruch generuje fabryka opon Michelin w Olsztynie), a także wojsko.

fot. mat. prasowe, UW Olsztyn



Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mgalabuda 2019-01-25 18:18   
mgalabuda - Profil mgalabuda
@gość_39c5b, bardzo dobrze znamy AIP, ale nie jesteśmy instytucją, która potrzebuje tej publikacji wykorzystywać operacyjnie, więc nie posiadamy subskrybcji, zaś ten link odnosi się do wersji elektronicznej, która jest "nieoperacyjna" i w związku z tym nie musi być aktualna (choć najczęściej jest). Informacja dotycząca przejść granicznych na pewno jest dokładniejsza na stronie instytucji, która za te przejścia odpowiada niż w elektronicznym AIP, które nie musi być zgodne ze stanem faktycznym, co publikująca je PAŻP wyraźnie zaznacza :)
gość_39c5b 2019-01-25 12:02   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
oh same śmieszki i specjaliści klawiaturowi, zapraszam do Niemiec czy Francji gdzie takich lotnisk jest duuużo duuużo więcej i nikt nie płacze jak wy...

@pasazer "wg. informacji portalu Krajowej Administracji Skarbowej zobacz link żeby portal lotniczy nie umiał skorzystać z AIP Polska?
gość_52273 2019-01-25 01:55   
gość_52273 - Profil gość_52273
Może fotka tych jednorazówek?Może być fajne
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy